ایجاد حالتی جدید از ماده

ایجاد حالتی جدید از ماده

به گزارش آتی جو محققان اتریشی با پركردن فضای خالی موجود درون اتم های بزرگ با استفاده از اتم های كوچك تر توانستند حالت جدیدی از ماده را تولید كنند.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، معمولا بین هسته اتم و الكترون های آن مقداری فضای خالی وجود دارد كه اندازه آن بسته به نوع اتم متغیر است. در اتم ریدبرگ كه بعنوان اتم غول پیكر هم شناخته می گردد این فاصله به چندصد نانومتر می رسد. این فاصله بیش از هزار برابر فاصله الكترون و هسته اتم هیدروژن است.
محققان در این تحقیقات از چگالش بوز اینشتین استفاده كردند. این وضعیت در واقع یك حالت تحریك شده ماده است كه بعد از سردكردن اتم های آن تا نزدیكی صفر مطلق رخ می دهد. در این حالت حركت اتم ها بسیار كند شده و در یكدیگر فرو می روند و رفتارهای غیرعادی نشان می دهند.
محققان كار خویش را با استفاده از اتم های استرانسیوم آغاز كردند و بعد از سرد كردن آن ها تا وضعیت چگالش بوز اینشتین، با استفاده از لیزر به یكی از اتم ها انرژی دادند تا یك الكترون آن شدیدا تحریك شود. این الكترون تحریك شده در فاصله ای بسیار بیشتر از حالت عادی آغاز به گردش به دور هسته اتم كرده و یك اتم ریدربرگ بوجود آمد.
محققان دریافتند در این اتم جدید 170 اتم دیگر جای می گیرند. محققان با اطلاع از این كه این اتم ها با یكدیگر تعامل بسیار ضعیفی دارند، تعامل آن ها را شبیه سازی كردند و دریافتند این وضعیت باعث كاهش انرژی تمام سیستم می گردد و در نتیجه بین اتم غول پیكر و اتم های كوچكتر موجود در آن پیوندی برقرار می گردد.
این پیوند هرقدرهم ضعیف باشد بدین مفهوم است كه حالت جدیدی از ماده بوجود آمده است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Physical review Letters انتشار یافته است.


 

1396/12/08
21:13:53
5.0 / 5
4908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آتی جو