در نخستین همایش فناوری های فرهنگی، تولید و اشتغال مطرح شد:

فرهنگ، حلقه گمشده حوزه علم و فناوری

فرهنگ، حلقه گمشده حوزه علم و فناوری

آتی جو: تهران- برخی صاحبنظران محوری بودن توسعه صنعتی در كشور را دلیل اصلی توسعه نیافتگی صنایع فرهنگی دانسته و البته معتقدند: در نگاه كلان فرهنگ، حلقه مفقوده حوزه علم و فناوری است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، سالن اجتماعات جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف امروز یكشنبه در اولین همایش فناوری های فرهنگی، تولید و اشتغال میزبان تعدادی از شركت ها و استارت آپ های فعال و دست اندركاران صنایع فرهنگی بود، صنعتی كه به قول محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیر علمی همایش، خروجی های آن محصولاتی است كه در روح و جسم انسانها تاثیر گذار است.
نیری در این همایش اظهار داشت: صنایع فرهنگی به صنایعی گفته می گردد كه با استفاده از فناوری، خلاقیت و نوآوری می تواند محصولات اقتصادی و دارای مخاطب تولید نماید و این صنعت به صورت حتم همچون سایر صنایع نیازمند فناوری است.
دبیر علمی اولین همایش فناوری های فرهنگی ادامه داد: صنعت فرهنگی فصل مشترك حوزه فرهنگ، فناوری و اقتصاد است به صورتی كه اگر محصولی نتواند بفروشد و مخاطب جذب نماید اقتصادی نیست، كما اینكه محصول اگر تاثیر فرهنگی نداشته باشد و حاصل فناوری نباشد از دایره محصولات فرهنگی خارج است.
وی با اشاره به زیربخش های مختلف صنعت فرهنگی، اظهار داشت: این صنعت از حوزه گردشگری و میراث فرهنگی شروع می گردد تا سایر مباحث همچون سینما و انیمیشن و حوزه محتوای دیجیتال را كه در ارتباط با اقشار مختلف مردم می باشد، شامل می گردد.

**درآمد صعودی صنایع فرهنگی در دنیا
نیری در ادامه با بیان این كه ارزش فروش محصولات صنایع فرهنگی در دنیا در سال 2013معادل 2250 میلیارد دلار بود، اضافه كرد: بررسی سیر صعودی این رقم مبین آن است كه در یك بازه 8 ساله به دو برابر و در یك بازه سه ساله به 3 برابر افزایش یافته و بنظر می رسد طی سال های 2013 تا 2018 حدود چهار برابر افزایش یافته است.
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی با بیان این كه حوزه صنایع فرهنگی روز بروز در حال گسترش و به لحاظ اقتصادی هم رو به رشد است، به آمار اشتغالزایی این صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: در سال 2014 حدود 30 میلیون نفر در این حوزه مشغول بكار بودند كه حدود یك درصد از كل اشتغال در دنیا را شامل شده است كه البته به علت اینكه در این آمار پیشرفت قاره آفریقا و بخش هایی از قاره آسیا لحاظ نشده، این عدد بیش از اینها است.

**دلایل توسعه نیافتگی صنایع فرهنگی در كشورهای در حال توسعه
وی با اشاره به دلایل اصلی در توسعه نیافتگی صنعت فرهنگی در كشورهای در حال توسعه، محوری بودن توسعه صنعتی در این كشورها و پس زمینه بودن صنایع فرهنگی را از آن جمله دانست و اظهار داشت: معمولا به زنجیره صنعت فرهنگی در این كشورها توجه نمی گردد.
وی یكی دیگر از دلایل عدم توسعه صنایع فرهنگی در كشورهای در حال توسعه را كوچك بودن شركت ها در این بخش و نبود سرمایه گذاری مناسب برای شكل گیری بنگاه های بزرگ و حتی چند ملیتی در صنایع فرهنگی دانست.
نیری ادامه داد: وجود نگرش هزینه بر بودن بخش فرهنگ و اینكه مدیران این حوزه در كشورهای در حال توسعه معتقدند باید به این حوزه نگاه سوبسیدی و یارانه ای دارند، نیازمند اصلاح است.

**فناوری فرهنگی برای كشور ارزآوری بدنبال خواهد داشت
محمدحسین اسدی دبیر اجرایی اولین همایش فناوری های فرهنگی، تولید و اشتغال هم در این همایش در سخنانی با بیان این كه انیمیشن، موسیقی و كتاب های ما با تلفیق فناوری به صادرات خواهند رسید، اظهار داشت: اگر باران سنگ تخت جمشید را خراب كرده، می توانیم امروز آن سنگ را طراحی و با همان جنس پرینت نماییم.
وی ادامه داد: تلفیق پرینترهای سه بعدی و فرهنگ و هنر اتفاق بسیار ارزشمندی را می تواند رقم بزند، ضمن اینكه این فناوری برای كشور ارزآوری بدنبال خواهد داشت.

