کشف داروهای ضد سرطانی از گیاهان خاص

کشف داروهای ضد سرطانی از گیاهان خاص

آتی جو: اصفهان مرکز تحقیقاتی John Innes و دانشگاه استنفورد با همکاری یکدیگر، از مهارتهای نوین و بنیادین بمنظور تولید داروهای ضد سرطانی از گیاهانی مانند Chinaberry خبر دادند.به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات جدید توسط پژوهشگران، به این پرسش پاسخ داده است که چگونه تعدادی از گیاهان، لیمونوئیدها را تولید می کنند. لیمونوئیدها گروهی با ارزش از مواد شیمیایی آلی هستند که در ساخت دارو و خنثی کردن ترکیبات سرطان زا موثر هستند.

مرکز تحقیقاتی John Innes و دانشگاه استنفورد با تشکیل یک تیم تحقیقاتی و نیز با همکاری یکدیگر، از مهارتهای نوین و بنیادین برای کشف مسیرهای بیوسنتزی این مولکول های باارزش خبر دادند. این مولکول ها توسط گیاهی خاص همچون ماهون (mahagony) و مرکبات تولید می شوند.

در این مطالعه که نتایج آن در ژورنال Science انتشار یافته است، تیم تحقیقاتی مرکز John Innes از ابزارهای ژنومی برای نقشه برداری از ژنوم Chinaberry، گونه ای از ماهون بهره برد و آنرا با تحلیل و بررسی مولکولی ترکیب کرد تا آنزیم های موجود در راه بیوسنتزی را آشکار کند.

دکتر Hannah Hodgson، نویسنده اول مقاله و دانشمند فوق دکترا در مرکز John Innes توضیح داد: « با یافتن آنزیم های مورد نیاز برای ساخت لیمونوئیدها، ما دری را به روی منبع تولید جایگزین این مواد شیمیایی باارزش گشوده ایم.»

درواقع، تا حالا لیمونوئیدها، تنها با استخراج از مواد گیاهی تولید می شدند. دکتر Hodgson در این زمینه توضیح می دهد: «ساختار آنها بسیار پیچیده تر از آنست که با سنتز شیمیایی کارآمد ساخته شوند. اما با دانش بیوسنتزی، حالا می توان از ارگانیسم میزبان برای تولید این ترکیبات بهره برد.

با استفاده از روش بیوسنتزی کامل، پژوهشگران حالا می توانند این مواد شیمیایی را در گیاهانی مانند Nicotiana benthamiana تولید کنند. این روش می تواند مقادیر بیشتری لیمونوئید را به روشی پایدارتر تولید نماید.

افزایش عرضه لیمونوئیدها می تواند استفاده گسترده تر از آزادیراکتین (Azadirachtin)، را امکان پذیر کند. آزادیراکتین، لیمونوئید ضد حشره ای است که از درخت چریش (neem tree) به دست می آید و در صیانت از محصولات تجاری و سنتی استفاده می شود. همچنین، یک انتخاب مفید و موثر برای صیانت از محصولات است، اما به سبب عرضه محدود آن، به شکل گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.

این تیم تا حالا دو نوع نسبتا ساده لیمونوئیدها را ساخته اند؛ azadirone از چاینابری و kihadalactone A از مرکبات. آنها معتقدند که روش های مورد استفاده در این مرحله می توانند به عنوان الگویی برای ساخت تری ترپن های (triterpene) پیچیده تر استفاده شوند.

پروفسور Anne Osbourn، رهبر تیم در مرکز John Innes می گوید: «گیاهان طیف گسترده ای از متابولیت های تخصصی را می سازند که این امر می تواند برای انسان مفید باشد. ما بتازگی متوجه شده ایم که چگونه گیاهان، مواد شیمیایی پیچیده ای مانند لیمونوئیدها را تولید می کنند. قبل از این پروژه، بیوسنتز آنها و آنزیم های درگیر کاملا ناشناخته بود، اما حالا اقدامات ویژه ای دراین زمینه انجام شده است که راه را برای پیشرفت در این علم هموار می کند و می تواند از جهات بسیاری برای مردم مفید باشد.»

نمونه دیگری از لیمونوئید با ارزشی که این تیم امیدوار است تولید نماید، داروی ضد سرطان نیمبولاید (nimbolide) است، این کار می تواند دسترسی سهل تر به لیمونوئیدهایی مانند نیمبولاید را برای مطالعه بیشتر امکان پذیر کند. علاوه بر تولید محصولات شناخته شده مانند نیمبولاید، تیم تحقیقاتی می گوید ممکنست در آینده کارهای نوین و وسیعی بر روی لیمونوئیدها نیز صورت گیرد.

این تیم تحقیقاتی توسط Syngenta و BBSRC، بوسیله یک جایزه مشارکت صنعتی تامین مالی شده است.

نتایج این مطالعه در ژورنال Science انتشار یافته است.
1402/01/06
14:23:06
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو