اعلام بودجه ناسا برای سال ۲۰۲۴

اعلام بودجه ناسا برای سال ۲۰۲۴

به گزارش آتی جو، ناسا برای سال 2024 بودجه 27 میلیارد دلاری از کاخ سفید دریافت می کند که این مبلغ حدود دو میلیارد دلار بیشتر از دریافتی این آژانس فضایی امسال میلادی است.به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، ناسا در سال آینده، بودجه بیشتری نسبت به امسال (۲۰۲۳) دریافت خواهدنمود.

درخواست بودجه فدرال کاخ سفید برای سال مالی ۲۰۲۴ بتازگی انتشار یافته است و در آن، بودجه ۲۷.۲ میلیارد دلاری برای ناسا در نظر گرفته شده است. این رقم ۱.۸ میلیارد دلار بیش از میزان دریافتی این آژانس فضایی امسال است که نشان دهنده ۷ درصد افزایش است.

با این حال، طبق معمول، سهم ناسا از بودجه کلان ایالات متحده کم است، چونکه بودجه کلی هزینه های فدرال در سال ۲۰۲۴ به ۶.۸ تریلیون دلار می رسد. البته این ارقام که بتازگی فاش شده اند، هنوز نهایی نشده اند و برنامه بودجه باید توسط کنگره آمریکا تصویب شود.

در بودجه ناسا، ۸.۱ میلیارد دلار برای برنامه اکتشاف ماه «آرتمیس» در سال مالی ۲۰۲۴ که از اول اکتبر ۲۰۲۳ شروع می شود و تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۴ ادامه پیدا می کند، اختصاص داده شده است که حاکی از افزایش ۵۰۰ میلیون دلاری نسبت به بودجه مصوب سال ۲۰۲۳ برای برنامه «آرتمیس» است.

این بودجه مقرر است بطور کامل نیاز مالی موشک ها، فضاپیماهای سرنشین دار، فرودگرهای ماه، لباس های فضایی و سایر سیستم های مورد نیاز برای پرواز فضانوردان به مدار ماه در ماموریت «آرتمیس ۲» و سپس فرود فضانوردان همچون نخستین زن، نخستین فرد رنگین پوست و نخستین فضانورد از یک کشور دیگر غیر از آمریکا را تامین کند.

مقام های کاخ سفید در این درخواست بودجه ۱۸۲ صفحه ای عنوان کرده اند که در ماموریت های بعدی آرتمیس، در صورتیکه آمریکا توسعه یک پایگاه دائمی روی ماه را شروع می کند، به سمت اکتشاف مریخ می رود.

این افزایش بودجه را می توان به عنوان یک رأی اعتماد به برنامه آرتمیس دانست که در اواخر سال قبل به موفقیت بزرگی دست یافت و ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ توانست سفر ۲۵ روزه خودرا به مدار ماه و بازگشت به زمین انجام دهد و آمادگی و توانایی های پرتاب فضایی جدید ناسا شامل موشک جدید SLS و کپسول اوریون را به نمایش بگذارد.

ماموریت آرتمیس ۲ مقرر است در سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود و اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، ماموریت آرتمیس ۳ یک سال بعد یا بیشتر، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود خواهد آورد.

بودجه سال ۲۰۲۴ همین طور ۹۴۹ میلیون دلار به پروژه بازگشت نمونه از مریخ به زمین اختصاص می دهد که با همکاری آژانس فضایی اروپا در اوایل سال ۲۰۳۳ صورت خواهد گرفت.

این نمونه ها توسط مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا جمع آوری می شوند که در فوریه ۲۰۲۱ در کف دهانه جیزرو (Jezero) مریخ فرود آمد. استقامت در مجموع ۳۸ استوانه تیتانیومی نمونه گیری را با خود به مریخ برده است که تا حالا ۱۸ عدد از آنها را پر کرده است.

از دیگر نکات برجسته در این درخواست بودجه، درخواست اختصاص ۲.۵ میلیارد دلار برای برنامه علوم زمین ناسا و ۱۸۰ میلیون دلار برای توسعه یک یدک کش فضایی جدید است که می تواند به خارج کردن ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) از مدار، در کنار سایر وظایف کمک نماید.

انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در آخر سال ۲۰۳۰ بازنشسته شود و مدت کوتاهی بعد از آن باید بطور ایمن و بصورت کنترل شده از مدار بیرون رود. در سند بودجه آمده است که این یدک کش فضایی جدید، جایگزینی برای سیستم های روسی است که ممکنست نتوانند این وظیفه را به خوبی انجام دهند.

در خصوص بودجه پیشنهادی جدید که اصطلاحا لاغر بسته شده است، جزییات بیشتری ارائه نشده است و باید تا دوشنبه ۱۳ مارس، زمانی که بودجه تکمیل شده منتشر می شود، منتظر ماند. ناسا در آن روز یک کنفرانس مطبوعاتی برای بحث در مورد بودجه برگزار خواهدنمود.

منبع:

1401/12/20
12:17:20
5.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آتی جو