تجهیزات پزشكی ساخت ایران نماد توانمندی و تحریم ستیزی

تجهیزات پزشكی ساخت ایران نماد توانمندی و تحریم ستیزی

آتی جو: مشهد - پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشكی، دندانپزشكی و صنایع وابسته حوزه سلامت كه در مشهد با حضور تولیدكنندگان ایرانی برگزار شد، تبلور توانمندی، تحریم ستیزی، جبران عقب ماندگی ها و تكاپو برای همسویی متخصصان توانمند كشور با رشد فناوری در سطح جهانی است.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، در این نمایشگاه 70 واحد تولیدی، خدماتی و بازرگانی از استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان، سمنان، مازندران، یزد، فارس، گیلان، قزوین، البرز و قم تولیدات خویش را عرضه نموده اند. همینطور نمایندگی های خارجی از آلمان، ایتالیا، آمریكا، ژاپن، چین، لهستان، اوكراین، پاكستان و تایوان آخرین محصولات خویش را در رسته های تجهیزات پزشكی و دندانپزشكی و صنایع وابسته حوزه سلامت در معرض بازدید عموم قرار داده اند.
آنچه در این نمایشگاه نظر عموم را جلب می كند توانمندی و دانش بالای متخصصان ایرانی در تولید با كیفیت ترین تجهیزات پزشكی است كه ثابت كرده ایرانی ها توانایی ساخت كمیاب ترین دستگاه ها را دارند و می توانند با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان دانش بالای خویش را به رخ جهانیان بكشند.
مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این خصوص اظهار داشت: حوزه تجهیزات پزشكی در ایران بسیار وسیع است بطوری كه دو هزار و 200 شركت داخلی و شش هزار و 100 نمایندگی شركت های خارجی در این حوزه از كشورمان فعالیت دارند.
رضا مسائلی با حضور در نمایشگاه تجهیزات پزشكی در مشهد اضافه كرد: هم اینك شش هزار قلم دارو و 280 هزار قلم كالا در حوزه تجهیزات پزشكی در ایران تولید می گردد و هزار تولیدكننده داخلی، شركت های دانش بنیان و متخصصان جوان و دانشمند كشورمان در این بخش فعال می باشند.
وی افزود: رشد حوزه تولید تجهیزات پزشكی در ایران نسبت به رشد جهانی حدودا دو برابر و حدود 9.1 درصد است. بر این اساس حوزه تولید تجهیزات پزشكی ایران با رشد قابل ملاحظه ای در حال پیشرفت است.
مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: هم اینك تجهیزات پزشكی از ایران به 255 كشور دنیا صادر می گردد و ایران پاویون مستقل در چهار نمایشگاه تراز اول بین المللی و رتبه یك دنیا دارد. ضمن اینكه امسال برنامه ریزی ویژه ای برای صادرات تجهیزات پزشكی انجام شده تا در این حوزه رشد 10 برابری معادل 240 میلیون دلار صادرات از ایران محقق شود.

* توانمندی های خراسان رضوی
مدیر نظارت و ارزیابی ملزومات و تجهیزات پزشكی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مشهد هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 25 تولیدكننده تجهیزات پزشكی در این استان اقلام متعددی را در حوزه مصرفی و دستگاهی تولید می كنند.
محمدابراهیم شوشتری اضافه كرد: بعضی از دستگاه های بزرگ تولیدی در خراسان رضوی شامل تجهیزات آی.سی.یو، ماشین بیهوشی، شیكر خون و سی.تی.اسكن است. در حوزه لوازم مصرفی هم ایمپلنت های ارتوپدی برای شكستگی های استخوانی و انواع سرنگ در خراسان رضوی تولید می شوند.
وی افزود: خراسان رضوی با برخورداری از چهار شركت فعال در زمینه تولید ایمپلنت های ارتوپدی قطب تجهیزات ارتوپدی در ایران به حساب می آید. همینطور دو شركت بزرگ لوازم مصرفی پزشكی همچون سرنگ و لوازم دیگر در خراسان رضوی دایر هستند.
مدیر تجهیزات پزشكی مصرفی دانشگاه علوم پزشكی مشهد هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تجهیزات پزشكی از نوع محصولاتی است كه در دنیا رو به رشد بوده و هر سال نمونه های جدیدتری از آنها وارد بازار می گردد.
سید سعید سعیدی اضافه كرد: تجهیزات پزشكی به حد نیاز در كشور وجود دارد و در تعداد دستگاه ها كمبودی نیست اما از نظر فناوری عقبتر از جهان حركت می نماییم چونكه تجهیزات پزشكی هر لحظه با فناوری های جدید بروزرسانی می شوند.
وی افزود: تحریم های اقتصادی تاثیری بر بازار تجهیزات پزشكی ایران نمی گذارد چونكه این بخش مشمول تحریم نشده است. از جانب دیگر همه شركت های خدماتی خارجی برای فروش تجهیزات پزشكی خود به ایران، خدمات بعد از فروش هم عرضه می دهند بنابراین به نظر می آید امسال در این بخش دچار مشكل نشویم.

* غرفه داران نمایشگاه از توانمندی ها و مشكلات گفتند
برخی غرفه داران حاضر در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشكی، دندانپزشكی و صنایع وابسته حوزه سلامت هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از توانمندی ها و مشكلات خود بخصوص بعد از نوسانات ارزی سخن گفتند و هر یك به نحوی حمایت دولت را خواهان شدند.
یكی از غرفه داران و مدیر فروش شركت درمان گاز اصفهان اظهار داشت: این شركت اولین تولیدكننده گاز بیهوشی از سال 1361 با امكانات منحصر به فرد در خاورمیانه و اولین تولیدكننده گاز تسكیل درد و همینطور تامین كننده گاز بیهوشی نیتروس اكساید كشورهای حوزه خلیج فارس مطابق با استانداردهای جهانی با تولید پایگاه توزیع در منطقه است.
زهرا احمدی اضافه كرد: تولید گاز بیهوشی نیتروس اكساید با درجه خلوص بالای 99 درصد با قابلیت اطمینان بالا و امكان ردیابی محصول، توسط این شركت ایرانی انجام می گردد.
وی افزود: عمده مصرف گاز تسكین درد برای زایمان های طبیعی است اما در مواردی مانند آندوسكوپی، دندانپزشكی، كولونوسكوپی، پوست و زیبایی، تعویض پانسمان های درناك، ترك اعتیاد و كایروپراكتیك ( درمان مشكلات سیستم اسكلتی بدن انسان) هم كاربرد دارد.
مدیر كیفی شركت درمان گاز اصفهان اظهار داشت: آزمایشگاه این شركت همكار سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه سیلندر و گازهای طبی هم است، 44 نمایندگی در استانهای كشور دارد و گاز مورد نیاز بیمارستان ها را تامین می كند.
وی اضافه كرد: تولید این شركت دو برابر نیاز سالانه كشور به گاز بیهوشی نیتروس اكساید و گاز تسكین درد است و مواد اولیه مورد نیاز این دو محصول هم به طور كامل از داخل كشور تامین می گردد و محصول خویش را به كشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می كند.
مدیرعامل شركت كاردان آزما هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كارخانه تولید محصولات تشخیص طبی این شركت در خرمشهر قرار دارد و پنی سیلین مایع و محیطهای كشت بلادكالچر را تولید می كند.
زهرا شاه كرم اضافه كرد: این دو محصول توسط كارخانه به صورت نیمه اتوماتیك تولید می شد اما به جهت طولانی شدن روند تولید آن، تولید الكترونیكی آن مورد نظر قرار گرفت و طرح و ایده آن در اختیار شركت نموفناوران پارس مشهد گذاشته شد.
وی افزود: شركت نموفناوران پارس مشهد همه بخشهای نرم افزاری و سخت افزاری این دستگاه را برای تولید الكترونیكی پنی سیلین مایع و محیط كشت بلادكالچر انجام داد و دستگاه را در اختیار شركت كاردان آزما گذاشت.
این فعال صنعت تجهیزات پزشكی اظهار داشت: مشابه این دستگاه از آلمان و چین در بازار ایران وجود دارد اما برای اولین بار در ایران شركت نموفناوران پارس دستگاه را با كیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و در بازار عرضه نموده است.
مدیرعامل شركت احیاب خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت تولیدكننده دستگاه آب مقطر پزشكی، آزمایشگاهی و صنعتی است. بخش كمی از قطعات مورد نیاز برای تولید، از خارج كشور تامین می گردد اما عمده قطعات مورد نیاز در داخل ایران وجود دارد.
صادق توفیقی تصریح كرد: محصولات این شركت علاوه بر تامین نیاز داخل، به كشورهای عراق و افغانستان هم صادر می گردد. نوسانات نرخ ارز سبب افزایش سه برابری قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده دستگاه آب مقطر نسبت به سال قبل شده است.
كارشناس فروش شركت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت 18 سال سابقه تولید در زمینه تجهیزات پزشكی و بیمارستانی دارد و در اصفهان مستقر است.
احسان تبریزی اضافه كرد: این شركت انواع برانكارد، تختهای بستری سی.سی.یو و آی.سی.یو، تختهای اتاق عمل الكترونیكال، چراغهای جراحی، انواع تختهای جراحی، انواع محصولات هایتك مثل رادیولوژی دیجیتال، پرتابل و تخت سی.آرم را تولید می كند.
وی افزود: دستگاه شتاب دهنده خطی تولیدكننده این شركت كه برای درمان بیماران سرطانی كاربرد دارد به جز ایران فقط در چهار كشور دنیا تولید می گردد و در عرصه پزشكی بسیار حائز اهمیت می باشد.
تبریزی اظهار داشت: 80 درصد قطعات مورد نیاز تولید محصولات هایتك این شركت در داخل ایران تامین می گردد. فعلا شركت صادراتی ندارد اما مقدمات آن در حال انجام می باشد.

