برنده جشنواره اختراعات ژنو

اختراع تله كابین هوشمند چشم انتظار حمایت دولت می باشد

اختراع تله كابین هوشمند چشم انتظار حمایت دولت می باشد

آتی جو: ساوه - یك مخترع جوان ساوجی در جشنواره بین المللی اختراعات كشور سوئیس در شهر ژنو موفق به كسب 2 جایزه ویژه (special) و یك مدال نقره به خاطر طراحی و ساخت اتاقك تله كابین هوشمند شد.


محمدجواد نوروزی در آذرماه سال گذشته هم طرح اختراعی خویش را در مسابقات بین المللی اختراعات كره جنوبی عرضه داد كه موفق به كسب مدال طلای این رقابت ها شد.
وی كه اكنون در كشور سوئیس به سر می برد، روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، اظهار داشت: رقابت های بین المللی ژنو در واقع قدیمی ترین و معتبرترین آوردگاه مخترعان جهان است كه از بیشتر كشورها در آن شركت دارند و افتخار من بود كه بتوانم پرچم ایران را در عرصه علمی این مسابقات برافشانم.
وی اظهار نمود: طرح عرضه شده در این رقابت ها اختراع تله كابین هوشمند و ایمن بود اما با عنایت به اینكه هشت طرح اختراعی دیگر در دست انجام دارم انتظارم این است كه با حمایت دولت بتوانم در رقابت های بین المللی آینده با اختراعات جدید شركت كنم و برای كشورم افتخارآفرینی كنم.
نوروزی اظهار داشت: در این جشنواره پیشنهادهایی از جانب برخی كشورها برای حمایت و تولید انبوه تله كابین اختراعی داشتم اما، افتخار من این است كه با حمایت دولت تولید انبوه این طرح در ایران كلید بخورد زیرا سبب تضمین ایمنی اتاقك های تله كابین می گردد و ساخت انبوه آن تولید ثروت و اشتغال برای كشور به همراه دارد.
این مخترع جوان اظهار نمود: تقاضاهایی برای ساخت نمونه ای اتاقك ایمن تله كابین از جانب شماری از كشورها وجود دارد اما، ترجیح بر پیگیری ساخت در ایران و استفاده بومی از این اختراع است.
نوروزی تصریح كرد: نمونه ای از این اتاقك ایمن تله كابین با همكاری پیست اسكی دیزین تولید شده و انتظار است كه با عنایت به فرسودگی و ایمنی پایین تله كابین ها با حمایت مسئولان بتوان تجهیزات تله كابین های كشور را بازسازی كرد.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص میزان توجیه پذیر بودن تولید انبوه اختراعش در داخل كشور، اظهار داشت: به جای هزینه های بالا برای واردات و «اورهال» تله كابین از كشورهای دیگر، می توان با پشتیبانی از این طرح، سیستم قوی و ایمنی را در حوزه حمل نقل با تله كابین در كشور تولید كرد.
این مخترع جوان اظهار داشت: در سال های اخیر اخباری از سقوط تله كابین ها در كشور انتشار یافته كه طرح اختراعی تله كابین هوشمند می تواند این نقیصه را از بین ببرد و انتظار است حمایت دولت چاشنی تحقق آن شود.
نوروزی توضیح داد: در صورت حمایت لازم از این طرح، اشتغال مستقیم فراوانی در رشته های فنی نظیر مكانیك و اتومكانیك تولید می گردد و با جذب گردشگران هم زمینه برای شغل های جانبی پرشماری فراهم خواهد شد.
وی اظهار داشت: پشتیبانی از این اختراع مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی، به بار نشستن ایده و جلوگیری از حجم بالایی ارز از كشور است.
وی كه دانشجوی رشته هتلداری دانشگاه علم و فرهنگ ساوه است از مسئولان دانشگاه به خاطر كمك هایی كه برای به نتیجه رسیدن اختراعش شده، قدردانی كرد.
نوروزی تصریح كرد: اختراع اتاقك تله كابین هوشمند در جشنواره های علمی كشورهای كرواسی و لهستان هم پذیرش شده اما توان سفر شخصی جهت شركت در این جشنواره ها نیست و انتظار است مسئولان در این خصوصی كمك كنند.
شهرستان ساوه دومین كانون جمعیتی و اقتصادی استان مركزی پس از اراك است كه 70 هزارنفر از جمعیت 285 هزار نفری آن را جوانان تشكیل می دهند.
6539/6013/


1397/01/30
15:21:07
5.0 / 5
5076
تگهای خبر: بین المللی , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو