کشف مکانیسم جدیدی که عامل چندین سرطان است

کشف مکانیسم جدیدی که عامل چندین سرطان است

آتی جو: دانشمندان «دانشکده پزشکی هاروارد» از کشف مکانیسم جدیدی آگاهی داده اند که در بروز چندین نوع سرطان نقش دارد.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سرطان می تواند نتیجه نهایی طیف گسترده ای از خطاها باشد و درک این که چگونه چنین خطاهایی رخ می دهند، برای پیشگیری و درمان سرطان بسیار است. دانشمندان «دانشکده پزشکی هاروارد»(HMS)، یک مکانیسم سرطان زا را کشف کرده اند که پیش تر هیچ گاه دیده نشده بود. این مکانیسم، نوعی گرفتگی در سیستم دفع زباله سلولی است.
کشف غیرمنتظره زمانی به دست آمد که «مگان اینسکو»(Megan Insco) سرپرست این پژوهش، یک ژن سرکوب کننده تومور به نام «CDK۱۳» را در حین مطالعه گورخرماهی شناسایی کرد. مشخص شد که بروز جهش در این ژن، به سرعت گرفتن پیشروی ملانوما منجر می شود. هنگامی که CDK۱۳ در ملانومای انسانی بررسی گردید، در خیلی از موارد جهش یافته بود.
اینسکو با بررسی دقیق عملکرد CDK۱۳ متوجه شد که این پروتئین در یک سیستم پاکسازی سلولی دخیل است و یک مجموعه از پروتئین های دیگر را تنظیم می کند که در حذف بموقع آران ای های معیوب تولید شده در سلول نقش دارند. بروز جهش در CDK۱۳، در پاکسازی حیاتی اختلال به وجود می آورد.
اینسکو اظهار داشت: صدها مرحله در ساخت آران ای وجود دارند که گاهی اوقات درست پیش نمی روند. آنها اشتباهاتی هستند که بطور معمول نادیده گرفته می شوند. در این مورد، ما متوجه شدیم که سلول ضایعات را تمیز نمی نماید. به عبارتی، جاروبرقی خراب شده بود و به همین دلیل، آران ای های معیوب درحال ساخته شدن بودند.
وقتی اینسکو تأثیر مولکول های آران ای باقی مانده را روی ملانوما آزمایش کرد، متوجه شد که آنها پیشروی سرطان را به شدت سرعت می بخشند. اینسکو و گروهش، یک مجموعه از سرطان های انسانی را از نظر جهش در CDK۱۳ یا پروتئین هایی که توسط آن تنظیم می شوند، بررسی کردند و دریافتند که ۲۱ درصد از تومورهای ملانومای مورد بررسی آنها دارای چنین جهش هایی هستند. جهش های مشابهی نیز در سرطان های ریه، رحم، کولون و سرطان های پوست غیر ملانوما یافت شدند.
شناسایی مشکل، گام مهمی بشمار می رود اما اولین گام است. حالا باید پژوهش در مورد چگونگی هدف قرار دادن این مکانیسم برای کشف درمان های جدید شروع شود. گام بعدی دانشمندان این است که بررسی نمایند آیا تقویت سرطان توسط مولکول های آران ای لطمه دیده ایجاد می شود یا این که آنها پروتئین های غیر طبیعی را تولید می کنند.
این پژوهش، در مجله «Science» به چاپ رسید.



1402/02/21
13:29:11
5.0 / 5
278
تگهای خبر: تولید , چاپ , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آتی جو