رییس پارك علم وفناوری همدان :

سیاست های پولی برای تقویت روحیه كارآفرینی مناسب نمی باشد

سیاست های پولی برای تقویت روحیه كارآفرینی مناسب نمی باشد

آتی جو: تهران- رییس پارك علم و فناوری همدان با اشاره به اهمیت به اقتصاد دانش بنیان بعنوان مبنای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: سیاست های پولی در كشور برای تقویت روحیه كارآفرینی و نوگرایی مناسب نمی باشد و باید برای حل این مشكل كار كارشناسی شود.


به گزاش روز پنجشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا، مجید كزازی در نشستی با اصحاب رسانه های محلی و كشوری تصریح كرد: زمان بازپرداخت اعتبارات اعطایی به شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور، اندك و سود این اعتبارات زیاد است در نتیجه نخبگان و نوآوران به سختی می توانند از این اعتبارات استفاده كنند.
وی با تاكید بر لزوم حل این مشكل برای شكوفایی اقتصاد دانش بنیان اضافه كرد: باید از ضمانت های اعتباری و اعتبار شركت ها برای اعطای وام استفاده گردد اما در هر حال نیازمند كار كارشناسی دقیق در این زمینه هستیم.
عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا درباره برنامه سند استراتژیك پارك علم و فناوری همدان تصریح كرد: این برنامه را بر مبنای سه محور تدوین كرده ایم كه محور اول رشد كمی و كیفی شركت های دانش بنیان، محور دیگر فعال سازی و روزآمد سازی صنایع با استفاده از واحدهای تحقیق و توسعه در مراكز دانشگاهی و پارك و محور سوم توسعه تعاملات منطقه ای و بین المللی در سطح منطقه و كشور است.
وی با اشاره به توجه به چالش های منطقه ای در پذیرش طرح های علمی اضافه كرد: در حوزه كشاورزی و مسائل مربوط به آن یعنی بحران آب، فرسایش خاك، انرژی های تجدید پذیر و صنایع دستی فعالیت می نماییم، یك مركز رشد تخصصی در مورد صنایع دستی در شهرستان لالجین تاسیس شده است و توسعه طرح های در رابطه با تجهیزات پزشكی و دارو هم در دستور كار قرار دارد.
كزازی در مورد شركت های دانش بنیان و فروش آنها در همدان و پارك علم و فناوری این استان هم توضیح داد: 54 شركت دانش بنیان در استان و 27 شركت در پارك مستقر هستند، همینطور 150 واحد فناور در مراكز مختلف و 5 مركز رشد در استان تاسیس شده اند، 970 نفر در واحدهای فناور و هزار و 200 نفر در شركت های دانش بنیان كار می كنند، مجموع فروش شركت ها در سال قبل 190 میلیارد تومان و نزدیك به دو میلیون دلار فروش ارزی بوده است.
رییس پارك علم و فناوری همدان در مورد اعتبارات تخصیص یافته به شركت ها و واحدهای فناور مستقر در این مجموعه علمی و فناوری توضیح داد: اعتبارات ما از دو بخش داخلی و خارجی تامین می شود، اعتبارات داخلی را وزارت علوم با سود چهار درصد در اختیار ما قرار می دهد كه به افراد نوآور در سطوح مختلف و بر مبنای آیین نامه تعلق می گیرد و اعتبارات خارجی از بانك های عامل و در واقع صندوق نوآوری و شكوفایی، صندوق امید و كمی هم بانك ملی تامین می گردد.
وی تصریح كرد: در سال 96 حدود 600 میلیون تومان از منابع داخلی و یك و نیم میلیارد تومان از منابع خارجی به شركت ها و واحدهای فناوری تزریق شده است.
كزازی درباره تجاری سازی محصولات این شركت ها اظهار داشت: 60 درصد محصولات شركت ها به مرحله تجاری سازی رسیده و این محصولات بیشتر در حوزه برق و الكترونیك، شیمی، عمران، مهندسی پزشكی، زیست فناوری و فناوری اطلاعات بوده است.
وی در انتها با تاكید بر لزوم حل چالش های پیش روی شركت های دانش بنیان اظهار داشت: دو چالش اصلی كه نوآوران و فناوران با آن روبرو هستند سیاست های نامناسب پولی با روحیه كارآفرینی و دیگری قاچاق كالا است كه كالاهای مشابه تولید داخل را بدون مالیات، گمرك و هر گونه نظارتی وارد بازار می كنند.
علمی 9157**1055


1397/04/15
12:59:44
5.0 / 5
4623
تگهای خبر: توسعه , دانش , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آتی جو