ستاری:

همكاری ایران و سازمان جهانی مالكیت فكری توسعه یابد

همكاری ایران و سازمان جهانی مالكیت فكری توسعه یابد

آتی جو: تهران- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار با مدیركل سازمان جهانی مالكیت فكری (وایپو) با بیان این كه در طول سال های اخیر ثبت بین المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد بسیار خوبی داشته است، بر توسعه هر چه بیشتر همكاری با این سازمان تصریح كرد.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در دیدار با گری «فرانسیس جری»، با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی خلاق در كشور، این نیروها را پایه اقتصاد دانش بنیان دانست و اظهار داشت: با تكیه به خلاقیت همین جوانان تحصیل كرده می توان برای توسعه اقتصاد دانش بنیان اقدام نمود. چنانچه امروز شاهد حركت های خوبی در خیلی از شركت های دانش بنیان هستیم.

**توسعه استارتاپ ها با نقش آفرینی جوانان
ستاری همینطور به تلاش های اخیر ایران در مورد توسعه استارتاپ ها اشاره نمود و اظهار داشت: استارتاپ های خوبی در حوزه هایی همچون فناوری اطلاعات، بیوتكنولوژی در حال فعالیت هستند كه جوانان كارآفرین در آنها نقش كلیدی دارند و در چند سال اخیر این استارتاپ ها رشد خوبی داشته اند.
وی در ادامه تصریح كرد: در حوزه اختراعات هم ثبت بین المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد سریع و خوبی داشته و انتظار می رود وایپو بتواند در مورد ثبت پتنت كارآفرینان جوان ایرانی در دنیا ما را یاری كند.
رییس بنیاد ملی نخبگان همینطور با اشاره به اینكه، تغییر از رویه اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش بنیان دشوار است، اظهار داشت: در مورد گزارش شاخص جهانی نوآوری هم مشكل كمبود داده های موجود و عدم تعامل میان بخشی وجود دارد. ازاین رو تعاملات ما با وایپو از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

**روند رو به رشد ثبت پتنت
در ادامه این جلسه مدیركل سازمان جهانی مالكیت فكری با اشاره به گزارش شاخص جهانی نوآوری (GII) كه سالانه توسط وایپو تهیه می شود، عنوان كرد: رتبه اعلام شده در این گزارش، نه نشانگر توانمندی های ایران و نه واقعیت موجود است.
فرانسیس جری ادامه داد: عملكرد مناسب ایران در حوزه استارتاپ ها جای تحسین دارد و ما تمام تلاش های ایران در حوزه نوآوری را درك می نماییم. ضمن اینكه در خیلی از كشورها و اقتصادهای بزرگ دنیا و هم در كشورهای منطقه، نوآوری در مركز توجه قرار دارد.
مدیركل سازمان جهانی وایپو همینطور به افزایش درخواست ها برای ثبت پتنت اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به روند رو به رشد در این حوزه نیاز به ارزیابان آموزش دیده وجود دارد. البته مبحث ارزیابی، موضوعی دشواری است. به این دلیل كه بخشی از ارزیابی در اصل با استفاده از تقاضای بازار و مخاطبان انجام می گردد.

**برگزاری كارگاه های در رابطه با مالكیت فكری
جری ادامه داد: اما مسئله مهمتر در مورد آموزش بخش مالی است. به این دلیل كه سرمایه گذاران، علاقه چندانی به سرمایه گذاری در حوزه دارایی های غیرملموس ندارند و توسعه بازار دارایی برای سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار دشوار است ازاین رو وجود حوزه ای كه بتوانیم روی آن تمركز نماییم هم ضروری می باشد.
وی اضافه كرد: البته اقدامات بر مبنای شرایط هر كشور متفاوت می باشد اما به صورت كلی با برگزاری كارگاه ها و متقاعد كردن سرمایه گذاران این كار انجام می گردد.
بر اساس این گزارش، در این جلسه همینطور مقرر شد با همكاری وایپو، كارگاه های در رابطه با مالكیت فكری برای كشورهای منطقه در ایران برگزار گردد. پیش از این كارگاه های ارزیابی فناوری با همكاری وایپو در ایران برگزار شده است اما تربیت ارزیابان حقوقی جوان یكی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.
علمی ** 1836 **2017


1397/02/31
15:20:04
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: استارتاپ , توسعه , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آتی جو