رفع معضل آلودگی آب، دغدغه اولین المپیاد بین المللی نانو

رفع معضل آلودگی آب، دغدغه اولین المپیاد بین المللی نانو

آتی جو: تهران - رییس كمیته راهبردی اولین المپیاد بین المللی نانو با اشاره به معضل آب بعنوان یكی از معضلات بسیاری جدی دنیا اظهار نمود: رفع معضل آلودگی آب، اصلی ترین مبحث این المپیاد است.


به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، پارك فناوری پردیس از 21 فروردین ماه جاری میزبان برگزاری اولین المپیاد جهانی فناوری نانو است، در این المپیاد دانشجویی، چندین استارت آپ (فعالیت های نوپا) از كشورهای تایوان، مالزی، روسیه، كره جنوبی، ایران، انگلستان، ایتالیا و آلمان حضور دارند كه این حضور تا روز یكشنبه 26 فروردین ماه جاری ادامه خواهد داشت.
علی بیت اللهی، رییس كمیته راهبردی اولین المپیاد بین المللی نانو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اضافه كرد: ایران هم در منطقه خود با مشكل آب دست و پنجه نرم می كند كه به پیشنهاد ستاد فناوری نانو كشورمان المپیاد بین المللی نانو با محوریت آب در حال برگزاری است.
به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، خانم «اندره هاسه» به نمایندگی از اتحادیه اروپا در اولین المپیاد فناوری نانو در كشورمان حضور یافته است.
هسه در گفت و گو با ایرنا در مورد اینكه آیا كشور آلمان هم با مشكلات زیست محیطی یا آب مواجه می باشد یا خیر اظهاركرد: این موضوعات برای كل اتحادیه اروپا مهم است ما در آلمان درست است كه با كمبود آب مواجه نیستیم اما چیزی كه مهم است مسئله آلودگی آب و تصفیه فاضلاب و اینكه بتوانیم محیط زیست را برای نسل های بعدی سالم نگه داریم.
بر اساس این گزارش، دكتر گودلر كه از كشور اتریش جهت شركت در اولین المپیاد نانو به ایران آمده است و هم اكنون در لوكزامبورگ در بخش آموزش موسسه علم وفناوری كار می كند هم در گفت و گو باخبرنگار گروه علمی ایرنا، در مورد طرحی كه بواسطه آن در این المپیاد حضور یافته است چنین اظهار داشت: در واقع سه تیم به اسم اتحادیه اروپا در این المپیاد شركت كرده است كه طرح این تیم ها مربوط به استفاده از ذرات نانویی برای تشخیص آلودگی های آب و همینطور استفاده از نانو كامپوزیت برای فیلتر و تصفیه آب است.
وی تصریح كرد: ما در قالب یك گروه زیرشاخه ای از نانو استاندارد را تشكیل داده ایم و كار می نماییم و من فكر می كنم حضور ما در حوزه نانو ایمنی در این المپیاد با شبكه سازی بین دانشجویان بسیار اثربخش باشد.
این استاد دانشگاه در مورد محیط زیست و آلودگی های لوكزامبورگ هم اظهاركرد: مشكل ما و خیلی از كشورهای اروپا مشترك است و همانطور كه خانم آندره گفتند مسئله ما هم جلوگیری از آلودگی های آب و تولید پساب هاست.
«روجن گودلین»، استاد دانشگاه مسكو و عضو كمیته راهبری المپیاد هم در مورد نقش نانو تكنولوژی در رفع مشكلات مختلف با تاكید براینكه نانو ماده را باید از نانو محصول جدا كرد، چنین اظهار داشت: خواصی در سطح یك ماده در مقیاس نانو وجود دارد كه می تواند مفید باشد به عنوان مثال از نانو ماده می توان برای تصفیه آب و جدا كردن باكتری ها بهره برد.
گودلین با تاكید براینكه، امروز نقش نانوتكنولوژی در تصفیه پساب ها بسیار برجسته است، در مورد طرحی كه بواسطه آن در اولین المپیاد نانو در كشورمان حضور یافته اند چنین توضیح داد: تیم ما یك پروژه بنام روستوك را دنبال می كند كه با استفاده از تجزیه ازن به رادیكال ها و مواد، باكتری ها را از بین ببرد كه این شامل آب های پساب و همینطور سایر مواد آلوده است.
آندره منیكوف(Andrey Melnikov) عضو كمیته راهبری المپیاد و رییس برنامه های آموزش موسسه روس نانو هم كه از كشور روسیه در این المپیاد حضور یافته است در مورد نقش فناوری نانو در رفع مشكلات بخش های مختلف اظهار داشت: فناوری نانو به صورت حتم در رفع معضلات آب و تصفیه آن می تواند بسیار اثربخش و كاربردی باشد.
وی در مورد اینكه آیا كشور روسیه هم بامشكل كم آبی و یا زیست محیطی مواجه هست یا خیر هم اظهاركرد: روسیه به علت اینكه كشور بزرگی است در بعضی مناطق با كمبود آب مواجه می باشد، اما بدنبال تصفیه پساب ها و آب های آلوده نیزهست، اینكه بتوانیم حوزه های آلوده كننده آب را حل نماییم، تكنولوژّی های نانو فناوری در این زمینه خیلی می تواند اثربخش باشد.

