با حضور معاون رییس جمهور انجام شد؛

افتتاح سامانه نوین نانوحباب در تصفیه خانه آب ساوه برای نخستین بار در کشور

افتتاح سامانه نوین نانوحباب در تصفیه خانه آب ساوه برای نخستین بار در کشور

آتی جو: مرکزی همزمان با فرا رسیدن دهه فجر و با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، طرح ازن زنی با فناوری نانو حباب ازن در تصفیه خانه آب شهر ساوه، در مجاورت سدالغدیر این شهرستان راه اندازی شد.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در حاشیه افتتاح این پروژه در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: عملیات اجرائی این پروژه در سال ۱۴۰۰ شروع شد و با تکمیل فرایند آزمایش، مجوز طرح از طرف سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در دیماه سالجاری گرفتن و همزمان با دهه فجر وارد مدار بهره برداری رسمی گشت.

حشمت اله عباسی اضافه کرد: تصفیه خانه آب آشامیدنی شهر ساوه در ۲۰ کیلومتری این شهر و در پایین دست سدالغدیر واقع شده است. این تصفیه خانه با ۵۷۵ لیتر بر ثانیه، تامین کننده ظرفیت اسمی بخشی از نیاز آب آشامیدنی جمعیت ۲۵۰ هزار نفری شهر ساوه است.

وی اظهار داشت: از آنجاکه سهم عمده ای از طعم و بوی حس شده در آب تصفیه خانه شهر ساوه ناشی از وجود جلبک های کلروفیسه و دیاتومه است، ازن می تواند به صورت موثری سبب حذف آنها شود.

وی بیان نمود: به منظور افزایش حلالیت ازن در آب و کاهش هدررفت آن، ارتقاء عملکرد ازن زنی برای حذف طعم و بو در آب و به دنبال سیاست های کلان دولت در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، با رایزنی های انجام شده فیمابین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری(ستاد ویژه توسعه فناوری نانو )، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی اجرای طرح پایلوت تزریق نانو حباب ازن برای نخستین بار در کشور با هزینه ۲.۵ میلیارد تومان در تصفیه خانه آب شهر ساوه توسط شرکت دانش بنیان نانو حباب انرژی در سال ۱۴۰۰ کلید خورد و بهره برداری آزمایشی آن در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ با حضور مدیرکل دفتر بهداشت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور شروع شد.

عباسی اظهار داشت: نانوحباب ها در واقع حباب های گازی بسیار ریز در ابعاد نانو هستند که داخل مایع حضور داشته و با عنایت به خاصیت های فیزیکی منحصربه فردی که دارند در انحلال گاز در آب و پایداری آن موثر خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به مصوبات جلسات برگزار شده در معاونت راهبری و نظارت بر بهره برداری آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با حضور معاون وقت، آزمون های مختلف به منظور تایید اثربخشی تزریق نانو ازن در حذف طعم و بو، همینطور بررسی جنبه های مثبت و منفی تاثیر آن بر کیفیت آب به ویژه اطمینان از عدم تشکیل یون برومات در خروجی تصفیه خانه، پیگیری و راستی آزمایی ستاد نانو ریاست جمهوری از راه برداشت چندین مرحله نمونه از واحد های مختلف تصفیه خانه انجام شد و سر انجام در دی ماه سال ۱۴۰۲ استفاده از فن آوری نانو حباب با عنایت به شرایط و مستندات موجود مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت.

منبع:

1402/11/14
11:44:26
5.0 / 5
215
تگهای خبر: انرژی , توسعه , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آتی جو