زاغ ها هم مانند انسان حافظه رویدادی دارند

زاغ ها هم مانند انسان حافظه رویدادی دارند

آتی جو: گروهی از زاغ ها در پژوهش جدید «دانشگاه کمبریج» نوعی حافظه را نشان داده اند که بوسیله آن می توانند وقایع گذشته را به یاد بیاورند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا، هر خاطره ای با جزییات شخصی در هم تنیده شده است؛ از بوی موجود در هوا گرفته تا لباس هایی که پوشیده شده اند. این اطلاعات با هم ترکیب می شوند تا یک تجربه منحصربه فرد را بسازند.
به نقل از ادونسد ساینس نیوز، یافته های جدید پژوهشگران «دانشگاه کمبریج»(University of Cambridge) نشان می دهند «زاغ جنگلی» یا «جیجاق اوراسیایی»(Eurasian jay) که گونه ای از خانواده کلاغ های باهوش است، می تواند مانند انسان جزییات رویدادهای گذشته را به خاطر بسپارد.
گروه پژوهشی دانشگاه کمبریج به سرپرستی «نیکولا کلایتون»(Nicola Clayton)، استاد این دانشگاه در مقاله پژوهش خود نوشتند: انسان ها وقایع را بوسیله یک سفر ذهنی در زمان به یاد می آورند و آگاهی خودرا به گذشته منتقل می کنند تا بجای واقعیت های از هم گسیخته، یک صحنه کامل یا قسمتی از آنرا به یاد بیاورند.
این مساله خصوصاً برای پژوهش درباره ی حیوانات چالش برانگیز است. پژوهشگران در ادامه نوشتند: شواهد برای یادآوری آگاهانه رویدادها در انسان، پیرامون گزارش های زبانی متمرکز شده اند و هم اکنون هیچ توافقی درباره ی نشانگرهای رفتاری غیرزبانی وجود ندارد.
از آنجائیکه نمی توانیم از پرندگان درباره ی خاطرات آنها بپرسیم، یک روش متفاوت لازم است. بنابراین، پژوهشگران دانشگاه کمبریج روی یک جنبه کلیدی از حافظه پیچیده متمرکز شدند که جزییات تصادفی است.

حافظه رویدادی
خاطرات رنگارنگ ما شامل جزییات بی ربط به موضوع اصلی هستند. به عنوان مثال، حتی اگر در یک مهمانی روی تنقلات تمرکز کرده بودید، ممکنست به یاد داشته باشید که دوستتان در مهمانی چه لباسی پوشیده بود یا در صورتیکه هنگام مراجعه به دندان پزشک در درجه اول نگران قرار ملاقات خود بودید، کاغذ دیواری اتاق انتظار را به یاد بیاورید.
آیا پرندگان نیز ممکنست جزییات تصادفی را به خاطر بیاورند؟ پژوهشگران یک آزمایش را با هفت جیجاق اوراسیایی ترتیب دادند تا به پاسخ این پرسش برسند. آنها به پرندگان چهار فنجان یکسان ارائه کردند و آنها را آموزش دادند تا فنجانی که غذا زیر آنست، شناسایی کنند. سپس پژوهشگران، نشانگرهای بصری را به چهار فنجان افزودند و این روند را تکرار کردند. در این مرحله، نشانگرهای بصری هیچ تاثیری بر محل غذا نداشتند. بنابراین، پرندگان می توانستند بطور مؤثر بیاموزند که این اطلاعات را نادیده بگیرند.


در مرحله بعد، آزمایش واقعی انجام شد. پرندگان باردیگر دیدند که پژوهشگران غذا را پنهان کردند. سپس، پرندگان به مدت ۱۰ دقیقه از موقعیت خارج شدند و در غیاب آنها موقعیت فنجان ها عوض شد. پرندگان بعد از بازگشت، در ۷۰ درصد مواقع به درستی فنجان مناسب را شناسایی نمودند و بدنبال نشانگرهای بصری گشتند که پیش تر آنها را بی مدلول می دانستند.
«جیمز دیویس»(James Davies)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه جیجاق های اوراسیایی قادر بودند جزئیاتی را به خاطر بسپارند که در زمان ایجاد حافظه هیچ ارزش یا ارتباط خاصی نداشتند، این نشان میدهد که آنها قادر به ثبت، یادآوری و دسترسی تصادفی به جزییات یک رویداد هستند. این توانایی که «حافظه رویدادی» نام دارد، نوعی از حافظه است که بوسیله آن رویدادهای گذشته بطور ذهنی احیاء می شوند.
این پژوهش نشان میدهد که جیجاق های اوراسیایی می توانند اطلاعات بصری تصادفی مربوط به یک رویداد را رمزگذاری و حفظ کنند و به خاطر بیاورند، اما پژوهشگران امیدوارند که الگوهای مشابهی از یادآوری را در تعاملات غیر در رابطه با ذخیره سازی غذا، مانند پاسخ دادن به نشانه های اجتماعی آزمایش نمایند.
این کار می تواند پیوند نزدیک تری را با روش ما در تجربه کردن جهان آشکار کند و شواهد بیشتری را درباره ی الگوهای فکری پیچیده در سراسر قلمرو حیوانات عرضه نماید که موجب می شود در نحوه نگرش به تجربه حیوانات دیگر تجدید نظر نماییم.
این پژوهش در مجله «PLoS ONE» به چاپ رسید.
منبع:

1403/04/16
11:55:21
5.0 / 5
112
تگهای خبر: آموزش , پژوهشگر , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آتی جو