لزوم فرصت سازی جدید در فضای مجازی با استفاده از ظرفیت های بومی

لزوم فرصت سازی جدید در فضای مجازی با استفاده از ظرفیت های بومی

آتی جو: كرج - ایرنا - كاربردهای فضای مجازی بخصوص شبكه های اجتماعی هر روزگسترده تر می گردد و دانسته های ما هم متناسب با این شرایط باید افزایش یابد زیرا این فضا با سرعت بالا زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را متاثر می سازد و استفاده از ظرفیت های بومی دراین مسیر راهگشاست.


دستیابی به فهم دقیق از شرایط موجود و برنامه ریزی به منظور بهره برداری درست و بجا از مزایای موجود در فضای مجازی و كاهش صدمه های آن ضرورتی است كه امروز همه بر آن تاكید دارند.
گستره مزایای فضای مجازی روز به روز گسترده تر می گردد و جنبه های اقتصادی و درآمدزایی آن به شكل برجسته تری نمود پیدا می كند و بر مبنای پیش بینی كارشناسان در آینده ای نه چندان دور خیلی از مشاغل در این فضا تولید می گردد كه به اندازه ای تاثیرگذاری دارد كه از هم اكنون باید برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.
تقویت نقاط قوت و كاهش صدمه های موجود در فضای مجازی كه گاه خطرآفرین و بحران زا هم می شود، نیازمند عرضه آموزش های پایه ای برای نحوه كار در این فضا و بهره مندی از مزایای آن است.
انكار فضای مجازی و تلاش در جهت به فراموشی سپردن آن به صورت قطع تامین كننده منافع مردم و كشور نخواهد بود و این فضا اكنون به عضوی از جامعه تبدیل گشته كه دنیای گسترده ای را در مقابل ما قرار می دهند.
این ما هستیم كه باید از فرصت های آن به خوبی بهره برده و برای مقابله با تهدیدهای آن برنامه ریزی نماییم كه یكی از مسیرها برای دستیابی به این هدف بومی سازی این فضا است.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 94 در دیدار رییس جمهوری و اعضای شورای عالی فضای مجازی، این شورا را مركز اصلی سیاستگذاری آگاهانه، مسئولانه و مقتدرانه در مورد فضای مجازی خواندند و با اشاره به گسترش روزافزون و پرسرعت پدیده عظیم و بی نظیر فضای مجازی تاكید كردند كه باید با استفاده از توانایی ها و استعدادهای جوان كشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حركت نماییم.
ایشان با اشاره به تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی بعنوان یك قدرت نرم فوق العاده در عرصه های مختلف همچون فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سبك زندگی، ایمان، اعتقادات دینی و اخلاقیات، بر ضرورت طراحی مناسب و دقیق برای حفظ حریم امنیت فكری و اخلاقی جامعه در این عرصه تاكید كردند و افزودند: لازمه حضور فعال و تأثیرگذار در فضای مجازی، تمركز در تصمیم گیری، جدیت در اجرا بدون از دست دادن زمان هماهنگی میان دستگاه ها و پرهیز از موازی كاری و تعارض است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری هم هفته پیش در جلسه هیات دولت با اشاره به اینكه فهم دقیق از تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه كسب و كار و اشتغال، دگرگونی زندگی مردم و آینده این تأثیرگذاری بسیار حائز اهمیت است، تصریح كرد: این فضا با سرعت فوق العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می گیرد و مفاهیم اشتغال را بخصوص در حوزه خدمات به شدت تغییر می دهد.
روحانی تصریح كرد: بهره مندی مؤثر از این فضا با تاكید بر تقویت حاكمیت ملی و كوشش برای افزایش ظرفیت های بومی و پیشگیری از صدمه ها نیازمندسرمایه گذاری های بیشتر در آن است.
رییس جمهوری با یادآوری اینكه عدم درك درست از سرعت تحولات فضای مجازی و تأثیرات آن باعث شكاف نسلی می شود، خاطرنشان كرد: دولت باید تلاش كند در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نیفتیم.
روحانی همینطور ضمن تاكید بر ضرورت تحرك بیشتر در این فضا و همچون توسعه خدمات الكترونیك و بخصوص دولت الكترونیك، خواهان افزایش اینگونه خدمات با استفاده از ظرفیت های آن برای كاهش هرچه بیشتر هزینه ها شد.
در گزارشی كه از جانب شورای عالی فضای مجازی در این جلسه هیات دولت عرضه شد 62 درصد از حجم اقتصاد فناوری ارتباطات و اطلاعات ایران و توزیع آن را اپراتورها و 38درصد مابقی را سایر شركت ها تشكیل می دهند.
این گزارش همینطور از آن حكایت می كند كه تابحال 132 هزار و 834 شغل توسط 21 استارتاپ در ایران بوجود آمده است.
تلاش ها در جهت بومی سازی فضای مجازی با استفاده از ظرفیت های علمی بالا و نیروی انسانی ماهر شروع شده و امروز لزوم دارد با عنایت به سرعت رشد این فناوری نوین، در دستیابی به این هدف تسریع شود تا از این طریق فرصت های جدیدی پیش روی كشور بخصوص نسل جوان قرار گیرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی هم چندی قبل با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص، اظهار داشت: 5 میلیارد تومان وام بی بهره به هر كدام از پیام رسانان ایرانی می دهیم و تلاش می نماییم ظرف یك سال از انحصار تلگرام خارج شویم.
به گزارش منابع خبری، سید ابوالحسن فیروزآبادی همینطور اظهار داشت: هم اكنون از بازار 60 هزار میلیارد تومانی ICT در كشور 60 درصد متعلق به CT (ارتباطات) است در حالیكه باید سهم CT و IT (فناوری اطلاعات) در توسعه اقتصاد دیجیتالی متوازن باشد.
وی اظهار داشت: درنتیجه عدم توازن در توسعه این بخش شاهد توسعه بیشتر زیرساخت هستیم كه آن را پایپ (لوله) می خوانیم.
فیروزآبادی همینطور از ابلاغ مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره پشتیبانی از پیام رسان های داخلی اطلاع داد و اظهار داشت: این مصوبه ابلاغ گردیده كه به وسیله آن وام بدون بهره تا سقف 5 میلیارد تومان بدون ضمانت نامه سخت و با سفته به تمامی پیام رسان های داخلی داده می گردد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: هم اكنون برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی به تمامی آنها مكان و تخفیف پهنای باند داده شده است كه هزینه استفاده مردم از پیام رسان داخلی با یك سوم تعرفه عادی محاسبه می گردد.
فیروز آبادی تصریح كرد: دولت و حاكمیت وظیفه دارند موانع سر راه را بردارند تا مانعی وجود نداشته باشد و با این تسهیلات به شرط كمك بخش خصوصی پیش بینی می نماییم طی یك سال از انحصار پیام رسان خارجی خارج شویم.
1535/6155خبرنگار: داریوش غفاری**انتشار دهنده: داریوش غفاری


1396/11/03
13:17:12
5.0 / 5
4666
تگهای خبر: آینده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آتی جو