علیرغم شفاف بودن؛

پنجره هوشمند از ورود نور و گرما جلوگیری می كند

پنجره هوشمند از ورود نور و گرما جلوگیری می كند

آتی جو: محققان سوئیسی مشغول ساخت پنجره هوشمندی هستند كه با وجود شفافیت از ورود بیش از اندازه گرما و نور به داخل اتاق جلوگیری می كند.به گزارش آتی جو به نقل از نیواطلس، پنجره ها اجازه می دهند گرما و نور وارد اتاق شوند. در همین راستا محققان سوئیسی مشغول ابداع یك روش ساده هستند تا با قرار دادن آینه های منعكس كننده كوچك در پنجره ها آنها را هوشمند و اتاق های خانه را به فضایی راحت تر تبدیل كنند.
محققان EPFL و Empa در سوئیس مشغول ساخت پنجره های هوشمند ساده ای هستند كه شفاف می ماند اما به همه اشعه های نور اجازه ورود به خانه را نمی دهند و همزمان از ورود گرما هم جلوگیری می كنند.
این محققان با كمك لیزرهایی دقیق یك ساختار میكرو روی سطح یك فیلم ساختند. آینه های كوچك كه به لنزهای CPC مشهورند، روی خلل و فرج این سطح بخار شده و روی خلل و فرج این سطح می نشینند. فیلم فراوری شده را می توان روی شیشه یا پنجره های دوجدار قرار داد. در این وضعیت طیفی از آینه های كوچك نور خورشید را به روشی كارآمدتر وارد اتاق می كنند و حتی تاریك ترین گوشه ها را هم روشن می كنند.
محققان در آزمایش های خود توانستند ۸۰ درصد نور ورودی به پنجره را منحرف و آن را به صورت افقی در اتاق منتشر كنند.
به گفته محققان این پنجره در زمستان هم نور و گرما را منتشر می كند اما از درخشندگی زیاد و گرمایش بیش از اندازه در تابستان جلوگیری می كند.

1397/02/20
20:44:22
5.0 / 5
4603
تگهای خبر: محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو