سایه سلطه ماشین ها بر كار انسان ها در رستوران

ربات های رستوران دار!

ربات های رستوران دار!

آتی جو: از زمان همه گیری کووید-19، ربات های گوناگونی جایگزین انسان ها در رستوران ها شده اند اما گویا این ربات ها قصد ندارند کار انسان ها را باردیگر به آنها تحویل دهند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، عصر ظهور ربات های رستوران در راه می باشد. زنجیره های بزرگ فست فود از ربات هایی برای برگرداندن همبرگر، دم کردن اسپرسو و خوشامدگویی به مشتریان استفاده می نمایند.
رستوران «وایت کسل»(White Castle) درحال آزمایش کردن ربات «فلیپی»(Flippy) است و «چیپتول»(Chipotle) نیز از یک ربات یک دست برای تهیه چیپس استفاده می نماید. هر دو ربات ۳۰۰۰ دلار در ماه هزینه دارند. «استارباکس»(Starbucks) نیز دارای یک دستگاه اسپرسوساز مبتنی بر هوش مصنوعی با قیمت ۱۸ هزار دلار است.
با افزایش هزینه های غذا و کمبود شدید نیروی کار در آمریکا، پرداخت اجاره ماهانه ماشین آلات به یک گزینه مقرون به صرفه تبدیل گشته است.
«انجمن ملی رستوران ها» به تازگی گزارش داده است که از هر پنج رستوران، چهار مورد از آنها با کمبود کارکنان روبه رو هستند و از زمان شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹، ربات ها را به کار گرفته اند.
با این حال، کارشناسان هنوز قانع نشده اند و معتقدند چند سال زمان می برد تا ربات ها جای کارگران انسان را بگیرند. «دیوید هنکس»(David Henkes)، مدیر شرکت «تکنومیک»(Technomic) که یک شرکت تحقیقات در مورد رستوران ها است، اظهار داشت: من فکر می کنم آزمایش های زیادی وجود دارند که در مقطعی ما را به جایی می رسانند اما ما هنوز یک صنعت بسیار کارمحور هستیم.
کمبود نیروی کار، صاحبان رستوران ها را مجبور کرده است که دستمزدهای بالاتری را برای جذب کارکنان بیشتر عرضه کنند. این مورد در کنار افزایش هزینه های غذا موجب می شود که مالکان، حساب های بانکی خویش را خالی کنند تا سرپا بمانند.
اینجاست که خودکارسازی به کمک می آید.
استارباکس بیشتر از ۲۱ میلیون دلار اسپرسوساز مبتنی بر هوش مصنوعی را به کار گرفته است که روی نرم افزار «دیپ برو»(Deep Brew) این شرکت کار می کند. این ربات می تواند دم نوش ها را دقیقاً مخلوط کند و این کار را سریع تر از یک باریستا انجام دهد. همین نرم افزار به مشتریان نیز خوشامد می گوید و سفارشات آنها را می گیرد و بدین ترتیب، تعداد کارکنان مورد نیاز در یک مکان را می کاهد.
«میسو رباتیکس»(Miso Robotics) که یک شرکت مستقر در کالیفرنیا است، تأمین کننده اصلی در این صنعت است. فلیپی، ربات آشپزخانه آن می تواند ۳۰۰ همبرگر بپزد و روزانه صدها سبد سیب زمینی سرخ کرده را آماده کند. این شرکت ادعا می کند که فناوری آن وظایف آماده سازی غذا را دو برابر سریع تر از کارگران انسان و ۳۰ درصد کارآمدتر انجام می دهد.


1401/10/14
14:32:02
5.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آتی جو