قابلیت تغییررنگ در چاپ سه بعدی

قابلیت تغییررنگ در چاپ سه بعدی

به گزارش آتی جو محققان MIT راهكاری را ابداع كردند كه امكان تغییر رنگ اشیای تولید شده یا استفاده از فناوری چاپ سه بعدی را فراهم می كند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، در این تكنیك جدید كه ColorFab نام دارد، از نوعی مركب خاص استفاده می گردد كه در مجاورت نور UV تغییر رنگ می دهد و تنها در 20 دقیقه رنگ شی را تغییر می دهد.
این مركب از یك رنگ اصلی، ماده ظاهركننده عكس و تعدادی رنگ های حساس به نور تولید شده است. رنگ های حساس به نور باعث تغییر رنگ اصلی مركب و ماده ظاهر كننده عكس باعث خشك شدن رنگ ها در جریان چاپ سه بعدی می شوند.
در حال حاضر این تكنیك روی مواد پلاستیكی و سایر مواد متداول در چاپ سه بعدی كاربرد دارد، اما محققان معتقدند بزودی با استفاده از این تكنیك می توان رنگ لباس ها و وسایل دیگر را هم تغییر داد.
سیستم های تغییر رنگ موجود محدودیت هایی دارند كه تنها امكان استفاده از تك رنگ ها و طرح های دوبعدی را میسر می كنند. اما تكنیك جدید امكان تغییررنگ اشیای تمام رنگی را فراهم می كند.
محققان برای این كار ابتدا با استفاده از رابط ColorFab مدل سه بعدی موردنظر را بارگذاری كرده و الگوی رنگی موردنظر را انتخاب می كنند. در مرحله بعد مدل موردنظر به صورت تمام رنگی چاپ می گردد. برای تغییر رنگ های شی موردنظر با استفاده از پرتوهای UV رنگ های دلخواه فعال می شوند. این فناوری امكان رنگ آمیزی اشیای شفاف و شفاف كردن اشیای رنگی را هم در اختیار می گذارد.


 

1396/11/09
15:51:49
5.0 / 5
5722
تگهای خبر: علم , فناوری , سه بعدی , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آتی جو