**مالزی با مشكل دفع پساب و آب های آلوده مواجه می باشد
دكتر امین ماتوری خمیرول(Khamirul amin matori) سرپرست تیم شركت كننده كشور مالزی در اولین المپیاد نانو در مورد طرحی كه بواسطه آن در این المپیاد شركت كرده است اظهار داشت: طرح ما در مورد فیلتراسیون پساب ها بااستفاده از نانو است، چراكه نانو فناوری از قابلیت بزرگ كردن ذرات كوچكی برخوردار می باشد و این در كار فیلتر به منظور دریافت ذرات ریز آلوده بسیار موثر است.
وی در مورد اینكه آیا كشور مالزی هم با مشكل كم آبی و محیط زیست مواجه می باشد یا خیر اضافه كرد: البته مالزی به علت قرار داشتن در منطقه استوایی از آب زیادی برخوردار می باشد و اما مشكل اصلی ما ریزش فاضلاب صنایع به رودخانه ها و دریا است كه ما می خواهیم پیش از ورود این فاضلاب ها به رودخانه ها فاضلاب را از آب سالم جدا نماییم و مشكل آلودگی را برطرف نماییم.

**كره جنوبی با آلودگی های صنعتی چین مواجه می باشد
پرفسوركونگ شین(shin.Kyung –Ho) عضو كمیته راهبری اولین المپیاد نانو و نماینده تیم كشور كره جنوبی هم كه در این المپیاد حضور یافته است در این گفت و گو اظهار نمود: پروژه های مربوط به شیرین سازی و تصفیه پساب ها در كره جنوبی به خوبی پیش رفته و تمام شده است و كره در این بخش حتی تجارت می كند.
وی با تاكید براینكه، تكنولوژی كشور كره جنوبی برای دفع پساب ها هم كامل شده است، اضافه كرد: تنها چیزی كه در این بخش نیاز داریم مسائل اقتصادی طرح هاست ؛ضمن اینكه تنها مشكلی كه در بخش آب داریم جلبگ زدن آب هاست و بنابراین فسفرو سولفور زیادی به آب نفوذ می كند كه این مواد برای سلامتی آبزیان بسیار مضر هستند.
وی اما در ادامه به معضل آلودگی های زیست محیطی بوجود آمده برای كره به علت همسایگی با كشور چین اشاره نمود و اظهار داشت: به علت اینكه دركنار چین قرار داریم خیلی از آلودگی های مربوط به زیست محیطی و آب و هوایی از جانب این كشور صنعتی به سمت ما سرازیر می گردد. بخصوص در فصل بهار یك گرده و هوای زرد رنگی به سمت كره حركت می كند و ما در رنج هستیم.
شین با بیان اینكه، یك بحثی راجع به سولفور و فسفر به عنوان مواد مضر موجود در آب و هوا و چرخه زندگی انسان ها و حیوانات وجود دارد در ادامه اظهار نمود: اینها اگر در آب موجود باشند اكسیژن آب كاسته می شود و سبب مرگ ماهیان خواهد شد و ما با استفاده از فناوری نانو به دنبال رفع این مسائل هستیم.
به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، اولین المپیاد بین المللی نانو به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و بعد از دو سال پیگیری در سطح بین المللی در كشورمان در حال برگزاری است، هدف از برگزاری این المپیاد رفع چالش های بین المللی با استفاده از فناوری نانو، مهارت های نوآوری و تجاری سازی است.
علمی ** 1836 **9031**1776


1397/01/26
14:26:51
5.0 / 5
4439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آتی جو