جهانگیری:

توانمندی ایرانی ها بالاتر از تصور آمریكایی ها است

توانمندی ایرانی ها بالاتر از تصور آمریكایی ها است

آتی جو: تهران - معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: توانمندی ایرانی ها نسبت به شناختی كه آمریكایی ها از ما دارند، بسیار بالاتر است. عادت كرده ایم كه مشكلات را بزرگنمایی و توانمندی ها را كوچك نمایی نماییم.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از اولین كارخانه تولید انبوه سلول انسانی در غرب آسیا اضافه كرد: در 40 سال عمر جمهوری اسلامی انواع و اقسام دوران ها را پشت سر گذاشته ایم؛ دوران سخت تحریم های آمریكا، اروپا و شورای امنیت كه كشورهای دیگر هم با آن همراهی می كردند، برای ما هیچ دوره ای جدید نبوده است.
وی تصریح كرد: دوران سخت تر از این را هم در جنگ تحمیلی هشت ساله گذراندیم، یك طرف همه قدرت های دنیا بودند و ما تازه در اول انقلاب بوده و به اوضاع مسلط نشده بودیم اما به فضل الهی ملت ایران با سربلندی از همه آزمایش ها بیرون آمد و پس از هر سختی تلاش كردیم با تدبیر از مشكلات عبور نماییم.
معاون اول رییس جمهوری افزود: آخرین مرحله، دوران تحریم ها بود كه در دولت یازدهم با گفت وگو و منطق تصمیم گرفتیم، مسائل را حل نماییم كه منجر به برجام شد.
جهانگیری ادامه داد: بخشی از تحریم ها متوقف گردید و در بخشی از كارها هم شفافیت بین ایران و جامعه جهانی شكل گرفت.
وی یكی از اقدامات عجیب رییس جمهوری آمریكا را درمورد برجام دانست و خاطرنشان كرد: ترامپ با نهایت زشتی در انظار جهانیان به ملت بزرگ و متمدن ایران انواع اتهامات را وارد كرد و سپس از توافق خارج شد و تحریم های قبلی را برگرداند، تحریم های جدیدی هم به آن اضافه كرد.
معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: این اقدام از جهات مختلف برای آمریكا بی آبرویی است.
جهانگیری خاطرنشان كرد: در دولت یازدهم 18 ماه مذاكره فشرده انجام شد و نمایندگان پنج كشور، سازمان ملل، سازمان انرژی اتمی و اتحادیه اروپا حضور داشتند، اگر این راه بسته و گفته شود كه می توان نتیجه این مذاكرات را آتش زد، چه دلیلی برای مذاكرات بعدی وجود دارد و چرا باید دیپلماسی ادامه یابد.
وی افزود: بنابراین است كه اروپایی ها می گویند، می خواهیم توافق پابرجا باشد، نه به خاطر ما بلكه به خاطر خودشان است.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: آمریكایی ها با نهایت پررویی می گویند، ما می خواهیم با ایرانیان مذاكره نماییم و به توافق بهتر برسیم، با چه اعتمادی این حرف را می زنند.
جهانگیری ادامه داد: همانطور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند و رییس جمهوری هم گفتند ما بر مبنای روش خود راه را ادامه می دهیم. تلاش ملت این است كه راه های كم زحمت تر را باز كنند و هیچ زحمتی بر ملت تحمیل نشود اما تحریم های آمریكا سه یا 6 ماه دیگر بر می گردد و این مشخص است.
وی افزود: توانمندی های ایران نسبت به شناختی كه آمریكایی ها دارند بسیار بالاتر است، ما در داخل كشور عادت كرده ایم كه مشكلات را بزرگنمایی و توانمندی های كشور را كوچك نمایی نماییم.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان كرد: زمان كه وزیر صنایع بودم نخستین سكوی نفتی یك هزار و 500 تنی ساخته شد و زمانی كه می خواستیم آن را نصب نماییم، می گفتند این شاهكار است، در آن مقطع ایرانیان بخشی از آن را ساخته بودند اما امروز وقتی شركت توتال قرارداد توسعه فاز 11 را منعقد می كند و سكوی 20 هزار تنی می سازد، می گوید كه ایرانیان بهتر می سازند.
جهانگیری ادامه داد: امروز ساخت سكوهای هفت هزار و 10 هزار تن برای ما عادی است و ایرانیان می توانند فازهای مختلف پارس جنوبی را طراحی نموده و بسازند و این یك واقعیت است.
وی خاطرنشان كرد ما در بخش نیروگاهی می توانیم از ابتدا تا آخر طراحی نموده و بسازیم و حتی بازارهای اطراف را هم در كنترل خود داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهوری به موفقیت های شركت های ایرانی در مناقصه سدسازی در یكی از كشورهای همسایه اشاره نمود و تصریح كرد: قدرت مهندسی بالایی در كشور شكل گرفته البته ممكن است در مقطعی كه با دنیا كار می نماییم مصلحت باشد بخشی از تجهیزات را وارد نماییم اما اگر مصلحت را كنار بگذاریم این توانمندی ها در كشور وجود دارد.
جهانگیری با یادآوری توانمندی های كشور در بخش صنایع پیشرفته تصریح كرد: آمریكایی ها فكر می كنند اگرما را تحریم كنند ما نمی توانیم تجهیزات مورد نیاز را وارد نماییم و این ناشی از ناآگاهی آنها از توانمندی و موقعیت راهبردی ایران است
وی اضافه كرد: ما با 15 كشور همسایه هستیم مگر می توانید ایران را كنترل كنید، شما فقط زحمت ما و مردم را زیاد می كنید.
معاون اول رییس جمهوری خطاب به آمریكایی ها تصریح كرد: ملت ایران از مسیری كه تصمیم گرفتید به توسعه ایران ضربه بزنید، مسیر رشد و توسعه ایران را شكل می دهد.

**تعصب ایرانی را درك نكرده اند
جهانگیری با تاكید بر عرق ملی و تعصب ایرانیان تصریح كرد: آنها هنوز عرق ایرانی را درك نكرده اند و نمی دانند مردم ایران مقابل فشارهای بیگانه چه عكس العملی نشان می دهند.
وی اضافه كرد: اگر چند اتفاق باهم بیفتد بعنوان كسی كه به توانمندی كشور آشنا است به فضل الهی هیچ آسیبی به توسعه كشور وارد نمی گردد و با موفقیت این دوره را هم پشت سر خواهیم گذاشت
جهانگیری اظهار داشت: آنچه بیگانه را به زانو در می اورد انسجام، وحدت و همصدایی در داخل است و نباید وحدت و انسجام به شعار جناحی تبدیل گردد.باید یكصدایی و همدلی را در مقابل بیگانگان به نمایش بگذاریم.
وی به تجربه برخی كشورهای همسایه اشاره نمود و خاطرنشان كرد: ما دشمن هم نیستیم باهم اختلاف سلیقه داریم در كشورهای همسایه گروه هایی كه دشمن بودند دشمنی را كنار گذاشتند.
معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: كسانی كه در خط مقدم فعالیت هستند باید حمایت شوند تا بتوانند به خوبی این مسیر را دنبال كنند و هر كس توانی دارد به صحنه بیاید و توان خویش را در خدمت كشور قرار دهد. همه نخبگان یك بار دیگر خویش را باید در معرض كار و تلاش قرار دهند تا كشور از این مرحله عبور كند.
جهانگیری ادامه داد: مدیران و كسانی كه مدیریت را قبول كردند باید خویش را وقف كشور كنند ما با وقت گذاشتن می توانیم از این مرحل عبور نماییم، دوره جدیدی شروع شده و با بی حالی و بی انگیزه بودن این دوره جواب نمی دهد.
وی تصریح كرد: اگر كسی نمی تواند باید كنار برود و بگوید من مدیر دورانی هستم كه(نامه ای را ) امضا كنم، مدیر این دوره هم باید خودش انگیزه داشته باشد و هم به جامعه انگیزه منتقل كند.
معاون اول رییس جمهوری همینطور اظهار داشت: منابع كشور محدود است و در این دوره اولویت گذاری خواهد شد ما در مبحث ارز می توانستیم مثل سابق عبور نماییم پیش بینی های لازم با عنایت به تصمیم رییس جمهوری آمریكا شده بود و ما باید خویش را آماده می كردیم
جهانگیری با بیان این كه مهم ترین پیام این تصمیم این بود كه در همان نقطه ابتدایی طرح ترامپ را به شكست كشاند، تصریح كرد: ترامپ توقع داشت پس از سخنرانی او مردم به بازار هجوم بیاورند اما دید كمترین اتفاقی نیفتاد و مردم مطمئن شدند كه ارز با نرخ مشخص در بازار وجود دارد.
وی ادامه داد: ما به نسبت شرایط می توانیم اولویت ها را كم و زیاد نماییم و شرایط جدید را به خوبی پشت سر می گذاریم و امیدوارم همه دوستان با جدیت در صحنه حضور داشته باشند و كار كنند.

** نفرت بزرگی در جهان اسلام بوجود آمده است
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود شرایط كنونی منطقه را عجیب و غریب توصیف كرد و اظهار داشت: بعد از70 سال اشغال سرزمین فلسطین به مقطعی رسیدیم كه عده ای تصور می كردند كه می توان با مذاكره جلوی خونریزی و اشغال بیشتر را گرفت.
جهانگیری اضافه كرد: آنها تصور می كردند فلسطینی ها می توانند در گوشه ای از سرزمین خود دولتی داشته باشند اما افراد انقلابی هم می گفتند كه تنها را مقاومت است و رژیم صهیونیستی باید از سرزمین های اشغال خارج شود.
وی ادامه داد: پس از این اتفاقات رییس جمهوری آمریكا برای این كه نمایشی عرضه كند و پرده كنسولگری را برداشته و بعنوان سفارت اعلام نماید، می بینیم كه تابحال حدود 60 فلسطینی بی گناه را شهید كردند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان این كه در این مقطع تاریخی نفرت بزرگی در جهان اسلام بوجود آمده است، تصریح كرد: آمریكایی ها می خواهند قبله اول مسلمین را بگیرند و در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهند.
جهانگیری همینطور اظهار داشت: بی عرضگی و بی كفایتی برخی حكام اسلامی به خصوص در سال های اخیر كه خیلی تلاش كردند با اسرائیل نمایش انسجام برگزار كنند، قلب امت اسلامی را به درد آوردند.
وی ادامه داد: آنها باید نزد مردم مسلمان كه شاهد چنین صحنه هایی هستند، خجالت بكشند و ما از خدا می خواهیم كه امت اسلامی و مظلومین از این شرایط نجات یابند.
به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، اولین كارخانه تولید انبوه سلول انسانی امروز با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی و محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) راه اندازی شد.
سیام*9314**2021**1336


1397/02/27
13:28:50
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: آمریكا , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آتی جو