توسعه واسط های مغز كامپیوتر برای درمان اختلالات عصبی

توسعه واسط های مغز كامپیوتر برای درمان اختلالات عصبی

آتی جو: محققان آزمایشگاه فناوری اعصاب دانشگاه اصفهان درتلاش هستند با توسعه واسط های مغز كامپیوتر و برقراری ارتباط مستقیم بین مغز و ماشین بصورت غیرتهاجمی،  به درمان افراد مبتلا به اختلالات عصبی كمك نماید.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، دكتر امین مهنام عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و مجری طرح پژوهشی «واسط مغز و كامپیوتر كاربردی» اظهار داشت: فناوری اعصاب جنبه ­ای از مهندسی پزشكی است كه با استفاده از ابزارها و رویكرد مهندسی، به دنبال درك سیستم عصبی یا بهبود عملكرد آن، جایگزین كردن یا تصحیح عملكرد بخشی از سیستم اعصاب است.
وی با اشاره به اینكه ابزارهایی كه حاصل تحقیقات در این حوزه هستند، امكان دارد بصورت تهاجمی ویا غیر تهاجمی بر روی مغز تاثیر بگذارند و یا اطلاعاتی را با مغز رد و بدل كنند، اضافه كرد: با افزایش درك انسان از مكانیزم های پیچیده سیستم عصبی، این حوزه به سرعت در سطح دنیا در حال پیشرفت است، بطوری كه در سال های نه چندان دور می توان تحولی بزرگ را در توان­بخشی و درمان اختلالات عصبی انتظار داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینكه گروهی از افراد در جامعه به شكلی دچار مشكلات عصبی یا عضلانی هستند كه قادر به حركت اندام های خود و حتی صحبت كردن نیستند، عنوان كرد: محدودیت حركت و ناتوانی در صحبت كردن منجر به كیفیت بسیار پایین زندگی برای این افراد می گردد و سختی­ها و محدودیت­های زیادی را هم برای اطرافیان و دوستان آنها به دنبال دارد.
وی خاطرنشان كرد: واسط های مغز كامپیوتر یك مسیر جایگزین برای ارتباط با دیگران و كنترل وسایل، در اختیار این افراد قرار می دهد تا بتوانند نیازها و مشكلات خویش را با دیگران در بین بگذارند و با دوستان خود ارتباط برقرار كرده و استقلال بیشتری در زندگی داشته باشند.
محقق این طرح پژوهشی اظهار داشت: در آزمایشگاه فن­آوری اعصاب دانشگاه اصفهان، یك سیستم كمك ارتباطی مبتنی بر پتانسیل­های برانگیخته حالت دایمی بصورت كاربردی و كامل توسعه یافته است كه امكان تایپ و بیان منظور را برای افراد با ناتوانی حركتی و گفتاری فراهم می كند، در این سیستم كافی است كه كاربر به گزینه هایی نگاه كند تا برپایه سیگنال الكتریكی مغز وی، انتخاب وی در بیان حروف و كلمات تشخیص داده شود.
وی افزود: این تكنولوژی در آینده برای افراد عادی هم به شكل كارآمدی در دسترس خواهد بود تا با بهره­گیری از یك سربند الكترونیكی، به سرعت و راحتی وسایل اطراف خویش را كنترل كنند.
مهنام اظهار داشت: توسعه سیستم هایی كارآمد مبتنی بر بازخورد زیستی از دیگر حوزه های مورد بررسی در این آزمایشگاه است، كه به درمان اختلالات روحی و شناختی كمك می­كند. این سیستم ها با ارزیابی شناختی مبتنی بر سیگنال الكتریكی مغز، بازخوردی را به خود مغز ارائه می­كنند و مغز با بهره گیری از این بازخورد می تواند عملكرد خویش را به سمت بهبودی تغییر و ارتقا دهد.
وی اضافه كرد: در آزمایشگاه فناوری اعصاب دانشگاه اصفهان، با حمایت ستاد علوم و فناوری های شناختی، بازی­های كامپیوتر ­ای توسعه داده می ­شوند كه علاوه بر اینكه خود بر اساس اصول روان درمانی به كاهش شدت این اختلالات كمك می كنند در آنها از فرایند بازخورد عصبی جهت سرعت بخشیدن به فرایند درمان استفاده می­ شود.
محقق دانشگاه اصفهان كه عضو گروه مهندسی پزشكی این دانشگاه است، خاطرنشان كرد: تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه فناوری اعصاب، بصورت بین رشته ای و با همكاری شماری از اساتید رشته های روانشناسی، علوم اعصاب، توانبخشی و مركز بازی های رایانه­ای دانشگاه اصفهان انجام می ­شود.

1397/04/10
13:57:19
5.0 / 5
4919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو