سرآمدان علمی نامزد دریافت جایزه امام رضا(ع) می شوند

سرآمدان علمی نامزد دریافت جایزه امام رضا(ع) می شوند

آتی جو: اعطای جایزه امام رضا(ع) به سرآمدان علمی دارای آثار بدیع و اصیل از برنامه های بنیاد ملی علم ایران است که شامل مدال لوح پژوهانه ویژه،  معادل با 100 هزار دلار و جایزه ویژه نقدی می شود.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا، بنیاد ملی علم ایران در نظر دارد بمنظور پشتیبانی از نقش آفرینان برجسته پژوهش کشور و تشویق آنها به ادامه انجام کارهای علمی برجسته و توسعه دانش در امتداد تحقق مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران در جهان، جایزه امام رضا (ع) را اعطا کند.
برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته، این جایزه در هر دوره در چهار حوزه که شورای علمی مشخص می کند، اعلام می شود.
جایزه امام رضا (ع) به بالاترین آثار علمی اثرگذار تعلق می گیرد. آثار علمی باید علاوه بر بدیع اصیل و ماندگار بودن از یک نوآوری مشهود نیز برخوردار باشند و لازم است تا این آثار در گسترش مرزهای دانش در جهان یا منطقه، نقش برجسته ای ایفا کرده باشد و در حل علمی مسائل در رابطه با حوزه های دانش و فناوری، فرهنگ سلامت، محیط زیست و رفاه عمومی تأثیر مشهودی بجای گذاشته باشد.

همچنین، آثار علمی منتخب در جایزه امام رضا (ع) باید در قالب یک نظریه علمی برافکن یا جریان ساز در نشریات معتبر به چاپ رسیده یا ظرفیت این که به یک طرح اقتصادی مبتنی بر دانش و ثروت آفرین تبدیل گردد را داشته باشد.
برگزیدگان این جایزه در دو بخش معرفی می شوند؛ بخش اول، مربوط به سرآمدان علمی است و به ۵۰ نفر از افرادی که آثار آنها در عرصه های موضوعی بیشترین تأثیر را در مرجعیت علمی کشور داشته است، تعلق می گیرد. در بخش دوم به ۳ نفر از مؤثرترین افراد در هر یک از حوزه های موضوعی نشان جایزه امام رضا (ع) اهدا می شود.
به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی علم ایران (INSF)، تمامی آثار راه یافته به این جایزه توسط دانشمندان برجسته و نهادهای علمی از قبیل دانشگاه ها بنیادها، مراکز تحقیقاتی انجمن ها، قطب های علمی و فناوری فرهنگستان های علوم، پارک های علم و فناوری و نهادهای مشابه معرفی می گردند.
جایزه امام رضا (ع) شامل مدال لوح پژوهانه ویژه، معادل با ۱۰۰ هزار دلار و جایزه ویژه نقدی است. به زودی شیوه نامه مربوط به جایزه امام رضا (ع) منتشر خواهد شد.1403/03/13
17:43:32
5.0 / 5
139
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو