100 واحد فناور از خدمات مركز رشد استان مركزی برخوردار می باشند

100 واحد فناور از خدمات مركز رشد استان مركزی برخوردار می باشند

آتی جو: اراك - مدیر مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان مركزی اظهار داشت: 100 واحد فناور و صاحب ایده در این استان از خدمات مركز رشد و پیش رشد پارك علم و فناوری اراك بهره مند هستند.


«مجید شمسی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: زمینه فعالیت اغلب این واحدها در حوزه IT و بعد از آن رشته های فلزی، برق و اتوماسیون و شیمیایی است.
وی اظهار نمود: با عنایت به ظرفیت بالای استان مركزی بعنوان قطب صنایع شیمیایی، فلزی و كشاورزی كشور انتظار می رود كه استقبال صاحبان ایده در زمینه صنایع فلزی و شیمیایی بیوتكنولوژی، نانو و زیر شاخه های كشاورزی متناسب با قابلیت های استانی افزایش یابد.
مدیر مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان مركزی تصریح كرد: تابحال بیش از 450 واحد فناور از خدمات پیش رشد و مركز رشد استان مركزی بهره برده و به تجاری سازی رسیده اند.
شمسی توضیح داد: یكی از معضلات جدی در حوزه كسب و كار مبتنی بر ایده و فناوری در استان مركزی این است كه گفتمان واحد در مفاهیم و اكوسیستم كارآفرینی نوین در مجموعه مدیریتی و زنجیره اجرایی استان به خوبی جا نیفتاده كه این نقیصه باید به سرعت جبران شود.
وی خاطرنشان كرد: شركت های فناور توانمند و كیفی متعددی در استان وجود دارد اما شرایط بازار كار برای آنان در حد انتظار نیست و با این حال پتانسیل ها برخی نیازهای استانی هنوز از سایر مناطق كشور تامین می گردد.
مدیر مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان مركزی تصریح كرد: پشتیبانی از واحدهای فناور تنها پشتیبانی مالی نیست بلكه این شركت ها برای نقش آفرینی در فضای كسب و كار باید مهارت های لازم و قواعد بازی را بدانند.
شمسی تصریح كرد: مركز رشد از ساختارهای اصلی پارك علم و فناوری است كه در جهت شكل گیری، رشد و توسعه كسب و كارهای نوپای مبتنی بر ایده فعالیت می كند و بستر حمایتی از اهداف اقتصاد دانش محور را بسط می دهد.
وی اظهار داشت: همراهی با صاحبان ایده در نمونه سازی محصولات قابل عرضه به بازار، بستر سازی برای تجاری شدن پژوهش و ایده ها، تولید فضای رشد مهارتی و آموزش شركت های نوپا، كمك به كارآفرینی و رونق اقتصادی با محوریت نوآوری از اهداف مهم مركز رشد استان مركزی است.
مدیر مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان مركزی تصریح كرد: شركت های نوپا ثبتی و یا در مراحل ثبت هدف مركز رشد هستند و متقاضیان مشمول می توانند با استقرار دفتر كار و بهره مندی از تجهیزات فنی تخصصی، آزمایشگاهی و خدمات رفاهی و ارتباطی با هزینه محدود آمادگی آموزشی و مهارتی برای ورود در بازار كار را پیدا كنند.
شمسی بیان كرد: در سایت جدید پارك علم و فناوری و مركز رشدزیرساخت اینترنت از فیبر نوری تامین شده است كه امكانی مناسب برای واحدهای فناور مستقر است.
وی خاطرنشان كرد: عرضه خدمات مشاوره حقوقی، بازرگانی، مدیریت بازار، برندسازی، ثبت سرمایه های فكری و طرح های تجاری، آشنایی با اصول مذاكره و فرآیند قیمت گذاری كالا و محصولات گوشه ای از خدمات آموزشی مركز رشد به واحدهای فناور مستقر در مركز رشد است.
مدیرمركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان مركزی اظهار داشت: در رویكرد جدید مركز رشد استان حمایت و تقویت شركت های فناور در حوزه علوم انسانی را هم در برنامه دارد و در این راستا تابحال از رشته فرش و روانپزشكی پیشنهادهایی در دست پیگیری است كه هدف از این مهم تبدیل ایده های علوم انسانی در راه تجاری سازی و تولید ثروت است.
شمسی اضافه كرد: هر ایده مبتنی بر فناوری كه توجیه اقتصادی داشته باشد و بتواند پیوست های ورود به كسب و كار را به خوبی تعریف كند مورد حمایت است و در این زمینه بهره مندی از تیم كاری متخصص و عرضه طرح تجاری واقع بینانه محور كار است.
وی عنوان كرد: در مجموع هر شركت فناور می تواند سه سال و 6 ماه از خدمات مركز رشد بهره مند شود كه این مزایا در قالب عرضه یك ساله قرارداد تا رسیدن به شرایط تجاری سازی مسیر است.
شمسی توضیح داد: 6 ماه از این مهلت مربوط به واحدهای فناوری است كه هنوز طرح آن ها به ساخت و یا دانش فنی نهایی نرسیده و یا در تحلیل بازار و شرایط آن مهارت ورزی كامل را ندارند و در قالب دوره پیش رشد فعالیت می نمایند.
وی تصریح كرد: واحدهای فناوری كه مهارت لازم را در مراكز رشد كسب می كنند می توانند بعد از گذر از این مرحله متقاضی پذیرش در پارك علم و فناوری شوند.
پارك علم و فناوری استان مركزی در شهریور ماه سال 1381 بر مبنای مصوبه شورای عالی گسترش آموزش عالی، آغاز به فعالیت نموده است و در دی ماه 1382، نخستین مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان، فعالیت اجرایی خویش را آغاز كرد.
6013/


1397/07/02
14:08:21
5.0 / 5
4415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آتی جو