آغوش باز تزارها به روی نخبه همدانی

آغوش باز تزارها به روی نخبه همدانی

آتی جو: همدان - تلاش جوان 20 ساله همدانی در حوزه فناوری اطلاعات و عرضه طرحی در زمینه «تغییر در ساختار ارزشیابی رقابت های جهانی مهارت» مورد استقبال مسئولان كشور روسیه قرار گرفت.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، محمدرضا طیبی از جوانان خوش نام و آینده دار همدان كه تلاش خویش را برای كسب قله های علمی از دوران راهنمایی آغاز كرد، یك اتفاق ساده را عامل قدم گذاشتن در كارزار نخبگان علمی می داند؛ رویدادی كه با هدف جمع آوری اطلاعات خودروهای مختلف كلید خورد و به كسب مدال طلای مسابقه ملی مهارت ختم شد.
علاقه مندی وی به مكانیك و طراحی بدنه خودرو باعث شكل گیری فكر طراحی یك 'پایگاه داده' در ذهن این جوان و فراموشی رشته مكانیك و طراحی وب سایت و نرم افزار، دریچه ورود طیبی به سمت برنامه ریزی برای ماندگاری در این رشته شد.
این دانشجوی 20 ساله در حین تلاش های علمی، متوجه می گردد سایتی كه برای طراحی خودرو تولید كرده، به سرعت رونق گرفته است و در ادامه تمركز این سایت به بخش هنر و آگهی خبرها هم معطوف می گردد.
وی برای قرار گرفتن این سایت در صفحه نخست موتورهای جست و جو تلاش خویش را در دیگر حوزه ها افزایش داد تا به هدفش دست یافت.
این نخبه همدانی در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار ایرنا عنوان كرد: پس از طریق اندازی چندین سایت، به منظور آسان كردن دسترسی كاربران به تمامی آنها ابتدا ساختاری شبیه به 'اُپن.آی.دی' را طراحی كردم تا نیاز به داشتن چند شناسه كاربری بر روی وب سایت های متفاوت نباشد.
طیبی اضافه كرد: با این كار افراد با یك بار نامنویسی و شناساندن خود به یك سیستم كامپیوتری می توانند با این نرم افزار بومی، در دیگر سایت ها «لاگین» (ورود) كنند.
وی یادآوری كرد: این ایده سال 93 در جشنواره خوارزمی مطرح و به دلیل استفاده از یك روش نوآورانه بعنوان یك طرح بومی، موفق به كسب رتبه سوم جشنواره شد.
این نخبه همدانی اظهار داشت: بعد از كسب این توفیق با این تفكر كه می توان بدون كنكور وارد دانشگاه شد به مراكز علمی مراجعه نموده اما این قانون حذف شده بود.

**فنی و حرفه ای دریچه ای به سمت كشف استعداد
وی اظهار داشت: یكی از مربیان آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای عامل معرفی بنده به برگزار كنندگان مسابقات ملی مهارت با متولی گری این سازمان شد؛ ازاین رو مسئولان این اداره كل، در اقدامی شایسته یك مربی در حوزه فناوری اطلاعات و نرم افزار برای بنده در نظر گرفتند.
این جوان، حضور در فنی و حرفه ای را عامل پیشرفت خود دانست و بیان كرد: فنی و حرفه ای بنده را از یك مخترع به یك تكنسین ماهر تبدیل كرد؛ یك المپیادی كه بتواند سیستم های پیچیده و بزرگ نظیر اتوماسیون فرودگاه و سامانه مدیریت رویدادها را در كمتر از سه روز طراحی كند.
وی افزود: حضور در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای ادامه داشت تا اینكه در سال 95 در رقابت ملی 'مهارت' كه در میان نخبگان حدود 30 رشته برگزار شد، شركت كردم.
طیبی با اشاره به اینكه پنج رشته این مسابقات در حوزه آی.تی و فناوری اطلاعات بود، تصریح كرد: در رقابت های ملی مهارت، رشته 'فناوری اطلاعات - راهكارهای نرم افزاری برای تجارت' موفق به كسب رتبه نخست شدم.
این نخبه همدانی افزود: با حمایت های فنی و حرفه ای بعد از 16 سال در حوزه فناوری اطلاعات موفق به كسب مدال طلا برای استان همدان شدم.
طیبی اضافه كرد: بعد از آن با برگزاری اردوی مدال آوران كشوری، به مسابقات جهانی اعزام شدم اما آنجا با كسب رتبه بیستم به دلیل اختلاف هشت از 100 نمره، موفق به كسب مدال نشدم.

**فرش قرمز روسیه زیر پای نخبه همدانی
وی افزود: 2 تن از اعضای تیم ملی فناوری اطلاعات و رباتیك اوایل سال جاری از جانب مسئولان سازمان فنی و حرفه ای كشور برای بازدید از روسیه انتخاب شدند.
این جوان همدانی بیان كرد: بنده هم برای حضور در این سفر انتخاب شدم و مقرر شد به همراه دیگر نخبه منتخب از استان اصفهان، از مركز آموزش 'رقابت كننده های فناوری اطلاعات' در كازان روسیه بازدید نماییم.
طیبی افزود: در جریان این سفر مسئولان رقابت های مهارت روسیه وقتی در جریان روند فعالیت اینجانب و كارنامه علمی ام قرار گرفتند، خواهان همكاری با آنها در یك طرح فناوری اطلاعات با هدف تغییر روند ارزشیابی رقابت های این حوزه با بهره گیری از هوش مصنوعی شدند.
وی تصریح كرد: در همین ارتباط پیشنهادهایی از جانب بنده به آنها عرضه شد و مورد استقال آنها قرار گرفت كه با اجرایی شدن آنها روند كنترل كیفیت به صورت اتوماتیك و بدون دخالت انسان (داوران) صورت می گیرد.
طیبی با یادآوری این نكته كه برگزاری مستمر رقابت های این حوزه برای مسئولان روسیه اهمیت ویژه ای دارد، بیان كرد: هم اكنون تفاهم نامه همكاری با این كشور منعقد شده و مقرر است طرح هایی تعریف، اجرا و توسط سازمان مهارت روسیه مورد استفاده قرار بگیرد.

** درخواست یك نخبه از مسئولان
وی اظهار داشت: در حوزه فناوری اطلاعات خواهان دسترسی ساده به تجهیزات و اساتیدی هستم كه از چگونگی راه اندازی طرح 'ارتقای پاسپورت مهارتی و امتحانات دِمو سازمان مهارت روسیه' اطلاعات داشته باشند.
به گفته این نخبه همدانی، فضای كنونی كسب و كار كشور نیازمند سرمایه گذاری منصفانه تر در بخش های مالی و علمی است و در غیر این صورت افراد نخبه تنها به یك تولید كننده برای بزرگ شدن سرمایه گذارها تبدیل می شوند در صورتی كه از توان و ظرفیت آنها می توان به نحو مطلوبی بهره گرفت.
وی در زمینه دسترسی به اطلاعات هم بیان كرد: نخبه ای كه كار فنی انجام می دهد باید به اندازه فردی كه در دانشگاه به صورت آكادمیك در حال آموزش است به زیر ساخت های این حوزه دسترسی داشته باشد.
این جوان بر لزوم دسترسی یك نخبه علمی به گردش آزاد اطلاعات تصریح كرد و اضافه كرد: افراد نخبه باید از آینده آگاه باشند تا بتوانند فارغ از هیجان تصمیم منطقی بگیرند.
وی افزود: شرایط نباید به گونه ای باشد كه با عنایت به یك آغاز ضعیف و بدون حمایت نخبگان، وضعیت حاكم در جامعه هم آنها را ضعیف تر كند.
همدان سه هزار نخبه به جامعه علمی معرفی كرده است كه از این تعداد 10 درصد معادل 300 نخبه در استان حضور دارند، 72 درصد آنها ساكن تهران هستند و 18 درصد خارج از كشور زندگی می كنند.
7526/2090


1397/04/19
13:04:16
5.0 / 5
5007
تگهای خبر: آینده , تولید , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آتی جو