ربات صنعتی با 7 درجه آزادی تازه ترین دستاورد دانش بنیان ها در عرصه صنعت

ربات صنعتی با 7 درجه آزادی تازه ترین دستاورد دانش بنیان ها در عرصه صنعت

آتی جو: ربات صنعتی با 7 درجه آزادی تازه ترین دستاورد دانش بنیان ها در عرصه رباتیک است و کاربرد آن سبب رباتیکی شدن فعالیت ها در بخش های صنعتی می شود و بگفته این فناوران از این ربات ها در بخش های مختلف صنعتی بهره برداری شده است.


علیرضا هاشم پور، عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان فعال در عرصه ساخت ربات های صنعتی در گفت و گو با ایسنا، محصول تولید شده در این شرکت را یک ربات صنعتی با ۷ درجه آزادی دانست که توانایی حمل ۲۵۰ کیلوگرم بار را دارد.
وی طول بازوی این ربات را ۲.۵ متر و دقت حرکتی در فضای کاری را ۵ صدم میلی متر ذکر کرد و افزود: این ربات در صنایع مختلف شامل خودروسازی، لوازم خانگی، صنایع ساختمان، صنایع فوم سازی، کارخانجات شیمیایی و صنایع غذایی برای انجام انواع جابه جایی ها، جوشکاری ها، برشکاری، تزریق مواد و چسب زنی کاربرد دارد.
هاشم پور، ربات صنعتی تولید شده در این شرکت را یک بازوی قوی و خستگی ناپذیر برای کاربردهای صنعتی توصیف کرد و تصریح کرد: در صورتیکه این ربات با تجهیزات جانبی، مجهز شود، قادر خواهد بود انواع ماموریت های صنایع را انجام دهد.
این محقق افزود: به عنوان نمونه اگر این ربات با تجهیزات جوشکاری مجهز شود، قادر به انجام کارهای مربوط به جوشکاری است.
هاشم پور با اشاره به تجاری سازی این ربات، اظهار داشت: هم اکنون پروژه های مختلفی را با بهره گیری از این ربات در صنایع اجرا کردیم که همچون آن می توان به صنایع تولید فوم مبلمان و خودرو، صنایع ریخته گری برای تولید لوازم خودرو و جوشکاری برای قطعات خودرو اشاره نمود.
عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان، اضافه کرد: مدلهای قبلی این نسخه که با ۶ درجه آزادی بوده، از سال ۹۳ تا حالا فروش زیادی داشته و امسال رباتی با ۷ محور را به تولید رساندیم و امیدواریم برای صادرات بتوانیم اقدامات مناسبی را ایجاد نماییم.
هاشم پور خاصیت این ربات نسبت به نمونه های خارجی را بومی سازی نرم افزارهای آن عنوان نمود و افزود: به سبب بومی سازی نرم افزارهای آن، امکان اضافه کردن آپشن های مختلف بر روی این ربات وجود دارد، ضمن آنکه قطعات یدکی این ربات همگی در بازار ایران موجود است.
وی با تأکید بر این که کلیه عملیات مربوط به طراحی، ساخت و مونتاژ بازوی مکانیکی توسط متخصصین این شرکت و شرکت های داخلی اجرا شده است، افزود: همچون خاصیت های این ربات می توان به یکپارچگی قطعات، استحکام، کیفیت و عمر بالای قطعات و دقت و قدرت بالای گیربکس ها و انعطاف و فضای کاری گسترده ربات اشاره نمود.
این محقق با تأکید بر این که امکان نصب ربات روی زمین، سقف و دیوار پیش بینی شده است، اظهار داشت: سیستم کنترلر این ربات شامل کنترلر حرکت و کنترلر سیگنال های ورودی و خروجی می شود. در نرم افزار موجود امکانات مورد نیاز و استانداردهای ربات های صنعتی پیاده سازی شده است. یادگیری برنامه نویسی و به کارگیری ربات به سهولت امکان پذیر است.
به گفته ی ایشان، پیاده سازی مواد دلخواه نرم افزاری برمبنای الزامات خط تولید، سهولت یادگیری برنامه نویسی و به کارگیری ربات، کنترل حرکت دقیق و هموار، کنترل و مانیتورینگ سیگنال های استاندارد صنعتی و نمایش خطاهای سیستم همچون خاصیت های سیستم کنترل این ربات هستند.
وی، خدمات بعد از فروش را از دیگر قابلیت های مهم این ربات نام برد و تصریح کرد: قیمت تمام شده این ربات بومی، ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از نمونه های خارجی است.
منبع:

1403/04/10
10:19:15
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو