كشتی بدون ناخدا در نروژ به آب انداخته شد

كشتی بدون ناخدا در نروژ به آب انداخته شد

آتی جو: تهران- بعد از ابداع خودروهای بدون راننده، نروژ نخستین كشور جهان است كه با امید به آخر دادن به ساخت پل های گران قیمت بر فراز رودخانه ها و كانال ها، كشتی مسافربری بدون ناخدا طراحی كرد و ساخت.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، نخستین نمونه این كشتی مسافربری بدون ناخدا كه توسط محققان دانشگاه علوم و فناوری نروژ ساخته شد، هم اكنون در مرحله آزمایش، مردم و دوچرخه های آنها را در مسیرهای آبی Trondheim جابجا می كند.
این كشتی مسافربری كوچك كه 'آتوفری' نامیده می گردد در واقع یك قایق برقی كوچك و كاملا خودمختار است كه به جلو حركت می كند. این قایق دارای سنسورهای زیادی است كه از برخورد آن با قایق های دیگر پیشگیری می كند.
طراحان این كشتی می گویند كه استفاده از آن به آسانی و ایمنی استفاده از آسانسور است. با این وجود به خاطر بیم از هك شدن این كشتی ها، كار روی امنیت سایبری آنها ادامه دارد.
در حال حاضر آزمایش روی یك كشتی در مقیاس نیمه در حال انجام می باشد اما نسخه كامل این كشتی قادر به حمل دستكم 12 مسافر، دوچرخه و كالسه های آنها است.
این كشتی به چهار سنسور مختلف یك دوربین مادون قرمز، یك دوربین نوری، یك سنسور تشخیص و اندازه گیری نور و یك اندازه گیری لیزر نوری مجهز شده است.
با این حال یكی از چالش های این پروژه این است كه لازم است تمامی این سیستم ها همه با هم كار كنند. همینطور محققان درصدد نصب حسگرهایی در خشكی هستند تا بتوانند بر مناطق كور نظارت كنند.
علمی**2038**2017


.


1397/04/11
21:55:24
5.0 / 5
4835
تگهای خبر: علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آتی جو