رئیس بنیاد نخبگان سمنان:

مخترعان 18 استان در جشنواره اختراعات حضور می یابند

مخترعان 18 استان در جشنواره اختراعات حضور می یابند

آتی جو: سمنان- رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان اظهار داشت: جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران با حضور مخترعان 18 استان كشور در سمنان برگزار می گردد.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، داود فیض روز شنبه در نشست خبری در بنیاد نخبگان استان سمنان اضافه كرد: 103 طرح در جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هجدهم و نوزدهم مهر97 از استان های تهران، سمنان، خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی، مازندران، گلستان، كرمان، سیستان و بلوچستان، لرستان، قزوین، البرز، اردبیل، آذربایجان های شرقی و غربی، مركزی، همدان و گیلان، در سمنان حضور دارند.
وی تصریح كرد: از 103 مخترع شركت كننده در این جشنواره كه در سالن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان برگزار می شود، 14 مخترع زن و 89 مخترع مرد هستند.
رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان با اشاره به ثبت 202 طرح در سامانه جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران، بیان كرد: از این تعداد در نهایت 103 طرح پذیرفته شد و یك ماه بعد از آخر جشنواره، نتیجه داوری اعلام می گردد.
به گفته فیض، آیین افتتاح و اختتامیه جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران به ترتیب چهارشنبه ساعت هشت تا 10 و پنجشنبه 15 تا 17 با حضور مسئولان استانی و كشوری پیش بینی شده است.
وی بیان كرد: اختراع های حاضر در جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران در گروه های الكترونیك و كنترل، برق و قدرت، تجهیزات پزشكی، شیمی، علوم دارویی، كامپیوتر، كشاورزی، عمران، مكانیك، مواد، نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع غذایی ارائه می گردد.
رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان افزود: بیشترین اختراع های ارائه شده در این جشنواره به ترتیب 23 اختراع در گروه تجهیزات پزشكی، 18 اختراع در گروه مكانیك، 13 اختراع در گروه عمران، 13 اختراع در گروه الكترونیك و 10 اختراع در گروه مواد است.
وی با اشاره به تنوع حضور مخترعان از استان های مختلف منطقه دماوند و خاوران، اظهار داشت: 33 مخترع از استان تهران، 17 مخترع از سمنان، 12 مخترع از خراسان رضوی و 11 مخترع از مازندران در این جشنواره حضور دارند.
وی اضافه كرد: علاقه مندان برای بازدید از جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران می توانند روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته به سالن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان رجوع كنند.
رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان، شناسایی اختراع های برتر و كمك به تجاری سازی را از اهداف جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش دماوند و خاوران در سمنان عنوان و تصریح كرد: اختراع های حاضر در این جشنواره در سطح سه هستند و این جشنواره ابزاری برای شناسایی و كمك به ارتقای اختراع ها به سطح دو است.
فیض با اشاره به اینكه در دنیا به صورت متوسط از هر سه هزار یا یكهزار اختراع یك مورد به مرحله تجاری سازی می رسد، تصریح كرد: در ایران این معدل در شرایط بسیار بهتری از دنیا قرار دارد.
وی افزود: در بنیاد نخبگان كشور گروه های تخصصی در حوزه های علمی، اقتصادی، تجاری و حقوقی، مشاوره های تخصصی برای ارتقای سطح اختراع ها ارائه می دهند.
رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان بیان كرد: 23 مخترع سطح سه در استان وجود دارد كه نسبت به جمعیت تعداد قابل توجهی است.
فیض اضافه كرد: از 23 مخترع، 15 اختراع در فرآیند تجاری سازی قرار دارند و 2 اختراع به سطح 2 رسیده اند كه به معنای رسیدن به مرحله تجاری سازی كامل و ورود به بازار است.
استان سمنان حدود 90 هزار دانشجو در بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد و با داشتن دو پارك علم و فناوری در سمنان و شاهرود و مراكز رشد، سطح قابل قبولی در تعداد مخترع و نوآوری های علمی دارد.
6103


1397/07/15
19:03:57
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: تخصصی , دانش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو