مخترعان قزوین نیازمند چتر حمایتی مسئولان

مخترعان قزوین نیازمند چتر حمایتی مسئولان

آتی جو: قزوین- مخترعان و مبتكران قزوینی در سال پشتیبانی از كالای ایرانی نیازمند چتر حمایتی مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی برای تولید كالاهای خود هستند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، شركت های دانش بنیان ساختار نوپایی دارند كه با تاكید بر علم، دانش و ایده مخترعان و مبتكران خود برای بومی سازی دانش و فناوری تلاش می كنند.
این شركت ها هرچند در گام نخست نقش پررنگی در فعالیت های اقتصادی ندارند اما در گام های بعدی تولید و عرضه محصولات نقش موثری در به گردش درآوردن چرخ های اقتصادی كشور ایفا می كنند.
شركت های دانش بنیان در بخش های تولید و صنعت فعال بوده كه صاحبان آن با ورود در هر حوزه ضمن عرضه ایده و نظر خود باید از تسهیلات حمایتی لازم بهره مند شوند.

** ایده مخترعان بدون حمایت مسئولان به نتیجه نمی رسد
طراح و مبتكر 20 طرح صنعتی و كاربری ثبت شده در این رابطه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح بخاری هوشمند با محفظه احتراق بسته كه اكسیژن محل نصب را مصرف نكرده و گازهای ناشی از احتراق را هم وارد محوطه نمی كند را اختراع كرده و تولید انبوه آن هم بسیار مقرون به صرفه است.
بهزاد كاملان اضافه كرد: با حمایت و توجه مسئولان استانی امیدواریم این محصول را كه بسیار كاربردی بوده و زمینه اشتغال مستقیم 200 نفر را هم تولید می كند، به تولید انبوه برسانیم.
وی با اشاره به راه اندازی خط تولید درپوش فیلتر روغن خودرو با حمایت های بلاعوض مركز رشد بسیج، اظهار نمود: با دریافت 50 میلیون ریال كمك بلاعوض از این مركز موفق به سرمایه گذاری بالغ بر پنج میلیارد ریالی شده و درپوش فیلتر روغن برای خودروهای (TU5) با دانش بومی را هم به تولید انبوه برسانم.
به گفته وی، اكنون این محصول در سراسر كشور با استقبال خوبی مواجه شده و بالغ بر 80 نماینده در سراسر میهن اسلامی توزیع آن را انجام می دهند.
كاملان با اشاره به اینكه یك طراح و مخترع تنها توان ایده سازی و پرورش آن را دارد، افزود: برای تولید انبوه یك كالای ساخت داخل باید حمایت مسئولان و دستگاه ها باشد و در غیر این صورت ایده مخترعان هیچگاه به ثمر نخواهد نشست.
این طراح صنعتی ادامه داد: ظرفیت و ایده های زیادی برای تولید موجود است كه امیدواریم با حمایت مسئولان و دستگاه ها بتوانیم برای به ثمر نشستن آنها اقدام نماییم.
وی در انتها اضافه كرد: مسئولان دستگاه های ذیربط می توانند با تخصیص یك كارگاه آزمایشگاهی در یكی از شهرك های صنعتی استان برای نمونه سازی محصولات اختراعی مبتكران اقدام نمایند زیرا یك مخترع یا طراح صنعتی قادر به تهیه این نوع مكان ها نیست.

**حمایت از مخترعان واقعی و جدی صورت گیرد
مخترع و طراح سامانه های امنیتی و ردیابی خودرو به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با دانش بومی موفق به طراحی سامانه امنیتی و رفاهی برای خودروها شده ایم كه با نصب آن با استفاده از تلفن همراه می توان موقعیت خودرو را در هر زمان و مكانی مشاهده كرد.
مجتبی خلیلوند ادامه داد: این سامانه بدون محدودیت فاصله در صورت بازشدن درب خودرو به صاحب آن اخطار لازم را داده و در صورت سرقت می توان با استفاده از ارسال پیامك آن را متوقف كرد.
وی، سامانه ضربه گیر، اخطار سرقت باطری و سیستم رفاهی را همچون خصوصیت های دیگر این طرح تمام ایرانی دانست و اظهار داشت: در صورت تولید انبوه قیمت آن هم در بازار می تواند نسبت به مشابه آن بسیار كاهش پیدا كند.
وی ابراز امیدواری كرد تا تیرماه سال جاری این محصول به بازار عرضه شود اما نقش حمایت مسئولان را در این راه بسیار مهم و اساسی دانست.
این طراح در انتها اضافه كرد: امیدواریم در سال پشتیبانی از كالای ایرانی، حداقل از واردات كالاهای خارجی مشابه این محصول خودداری شود و برای پشتیبانی از تمامی مخترعان و تولیدكنندگان كشور و استان اقدام های مشابه لازم در این زمینه صورت پذیرد.

**موانع پیش روی مخترعان و صاحبان ایده ها برداشته شود.
یك مخترع دیگر قزوینی كه دستگاه شست و شوی تخت بیمار را اختراع كرده، اظهار داشت: این اختراع برای اولین مرتبه در جهان صورت گرفته و هیچ نمونه مشابهی هم ندارد.
رجب باباخانی افزود: این محصول برای بیماران سكته مغزی، قطع نخاع و هم بیمارانی كه بیش از 100 كیلوگرم وزن دارند كاربری بوده و افراد می توانند با داشتن این محصول به راحتی برای استحمام بیمار خود اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینكه همه مراحل لازم برای اختراع صورت گرفته اما متاسفانه با مشكل ثبت و مجوز رسمی جهت تولید انبوه آن روبرو هستیم، ادامه داد: بدون شك نظام بوروكراسی و قوانین دست و پاگیر اداری یكی از اشكالات مخترعان ما در روند ثبت اختراعات خود بوده كه امیدواریم چنین معضلاتی توسط دستگاه های ذیربط از پیش پای طراحان صنعتی ما برداشته شود.
وی، پرداخت تسهیلات با كارمزد پائین و بالا بردن توان صاحبان ایده را از دیگر نیازهای مخترعان این استان دانست و اظهار داشت: تحقق موارد یاد شده بی گمان باعث افزایش انگیزه و بالا رفتن روحیه مبتكران و صنعتگران ما در امر خودكفایی كشور خواهد شد.

** وعده مسئولان برای پشتیبانی از مخترعان عملیاتی نشده است
یك طراح و مخترع قزوینی كه موفق به اختراع سه چرخه كاربردی برای معلولان شده در این باره اظهار داشت: محصول یاد شده قابل عبور از مناطق ناهموار و صعب العبور بوده و كاربردهای دیگری هم دارد.
محمدرضا بابایی صالح، اتوماتیك بودن این وسیله جهت استفاده افراد معلول را بسیار كارآمد دانست و اضافه كرد: مصرف بهینه و پنچر نشدن چرخ ها دیگر مزیت های این سه چرخه است.
به گفته وی، با حمایت بسیج علمی پژوهشی توانستیم گام های مهم و اساسی را برای ثبت این محصول برداریم.
وی ادامه داد: با عنایت به اینكه برای تولید انبوه این وسیله به منابع مالی و حمایتی نیازمندیم اما تابحال وعده های داده شده مسئولان عملیاتی نشده است.

**گام های خوبی برای پشتیبانی از تولید و شركت های دانش بنیان برداشته شده است
نماینده مردم قزوین، آبیك و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت های مجلس از مخترعان و شركت های دانش بنیان، اظهار داشت: امسال برنامه های مناسبی برای پشتیبانی از تولیدات داخلی داریم كه تخصیص 36 هزار میلیارد ریال اعتبار همچون آنها است.
داود محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: تخصیص 18 هزار میلیارد ریال برای مشوق های صادراتی و تقویت بودجه شركت های دانش بنیان از گام های دیگر مجلس برای پشتیبانی از مبتكران و صاحبان ایده است.
این نماینده مجلس افزود: برای تحقق شعار سال از جانب مقام معظم رهبری تحت عنوان پشتیبانی از كالای ایرانی، باید به سمت استفاده بهینه از داشته ها و ظرفیت های خود پیش برویم.
رئیس كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز ما در علم و فناوری به قله افتخار در منطقه رسیده ایم اما در زمینه تجاری سازی محصولات موفق عمل نكرده ایم.
محمدی در انتها اظهار داشت: به جهت اینكه بتوانیم علم كشور را به ثروت تبدیل نماییم باید از شركت های دانش بنیان، مخترعان و مبتكران خود حمایت های جدی و خوبی به عمل آید.

** استان قزوین دارای 49 شركت دانش بنیان است
رئیس پارك علم و فناوری استان قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال پشتیبانی از كالای ایرانی مبحث تجاری سازی و بازاریابی را به صورت جدی در پارك مورد توجه قرار داده ایم.
یوسف گرجی مهلبانی با اشاره به پشتیبانی از محققان و پژوهشگران، اضافه كرد: مبتكران نباید در حوزه های اقتصادی وارد شوند اما پشتیبانی از كسانی كه تابحال وارد این بخش ها شده اند در دستور كار ما قرار دارد.
وی افزود: امسال تلاش داریم ارتباط بین فعالان حوزه پژوهش و اختراع را با بخش صنعت پررنگ تر نماییم تا شاهد به ثمر نشستن دستاوردهای علمی و پژوهشی در جامعه باشیم.
مهلبانی در انتها اظهار داشت: متاسفانه برخی صنعتگران و فعالان بخش صنعت از بسیاری ایده ها و اختراعات صورت گرفته بی خبر بوده كه در صورت برقراری ارتباط بین این 2 حوزه می توان ضمن كاهش دغدغه و نگرانی های موجود، برای تولید انبوه محصولات مورد نیاز اقدام نمود.
6101/8054


1397/02/05
19:19:51
5.0 / 5
4835
تگهای خبر: دانش , دستگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو