ساخت سنسور ایمنی گاز بر مبنای فناوری گرافین

ساخت سنسور ایمنی گاز بر مبنای فناوری گرافین

آتی جو: تهران- محققان چینی نوعی سنسور گاز طراحی كردند كه قادر است عملكرد حس بویایی سگ را شبیه سازی كند.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس، بخش درونی بینی سگ دربرگیرنده مجموعه وسیعی از مویرگ ها است كه امكان حس كردن مولكول های بودار را با تمركز بسیار كم فراهم می كند.
حس بویایی سگ 20 برابر قوی تر از انسان است و همان عملكرد حس بینایی در زندگی روزمره انسان ها را دارد؛ بنابراین محققان در ساخت سنسور جدید از حس بویایی سگ ها الهام گرفتند.
محققان برای شبیه سازی ساختار درون بینی سگ از اكسید گرافین و نوعی پلیمر استفاده و نانوساختارهایی شبیه به طومار تولید كردند كه امكان حس كردن گاز را فراهم می كند؛ پلیمر مورد استفاده در این تحقیقات پلی استیرن سولفات است كه به منظور استخراج یون هایی مانند پتاسیم، كلسیم و سدیم از محلول كاربرد دارند.
نانوطومارهایی كه با استفاده از این پلیمر ساخته شدند، شكلی شبیه به لوله دارند كه در دمای بالا پایداری خویش را حفظ می كنند و طول عمر زیادی دارند. در واقع پایداری نانوطومارها حاصل استفاده از این پلیمر است كه با استفاده از شیوه خشك كردن انجمادی تولید شده است. این شیوه شامل انجماد و تصعید آب موجود در پلیمر با استفاده از فشار است. با استفاده از این شیوه یك الگوی كاملا یكدست از ساختارهای غیرمتراكم به دست می آید.
محققان برای آزمایش عملكرد نانوطومارهای حاصل از این فرآیند، آنها را درون سنسورهای گاز مورد استفاده قرار دادند و دریافتند این نانوطومارها بسیار حساس بوده و آماده تولید انبوه هستند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834


1396/12/29
09:34:38
5.0 / 5
4622
تگهای خبر: تحقیقات , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آتی جو