آینه بغل خودرو با امكان پوشش نقاط كور در شیراز ساخته شد

آینه بغل خودرو با امكان پوشش نقاط كور در شیراز ساخته شد

آتی جو: شیراز - یك مخترع و پژوهشگر فنی با بهره گیری از روش های ابداعی در شیراز توانست آینه بغل خودرو با امكان پوشش نقاط كور در تغییر مسیر و دنده عقب را طراحی كند و بسازد.


اختراع یاد شده به نام رضا سمیعی در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به شماره 010833 ثبت شده است.
همچنین دانشكده مهندسی خودرو وابسته به دانشگاه علم و صنعت ایران گواهی كرده است كه این اختراع جدید و دارای نوآوری است و با داشتن گام ابتكاری قابلیت تولید صنعتی دارد.
آینه خودرو ها كه در طرفین آن قرار دارد در هنگام گردش یا تعویض خط یا تغییر مسیر به منظور بررسی وجود وسیله نقلیه دیگر در اطراف خودرو استفاده می گردد اما با عنایت به محدودیت وسعت دید آینه های فعلی، نقاطی از دید راننده پنهان می ماند كه به نقاط كور معروف است.
این امر سبب بروز حوادث رانندگی و بروز خسارات مالی و جانی فراوان می گردد همینطور هنگامی كه راننده بخواهد خودرو را به سمت عقب براند و یا پارك كند، نقاط زیادی از دید او پنهان است كه گاها سبب افتادن خودرو در جوی آب یا برخورد با موانع می گردد.
رضا سمیعی مبدع و مخترع آینه بغل خودرو كه این مشكلات را رفع كرده، دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه نقاط كور در این اختراع پوشش كامل داده می شود تصریح كرد: برای مرتفع ساختن مشكلات ذكر شده، در خودروهای سنگین از دو آینه استفاده می گردد كه این روش در خودروهای سواری به دلیل برهم زدن سیستم آیرودینامیك و تولید ظاهر نا مناسب خیلی استقبال نشده است.
سمیعی با اشاره به اینكه در روش دیگر آینه داخلی خود رو را بزرگ تر طراحی نموده اند اظهار داشت: با عنایت به این كه راننده در هنگام چرخش به چپ، تمایل دارد به سمت چپ نگاه كند و از آینه بغل سمت چپ استفاده می نماید، استفاده هم زمان از آینه داخلی خودرو كه در سمت راست راننده قرار دارد مشكل خواهد بود.
وی ادامه داد: همینطور آینه داخلی هنگام حركت به عقب، برای دیدن كناره های خودرو كاربرد ندارد.
وی با اشاره به اینكه در طرح ابتكاری برای مرتفع ساختن مشكلات ذكر شده از یك آینه مخفی استفاده شده است اظهار داشت: این آینه مخفی هنگام نیاز در دو وضعیت به راننده كمك خواهد نمود.اول این كه هنگام گردش به چپ یا راست و یا تغییر مسیر، بعد از روشن كردن راهنمای خودرو، آینه مخفی به صورت اتوماتیك از بالای قاب آینه های جانبی خودرو بیرون می آید و منطقه ای را كه آینه جانبی پوشش نمی دهد، برای راننده نمایش خواهد داد.
سمیعی اظهار داشت: بعد از آن كه تغییر مسیر به آخر رسید و راهنما غیر فعال شد، آینه هم به صورت اتوماتیك به محل خود باز می گردد.
این پژوهشگر فنی ادامه داد:: همینطور راننده این امكان را دارد كه با فشردن كلید دیگری كه بر روی داشبورد نصب شده است هر كدام از آینه های مخفی را كه نیاز داشته باشد، از محل خود خارج كند كه آینه بعد از چند لحظه به صورت اتوماتیك به محل خود باز می گردد.
سمیعی اظهار داشت: چنانچه راننده نیاز داشته باشد كه آینه مخفی مدت زمان بیشتری باز باشد، كافی است دكمه موجود بر روی داشبورد را دو بار پیاپی فشار دهد كه در این حالت آینه تا هنگامی كه خودرو روشن است باز خواهد ماند.
وی افزود: دومین حالتی كه این آینه مخفی به راننده كمك می نماید، هنگام راندن خودرو به سمت عقب است كه در این حالت بعد از قرار دادن دنده خودرو در وضعیت حركت به عقب، همان آینه از محل خود خارج می گردد و این دفعه محدوده چرخ عقب خودرو را به راننده نمایش می دهد كه سبب می گردد راننده با دید بهتری حركت به عقب را انجام دهد.
این مخترع اظهار داشت: این دفعه هم بعد از خارج شدن دنده از وضعیت حركت به عقب، آینه به محل خود باز می گردد همینطور اگر راننده نیاز به استفاده از آینه را بدون تغییر وضعیت دنده داشته باشد، می تواند از كلیدهای نصب شده بر روی داشبورد استفاده نماید.
رضا سمیعی مخترع و مبدع آینه بغل خودرو با امكانات یاد شده خواهان مشاركت سرمایه گذاران و صنعتگران برای تولید انبوه این محصول شده است.
وی اظهار داشت: هزینه تولید انبوه صنعتی این آینه بغل(یك جفت) حدود 80 هزار تومان است و در بازار می تواند حدود 250 هزار تومان به فروش برسد.
6113 /1876


1397/04/05
12:41:22
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آتی جو