مهندسی كرم های ابریشم برای تولید تار عنكبوت!

مهندسی كرم های ابریشم برای تولید تار عنكبوت!

آتی جو: محققان چینی با كمك یك ابزار اصلاح ژنتیك، ژنوم نوعی عنكبوت را با ژنوم كرم ابریشم جابه جا كردند تا تار عنكبوتی قدرتمندتر و قابل استفاده تولید كنند.به گزارش آتی جو به نقل از دیجیتال ترندز، تار عنكبوت قابلیت های بسیار زیادی دارد و برای سبكی، انعطاف پذیری و قدرتش بسیار مشهور است. اما از جانب دیگر عنكبوت های موجودات ترسناك و گوشتخوار هستند كه در مناطق خاصی زندگی می كنند. بنابراین تولید انبوه تار عنكبوت كار مشكلی است.
در همین راستا محققان انستیتو علوم بیولوژیكی شانگهای در تحقیقی جدید كرم های ابریشم را مهندسی ژنتیك كرده اند تا تار عنكبوت قدرتمند تولید كنند. این كرم ها ابریشمی تولید می كنند كه بسیار قدرتمندتر از تار عنكبوت است.
آنها با استفاده از ابزار مهندسی ژنتیك TALEN بخشی از ژنوم كرم ابریشم را با ژنوم عنكبوت Golden orb-web جایگزین كرده اند.
این تحقیق كه مسیر را برای تولید انبوه چنین ابریشیمی فراهم می آورد در ژورنال Proceeding of the National Academy ofScience انتشار یافته است.
آنژیانگ تان یكی از محققان این موسسه می گوید: این تحقیق با مهندسی ژنتیك كرم های ابریشم، سیستمی ماندگار و صرفه جویانه برای تولید تار عنكبوت در مقیاس وسیع فراهم می آورد.
این تحقیق دو دستاورد مهم داشته است. نخست آنكه در مقایسه با تحقیقات پیشین، با كمك روش جدید كرم های ابریشم تار عنكبوت بیشتری تولید كردند. به صورت دقیق در این روش كرم های ابریشم ۳۵.۲ درصد تار عنكبوت تولید كردند، حال آنكه در تحقیقات پیشین فقط ۵ درصد تار عنكبوت تولید شده بود.
همچنین كرم های ابریشم توانسته اند تار عنكبوت آماده جهت استفاده تولید كنند. بدین سان در خیلی از هزینه ها صرفه جویی می گردد.
جالب آنكه با كمك این روش اصلاح ژنتیك كرم های ابریشم نه تنها تار عنكبوت تولید می كنند بلكه می توانند در آینده ابریشم های شخصی سازی شده یا پروتئین هایی برای مصارف دیگر تولید كنند.

1397/05/17
09:26:23
5.0 / 5
4724
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آتی جو