جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا!

جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا!

آتی جو: بند یک ساعت هوشمند به کیسه های هوا مجهز شده تا هنگام بروز خطر از غرق شدن کاربر خود پیشگیری کند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، اگرچه بیشتر مردم هنگام قایق سواری از جلیقه نجات استفاده می نمایند، اما بطور معمول زمانی که در آب های آزاد درحال شنا کردن هستند از چنین مواردی استفاده نمی کنند. حالا یک نمونه اولیه از مچ بندی جدید برای چنین موقعیت هایی طراحی شده است. این مچ بند دارای کیسه های هوای است که می توان در صورت نیاز بصورت دستی آنها را باز کرد.
این دستگاه که با نام T-۱ شناخته می شود، توسط استیون آر. تسیتاس(Steven R. Tsitas) اختراع شده است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم در رشته فضانوردی و مهندسی فضا از دانشگاه کرانفیلد بریتانیا است و ایده ساخت این ابزار زمانی به ذهنش رسید که هنگام شنا کردن در ساحلی دورافتاده در باخا کالیفرنیا، مکزیک، در جریان نابسمان آب گرفتار شد.
ایده این است که افراد هنگام انجام کارهایی مانند شنا یا موج سواری، از این دستگاه بهره گیرند و مقرر است این مچ بند به عنوان بند ساعات هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. از این دستگاه می توان همراه با جلیقه نجات در موقعیت هایی که این احتمال وجود دارد که فرد بطور غیرمنتظره ای خودرا در بین آب بیابد، بهره برد.
T-۱ متشکل از دو پمپ هوا است که هر کدام در یک طرف آن قرار دارند و مطابق با انحنای بند طراحی شده اند. در بالای هر پمپ یک کیسه هوای پلیمری قرار گرفته که روی آن یک پوشش خارجی محافظ قرار دارد.


فشردن یک دکمه بر روی T-۱ موجب مشتعل شدن یک ماده جامد مولد گاز در پمپ ها می شود. این واکنش به سرعت گاز تولید می کند و کیسه های هوا پر می شوند. همانطور که کیسه ها باد می شوند، از پوشش محافظ جدا شده و در صورتیکه به بند چسبیده اند، روی سطح آب شناور می شوند. این پروسه مشابه اتفاقی است که در کیسه های هوای خودرو ها رخ می دهد، بااینکه به شکلی طراحی شده که کمی کندتر صورت گیرد و بجای چند میلی ثانیه، چند ثانیه به طول منجر شود.
هنگامی که کیسه های هوا باز می شوند، در مجموع ۱۰ کیلوگرم(۲۲ پوند) شناوری ایجاد می کنند که مشابه بیشتر جلیقه های نجات است. سپس کاربر می تواند بازوی خودرا تا کرده و هر کیسه را از زیربغل خود رد کند تا در جای خود شناور شود یا بتواند به پشت شنا کند. کاربر همین طور می تواند رو به جلو شنا کنند، در این صورت باید بازوی مجهز به T-۱ به سمت جلو قرار بگیرد طوری که گویی یک تخته شنا را در دست گرفته است.
تسیتاس می گوید که قصد ندارد خودش T-۱ را بصورت تجاری تولید نماید، اما علاقمند است که مجوز این فناوری را به شرکت هایی مانند تولید کنندگان ساعات هوشمند بدهد.
مخترع این دستگاه می گوید: دستگاه ما به عنوان یک پشتیبان اضطراری طراحی شده است، برای زمانی که که بدون جلیقه نجات در آب گرفتار مشکل شوید. این مانند یک چتر نجات ذخیره است. به قول معروف، بهترین جلیقه نجات جلیقه ای است که موقع نیاز به تن دارید.1401/09/26
08:12:20
5.0 / 5
405
تگهای خبر: تولید , خودرو , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو