نجات بشر از انقراض با بانک مدفوع!

نجات بشر از انقراض با بانک مدفوع!

آتی جو: دانشمندان سوئیسی درحال منجمد کردن هزاران نمونه مدفوع انسانی برای تکمیل پروژه موسسه «خزانه میکروبیوتا»(vault of microbiota) هستند که این امر می تواند روزی بشریت را از انقراض نجات دهد.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، روده انسان حاوی تریلیون ها میکروب است که عملکردهای مختلفی را انجام می دهند. تنوع در میکروبیوم تحت تاثیر مواد غذایی، بهداشت، داروها و موارد دیگر ایجاد می شود. این تنوع با توسعه جوامع کم شده است و این کاهش در مناطق غربی بیشتر دیده می شود.
بتازگی دانشمندان دانشگاه زوریخ راهی برای حل این مشکل پیدا کرده اند. دانشمندان درحال ذخیره نمونه های مدفوع برای ایجاد ساختار میکروب های مختلف روده هستند. بسته هایی از مدفوع از سراسر جهان برای دانشمندانی که مشتاقانه منتظر هستند در سوئیس ارسال شده است و آنها می توانند روزی به نجات بشر از انقراض کمک کنند.
نمونه های مدفوع منجمد که از مکان هایی مانند اتیوپی و پورتوریکو جمع آوری شده اند، به لابراتوار آدریان اگلی «Adrian Egli» در دانشگاه زوریخ تحویل داده شده اند. آقای اگلی که مدیر مؤسسه میکروبیولوژی پزشکی است، می گوید که درحال ایجاد ساختاری از میکروبیوتا است.
او می گوید که در معرض خطرترین موجودات روی زمین، در روده انسان زندگی می کنند، بدین سبب ما باید بدنبال حفظ آنها باشیم. حدود ۳۰ تریلیون سلول در بدن انسان وجود دارد، اما میکروبیوم انسان از حدود ۳۹ تریلیون سلول میکروبی تشکیل شده است که شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می شود. اینها نقش کلیدی در تجزیه غذاهایی که می خوریم دارند و به ما در جذب مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ها و مواد معدنی کمک می کنند. آنها همین طور می توانند پوشش روده و پوست ما را باردیگر بازسازی، سلول های لطمه دیده را ترمیم کنند و سلول های مرده را با سلول های جدید جایگزین کنند.
اما، در چند سال قبل دانشمندان متوجه شده اند که چقدر آنها برای سلامتی و راحتی ما ضروری هستند. این میکروب ها با افسردگی، پاسخ ایمنی، از دست دادن حافظه و امید به زندگی مرتبط هستند. جامعه میکروارگانیسم ها به عنوان «میکروبیوتای روده» شناخته می شوند، اما ترکیب دقیق آن به غذا، داروها، ورزش، سطح استرس و خواب ما بستگی دارد.
روش زندگی ما در قرن گذشته به طرز شایان توجهی تغییر کرده است چونکه حالا ما غذاهای فرآوری شده می خوریم، بهداشت بهتری داریم و برای مبارزه با بیماریها، آنتی بیوتیک برایمان تجویز شده و مصرف می نماییم.
در نتیجه، مطالعات نشان داده است که تنوع موجود در میکروبیوتای انسان درحال کاهش است.
آقای اگلی به روزنامه تایمز اظهار داشت: مردم از تنوع زیستی، کاهش گیاهان و جانوران بسیار آگاه هستند. اگر فیل منقرض شود، از نظر سلامتی شما مشکلی ندارید اما اگر میکروبیوم شما به روش خاصی مختل شود، می تواند عواقب بدی برایتان داشته باشد.
برای مساعدت با کاهش این ضرر، آقای اگلی به همراه همکارانش از ایالات متحده آمریکا و آلمان، موسسه «خزانه میکروبیوتا» را تاسیس کردند. در این موسسه یک پروژه که شامل مجموعه ای از نمونه های مدفوع منجمد با تنوعی از میکروبیوتا است مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت اثبات مفید بودن آنها برای بدن انسان، می تواند باردیگر کشت شود.
این روش از «خزانه جهانیِ بذر سوالبارد»(Svalbard Global Seed Vault) الهام گرفته شده است، که در صورت گم شدن اصل یک بذر، آنها «نسخه های یدکی» از دانه های باارزش آن گیاهان را ذخیره می کنند. خزانهٔ جهانیِ بذر سوالبارد در ۲۶ فوریهٔ ۲۰۰۸ بطور رسمی راه اندازی شد و اولین سفارش خودرا با دریافت یکصد میلیون بذر از یکصد کشور شروع کرد. در این انبار، که به «خزانهٔ بذر روز قیامت» هم معروف است، تا ماه مارس ۲۰۱۰ مجموعه ای از پانصد هزار گونه دانه های کشاورزی گردآوری شده بود. امروزه این انبار یکی از ۱۴۰۰ انبار در جهان جهت نگهداری بذر برای حالت های اضطراری است و تنها انباری است که وظایف تحقیقاتی ندارد. در این انبار ۴.۵۰۰.۰۰۰ بسته بذر نگهداری می شوند که در هرکدامشان ۵۰۰ دانه بذر وجود دارد. این انبار گونه ای بیمهٔ جهانی برای تضمین بقای انواع گوناگونی از محصولات غذایی در مقابل تهدیداتی مانند: بیماری، آفت ها، خشکسالی و سایر بلایای طبیعی و گرم شدن کرهٔ زمین شمرده می شود.
ایده «خزانه میکروبیوتا» نخستین بار در سال ۲۰۱۸ عنوان شد و در پی آن سال بعد به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی تاسیس شد.
از آن زمان، پژوهشگران آغاز به انجام یک پروژه آزمایشی کردند که طی آن میکروب ها را می توان از چند گرم مدفوع بطور موثر احیا کرد و همین طور بهترین مهارتهای انجماد را کشف کرد. این تیم بین المللی تا حالا حدود ۳۰۰۰ نمونه مدفوع را جمع آوری کرده است که منشا بیشتر آنها در غرب سوئیس است.
با این وجود، آقای اگلی می خواهد نمونه هایی از افراد با سبک های زندگی متفاوت همچون زندگی روستایی را برای بسط تنوع میکروبی مجموعه اش، داشته باشد.
او به تایمز اظهار داشت: ما فقط بدنبال افرادی نیستیم که در جنگل زندگی می کنند، بلکه این مجموعه می تواند شامل افرادی باشد که بیشتر مزرعه دار هستند و سبک زندگی آنها با دیگران کمی متفاوت هستند. با مهاجرت بیشتر و بیشتر مردم به شهرها، عادات غذایی آنها تغییر می کند و میکروبیوم منحصر به فرد روده که تا آن زمان داشتند در معرض خطر انقراض قرار می گیرد.
آقای اگلی به تایمز اظهار داشت: افرادی که در آستانه گذار از سبک زندگی روستایی به سبک زندگی شهری هستند، بسیار جالب هستند. چند صد نمونه از جمعیت های پورتوریکو و اتیوپی گرفته شده اند که مورد دوم تنها در ماه نوامبر تحویل داده شد.
اینها شامل نمونه هایی از دامداران است که شیر را جزء اصلی رژیم غذایی خود می دانند و بطور کلی سبک زندگی عشایری(با دسترسی اندک به دارو ) دارند. علاوه بر مدفوع، دانشمندان درحال نگهداری نمونه هایی از غذاهای تخمیر شده هستند که می توانند حاوی باکتری های مفید باشند. هم اکنون، نمونه ها در فریزر آزمایشگاهی در دمای ثابت ۱۱۲ درجه فارنهایت(۸۰- درجه سانتیگراد) نگهداری می شوند.
اما، همانطور که پیش بینی می شود تعداد نمونه های این مجموعه به ۱۰۰ هزار برسد، آقای اگلی می داند که باید بدنبال یک انبار بزرگ تر باشد. این میکروبیولوژیست هم اکنون به سنگرهای نظامی قدیمی پنهان شده در کوه های آلپ که تا زمان جنگ اوکراین خالی از سکنه بودند، فکر می کند.
نخستین بخش از نمونه ها مقرر است بعد از دو سال ذوب شوند و این موسسه هم اکنون حدود ۸۲۵ هزار پوند(یک میلیون دلار) بودجه برای نگه داشتن آنها بصورت یخ زده تا آن زمان دارد.1401/10/20
16:09:23
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آتی جو