**فرهنگ، حلقه مفقوده حوزه علم و فناوری
پرویز كرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در سخنانی با بیان این كه استارت آپ ها و صنایع خلاق باید مسیر و راه خویش را پیدا كنند، اظهار داشت: اگر استارت آپ ها در طول مسیر رشد دارند و موانع سر راه را برمی دارند به علت آن است كه تولیدكننده، پرورش دهنده و اجرا كننده خودشان می باشند.
وی با اشاره به سوابق كاری خود به عنوان فردی رسانه ای پیش از ورود به حوزه علم و فناوری و به تعبیر خود به عنوان یك كنشگر، اظهاركرد: احساس من از زمان ورود به حوزه علم و فناوری آن است كه گمشده و حلقه مفقوده آن فرهنگ سازی است.
وی ادامه داد: اگر مبحث همایش امروز مربوط به صنایع و فناوری های سخت بود دوستان بسیار زیادی و سرساعت خویش را به آن می رساندند. چراكه این بحث ها قبلا در جامعه تمرین شده اما موضوعات صنایع فرهنگی و خلاق زمان بر است.
كرمی در ادامه با بیان این كه صنایع دستی ایران در واقع شناسنامه كشورمان محسوب می شد، اظهار داشت: این هنر زیبا و آمیخته با فرهنگ ایرانی در حال فراموشی و فنا است چون كه جدا از نگاه اقتصادی، دیگر حتی نگاه فرهنگی، هنری و تصویری را هم از این حوزه دریغ كرده ایم.
وی برای نجات صنایع دستی از وصعیت فعلی و نجات فرهنگ و هنر و همینطور اشتغالزایی بهینه در كشور، از استارت آپ ها خواست حوزه صنایع فرهنگی را جدی تر درك كرده و بدان ورود كنند.

**فارغ التحصیلان دكترا و ارشد سربازی را در روستای زادگاه خود می گذراند
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هم در سخنانی از برنامه ریزی و تولید هماهنگی این معاونت با ستاد كل نیروهای مسلح برای تعریف طرح گذراندن خدمت سربازی فارغ التحصیلان دوره دكترا و ارشد در روستاهای زادگاه شان برای انجام آمایش سرزمینی اطلاع داد.
سید ابوالفضل رضوی با اشاره به وجود بیش از 2580 دهستان با متوسط 24 روستا اظهار داشت: برای فارغ التحصیلان دكترا و ارشد در رشته هایی همچون اقتصاد، برنامه ریزی، جغرافیا و جامعه شناسی علاقمند به گذران خدمت سربازی در زادگاه خود در قالب امریه دوره آموزشی تعریف خواهد شد.
وی اضافه كرد: این فارغ التحصیلان به جای گذراندن سربازی در سازمان های نظامی و انتظامی، از این طریق خدمت بزرگی به اقتصاد كشور می كنند و هم برای فردای خویش شغل تعریف كنند.
وی در ادامه با اشاره به اینكه به صورت معمول در دنیا سرمایه ها به بخش های مختلف همچون فیزیكی و غیر ملموس تقسیم بندی می شود، اضافه كرد: متاسفانه ما از سرمایه های پنهان و ناملموسی همچون سرمایه های فرهنگی خویش شامل اداب رسوم اجتماعی، بازی های محلی كه در توسعه اقتصاد و درآمدزایی كشور دارای تعیین كننده بوده است، غافل بوده ایم.
وی با اشاره به استفاده و نامگذاری برخی كشورها از بازی های محلی كشورمان و تبدیل این بازی ها به ورزش لوكس و درآمدزا اظهار داشت: این در شرایطی است كه خیلی از استان های ما دارای بیش از 150 نوع بازی محلی هستند كه البته همه آنها دارای فلسفه هستند.
رضوی همینطور با اشاره به اینكه تنوع غذایی ایران در هیچ جای دنیا وجود ندارد، به برگزاری سومین نمایشگاه محصولات و تولیدات روستایی در اسفندماه سالجاری اشاره نمود و تصریح كرد: سال قبل بیش از 10 شبكه خارجی از كشورهای مختلف از این نمایشگاه فیلمبرداری كردند كه مطمئنا ازاین محصولات الگوبرداری و تبدیل به منبع درآمدی برای كشورشان خواهند كرد.

**رونمایی از كتاب نوآوری نرم
در ادامه اولین همایش فناوری های فرهنگی، تولید و اشتغال، كتاب «نوآوری نرم» نوشته 'پائول استون من' كه از جانب امیرحسین اسدی، نسترن افشم و عیسی كشاورز ترجمه شده است رونمایی گردید.
نخستین همایش ملی فناوری های فرهنگی، تولید واشتغال به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز برگزار می گردد.


1396/12/02
09:11:10
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: استارت آپ , توسعه , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آتی جو