رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی در نشست اقیانوس شناسی یونسکو شرکت کرد

رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی در نشست اقیانوس شناسی یونسکو شرکت کرد

آتی جو: رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در پنجاه و هفتمین نشست شورای اجرائی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو در پاریس شرکت کرد.به گزارش آتی جو به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر مرتضی توکلی که در «پنجاه و هفتمین نشست شورای اجرائی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو» از ‏تاریخ‏‏ ۵ تا ۸ تیر ۱۴۰۳ در مقر یونسکو در شهر پاریس شرکت کرده بود در خلال این ‏نشست ‏به همراه دکتر کتابچی سفیر ایران در یونسکو، در محل کنسولگری ‏جمهوری ‏اسلامی ایران در پاریس حاضر شدند و رای خودرا در داخل صندوق انداختند.
گفتنی است در این جلسه بین المللی، دکتر توکلی به ‏نمایندگی ‏از جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از کارهای جمهوری اسلامی ایران در ‏حوزه ‏علوم دریایی، اقیانوسی و جوی را ارائه نمود.

کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو ‏IOC‏ مهم ترین نهاد بین المللی در حوزه علوم ‏اقیانوسی ‏محسوب می شود. این کمیسیون در پی قطعنامه ۳۱/۲ جلسه یازدهم کنفرانس عمومی ‏یونسکو ‏تاسیس شد و نخستین جلسه خودرا در یونسکو در پاریس از ۱۹ تا ۲۷ اکتبر ۱۹۶۱ تشکیل ‏داد و در ‏همان جلسه ۴۰ کشور به عضویت این کمیسیون درآمدند. ساختار ‏IOC‏ متشکل از ‏کشورهای عضو ‏کمیسیون و شورای اجرائی و دبیرخانه و تعدادی زیرمجموعه است و دبیرخانه آن ‏در پاریس، ‏فرانسه مستقر است. هم اکنون ۱۵۰ کشور در ‏IOC‏ عضو هستند که از میان آنها ‏‏۴۰ کشور ‏عضو شورای اجرائی این کمیسیون است. نشست شورای اجرائی ‏IOC‏ بطور سالیانه برگزار می گردد.‏
پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مرجع ملی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی ‏یونسکو ‏است و رئیس پژوهشگاه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست های آن مشارکت فعال دارد.


منبع:

1403/04/11
12:11:34
5.0 / 5
150
تگهای خبر: بین المللی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آتی جو