تعاملات بین المللی لازمه پیشرفت علمی كشورها است

تعاملات بین المللی لازمه پیشرفت علمی كشورها است

آتی جو: قزوین - رییس سازمان انرژی اتمی با تاكید بر اینكه باید شرایط گفتمانی برای دانشمندان فراهم گردد، اظهار داشت: رشد و پیشرفت علم و فناوری نیازمند فراهم كردن بسترهای لازم برای تعاملات و ارتباطات بین المللی است.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا علی اكبر صالحی روز دوشنبه در مراسم افتتاح سی و چهارمین كنفرانس ملی فیزیك كه به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است، اضافه كرد: دریافت فناوری های نوین نیازمند تعاملات علمی بین المللی است كه باید میان دانشمندان و نخبگان هر جامعه ای صورت گیرد.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان كرد: باید قدری در شیوه تعاملات و به كارگیری امكانات تجدیدنظر كرد تا از فرصت ها و استعدادهای موجود به بهترین نحو استفاده گردد.
صالحی تصریح كرد: آرمان های بسیار بلندی برای انقلاب اسلامی تعریف شده است كه برای تحقق آنها به سیاست عملگرا نیاز داریم.
رییس سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: ما با انقلاب اسلامی استقلال سیاسی كسب كرده و باید با تصمیم گیری درست بتوانیم مرز علم و دانش خویش را هم توسعه داده و نیازها را برطرف سازیم.
وی افزود: علم و فناوری برای سرگرمی نیست بلكه رهیافت زندگی است كه با آن بخش قابل توجهی از مشكلات كشورها حل می گردد.
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه با تاكید بر جایگاه مهم انجمن های علمی در رشد و پیشرفت علمی كشور تصریح كرد: این انجمن ها بعنوان راهنمایان اصلی می توانند با ورود دلسوزانه و البته به دور از جهت گیری های سیاسی بستر لازم را برای تحقق آرمان های علمی و فناوری فراهم نمایند.
صالحی تصریح كرد: انجمن ها دارای خصوصیت های خاص خود بوده و باید همواره از عنصر ابتكار و نوآوری برخوردار باشند چون پیگیری سنت های گذشته بدون اضافه كردن چیزی جدید به آنها نمی تواند ما را به پیشرفتی برساند.
معاون رییس جمهوری افزود: یكی از اهداف انجمن ها جذب نخبگان مورد نظر در هر رشته اعم از نخبگان حاضر داخل و خارج از كشور است.
صالحی تصریح كرد: در این شرایط كه خیلی از نخبگان علمی ایرانی در كشورهای اروپایی و آمریكایی حضور دارند موضوعی به نام دوتابعیتی ها در كشور مطرح می گردد كه تنها دلیل سیاسی دارد.
وی افزود: وقتی می توان از حضور این نخبگان بهره گیری كرده و برای رشد علمی با آنها هم افزایی كرد چرا باید با این تنگ نظری ها زمینه تردید و احتیاط بیش از اندازه كه برای كشور فلج كننده است را فراهم كرد؟
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: ابتكار دیگری كه در انجمن های علمی می توان به كار گرفت توجه بیشتر به علوم پایه است كه با بخشنامه و دستورالعمل امكان پذیر نیست و باید با تولید علاقه در جوانان برای دست یابی به این هدف اقدام نمود.
صالحی، تكریم از علمای واقعی را از دیگر رسالت های انجمن های علمی عنوان نمود و اظهار داشت: از خدمتگزاران به علم و عالم هم باید تكریم شود كه در همین راستا سازمان انرژی اتمی جایزه علمی سالانه شهدای هسته ای را در نظر گرفته است.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در گذشته سیاستمداران در خدمت علم نبودند اما پس از دهه 60 سیاست در اروپا در اختیار علم قرار گرفت و به عبارتی به فعالیت های علمی جهت داده شد.
صالحی با اشاره به برگزاری كنفرانس فیزیك اظهار داشت: برگزاری چنین همایش ها و اجتماعاتی بطور قطع بستر مناسبی را برای سرعت بخشی به تحقق آرمان های وسیع دانشگاه ها فراهم می آورد.
وی در ادامه به جایگاه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در قزوین اشاره نمود و اضافه كرد: این دانشگاه نگین این استان است و در طول مدت 30 سال از فعالیت خود اهداف بلندی را دنبال كرده و توانسته رشد فزاینده ای را تجربه كند.
این مسئول افزود: پروژه های متعددی در اطراف این دانشگاه با تاكید بر توان نخبگان داخلی در حال شكل گیری است كه می توان به طرح بزرگ رودوترون با چندین میلیارد هزینه برای ارائه خدمات در بخش كشاورزی، پزشكی و علمی اشاره نمود.
صالحی، چشمه نور ایران را یكی دیگر از این طرح ها ذكر كرد كه با همكاری سازمان انرژی اتمی در قزوین در حال اجرا می باشد و مجموعه این طرح ها در كنار فعالیت های دانشگاه امام می تواند قزوین را به قطب بزرگ علمی تبدیل كند.
كنفرانس ملی فیزیك از پنجم تا هشتم شهریورماه در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.
7388* 6101


1397/06/06
13:28:56
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: انرژی , بین المللی , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آتی جو