85 شركت هوافضا در كشور فعالیت می نمایند

85 شركت هوافضا در كشور فعالیت می نمایند

آتی جو: اراك - دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای كشور اظهار داشت: 85 شركت هوافضایی مجوز دار در نقاط مختلف كشور فعالیت می نمایند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، حامد سعیدی روز شنبه در سومین سمینار استانی فناوری پهباد در دانشگاه صنعتی اراك، اضافه كرد: بیش از سه هزار نیروی متخصص در این شركت ها فعالیت می نمایند.
وی افزود: فعالیت پهپادهای تا سال 1375 به انجام امور نظامی و دولتی محدود می شد اما از سال 75 به بعد این فناوری و تكنولوژی در بخش های دیگر به كار گرفته شد.
دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای كشور افزود: عمده فعالیت شركت های هوافضایی از سال 1375 تا 1385 هم در زمینه نظامی بود كه در این سال ها پرنده های ابابیل، مهاجر یك تا چهار و شاهد با به روز ترین فناوری های روز فعالیت می كردند.
وی افزود: ورود چشمگیر پهپادها به بخش های مختلف را باید از سال 85 دانست كه در صنایع مختلف از قبیل عكاسی و فیلمبرداری در سینما، حراست، دیده بانی امداد و نجات، محیط زیست، نقشه برداری و سم پاشی مورد استفاده قرار گرفت.
سعیدی تصریح كرد: در سال های گذشته یگان های پهپاد سم پاش در نقاط مختلف كشور افتتاح شد كه در سال زراعی گذشته بیش از 15 هزار هكتار از مزارع ذرت، گندم، نیشكر، كلزا با استفاده از این فناوری سم پاشی شد و میزان قابل توجهی صرفه جویی در مصرف آب، سم و نیروی انسانی را به دنبال داشت.
دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضا اظهار داشت: در حوزه نقشه برداری و برای مقابله تجاوز به حریم ها، بهبود ساخت و سازها، نظارت بر طرح های عمرانی، جنگل ها، مراتع و تفكیك اراضی، هم یگان های پهپاد سازماندهی شده اند.
وی افزود: همینطور یگان های پهپادی بسیاری در زمینه حفاظت محیط زیست سازماندهی شده كه در زمینه شناسایی گونه های زیست محیطی در حال انقراض در مناطق مختلفی ازجمله بندر انزلی، همدان، اردبیل، فارس، بوشهر، خراسان و جنگل های گلستان فعالیت می نمایند.
سعیدی در مورد برنامه های امداد و نجات پهپادها هم اظهار داشت: شناسایی محیط های صدمه دیده و سرشماری چادرها در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه بخشی از خدمات یگان های سازماندهی شده در این بخش است.
وی اظهار داشت: اكنون 17 هزار كاربر پهپاد بدون سرنشین غیر نظامی در كشور فعالیت می نمایند كه از این تعداد حدود سه هزار و 500 نفر گواهینامه استفاده از پهپاد را بعد از گذراندن 112 كارگاه آموزشی دریافت كرده اند و 2 هزار نفر هم در نوبت رسیدگی قرار دارند.
پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) یك وسیله هوایی بدون سرنشین است كه از طریق دور كنترل می گردد.
پهپاد از نیروهای ایرودینامیكی برای پرواز در راه دلخواه استفاده می نماید و هدایت آنها یا به وسیله كنترل از طریق دور، یا با برنامه های پیش پروازی یا با سامانه های خودكار دینامیك انجام می گردد.
از پهپادها در برنامه های نظامی و غیرنظامی مانند عملیات امداد و نجات، خاموش كردن آتش سوزی ها، مرزبانی و شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می گردد.
3017/3075/


1397/04/31
12:52:43
5.0 / 5
4510
تگهای خبر: فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو