احداث اولین شهر سلولی كشور دركرج شروع شد

احداث اولین شهر سلولی كشور دركرج شروع شد

آتی جو: كرج- كار ساخت اولین شهر سلولی كشور توسط دانشگاه خوارزمی كشور واقع در كرج روز شنبه با حضور مسئولین كشوری و استانی كلید خورد.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، كار احداث اولین شهر سلولی كشور كه مركزی برای فعالیت 50 شركت دانش بنیان و كارآفرینی است، در زمینی به مساحت 60 هكتار در پردیس دانشگاهی خوارزمی با همكاری وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان شروع شد.
رییس شهر سلول كشور روز شنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات عمرانی ساخت نخستین شهر سلول كشور كه در دانشگاه خوارزمی كرج برگزار گردید به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول های بنیادی و پزشكی زیرساختی تولید می گردد.
محمدعلی زاهد در ادامه با اشاره به اینكه پروژه ساخت نخستین شهر سلول كشور با حمایت وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشكان و محققان كشور انجام می شود، اضافه كرد: پزشكی بازساختی شاخه ای از علم پزشكی است كه هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام صدمه دیده است كه شاخه های مختلفی دارد كه می توا در این بخش ازسلول های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت های نوتركیب، سلول های غیر خودی، ژن درمانی و... بهره برد.
عضو هیات علمی دانشكده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینكه سلول درمانی عمل پیوند سلول ها با یكدیگر است كه بر روی سلول های بنیادی متمركز است، تصریح كرد: درمان بیماری های سرطان، ناهنجاری های ارثی مانند گلبول قرمز، سیستم های ایمنی مادرزادی، آلزایمر، دیابت و پاركینسون، صدمات نخاعی و غیره با استفاده از سلول درمانی امكان پذیر است.
زاهد با بیان اینكه عملیات اجرایی فاز اول پروژه شهر سلول با حمایت بخش دولتی و خصوصی با اعتباری بالغ بر10 میلیارد تومان پیش بینی شده است، بیان كرد: استقرار 50شركت در رابطه با سلول درمانی و پژوهش های كاربردی سلول درمانی و پزشكی بازشناختی در فاز اول این پروژه در دستور كار قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، عملیات اجرایی فاز اول پروژه شهر سلول كشور در شش ماهه ابتدای سال 97 آخر می یابد، اظهار داشت: شركت های دانش بنیان اعلام آمادگی كرده اند كه طی سال آینده محصول شركت خویش را از شهر سلول خوارزمی عرضه كنند.
رییس نخستین شهر سلول كشور با اشاره به اینكه ایران رتبه دو منطقه در زمینه سلول های بنیادی را به خود اختصاص داده و جزء 20 كشور برتر دست پیدا كرده به دانش سلول های بنیادی جهان است، تصریح كرد: تلاش می نماییم مجموعه ای از مدیریت سرمایه را برای ساخت فاز دوم شهر سلول تولید نماییم و كمك كمتری از دولت داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه خوارزمی كرج نخستین دانشگاه صد ساله كشور است كه در حوزه كارآفرینی اقدام می كند، اظهار داشت: به همین منظور می خواهیم در شهر سلول هم برای كارآفرینی شركت های سلول بنیان اقدام نماییم.
به گفته زاهد، مساحت شهر سلول خوارزمی 60 هكتار است و در صورت استقبال بخش خصوصی مساحت افزایش خواهد یافت.
در اسفند ماه سال قبل 2 تفاهم نامه به منظور تولید و راه اندازی شهر سلولی در پردیس دانشگاه خوارزمی البرز منعقد شد.
تفاهم نامه اول بین معاون علم و فناوری ریاست جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تفاهم نامه دوم بین رییس دانشگاه خوارزمی و رییس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات بیوتكنولوژی ایران امضاء شد.
به منظور تولید این شهر سلولی 3 فاز در نظر گرفته شده كه آغاز ساخت فاز اول آن كه قسمت شتاب دهنده مهندسی بافت است، در اردیبهشت ماه سال جاری انجام می گردد.
قسمت شتاب دهنده مهندسی بافت مجموعه ای است كه واحدهای فناور را مورد حمایت قرار می دهد، تا این واحدها بتوانند به شركت های دانش بنیان تبدیل گشته و در پارك علم و فناوری مستقر شوند.
این بخش كه بخش حمایتی و نظارتی برای استقرار شركت های دانش بنیان است، در فضایی به مساحت 10 هكتار ساخته می گردد.
ایجاد فاز دوم این شهر كه تولید پارك علم و فناوری تخصصی سلول های بنیادین و پزشكی بازساختی است هم از سال 97 آغاز می گردد. یك دهم بودجه مورد نیاز آن توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و مابقی توسط بخش خصوصی تامین می گردد.
6156/1535


1396/12/19
17:12:52
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: دانش , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آتی جو