* حمایت بیشتر دولت از تولید، نیاز اساسی
مدیر تولید شركت دایا دانش گستر آرمان خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت متشكل از مهندسان پزشكی و اولین و تنها تولیدكننده سوزنهای بیوكسید در ایران است.
رسول یاری اضافه كرد: این سوزن ها نزدیك به 20 سال است كه از كشورهای دیگر به ایران وارد می گردد و واردات سال گذشته آن 30 میلیارد تومان برای كشور هزینه داشت اما امسال شركت دایا دانش گستر آرمان موفق به تولید این سوزنها در داخل ایران شد.
وی افزود: محصولات تولیدی این شركت شامل سوزنهای بیوپسی مغز و استخوان، سوزنهای اسپیراسیون، سوزنهای نیمه اتوماتیك، سوزنهای تمام اتوماتیك و خانواده این محصولات است.
یاری اظهار داشت: شركت دایا دانش گستر آرمان خراسان رضوی توانایی تامین نیاز كل كشور در سال به سوزنهای بیوپسی را دارد و در این زمینه نیازمند حمایت بیشتری از دولت می باشد.
مدیرعامل شركت موج پرداز تصویر تهران هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت در سال 1383 به ثبت رسید و اولین و تنها تولیدكننده دستگاه های تست و كالیبراسیون تجهیزات پزشكی در ایران است.
امیر مهرانداز اضافه كرد: این دستگاه قابلیت تستر و آنلایزر مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار، تست فشار خون تهاجمی و دما و تنفس و برون ده قلبی، تولید سیگنال ای.سی.جی نرمال، كالیبریشن و 14 نوع آریتمی متداول را دارد و مناسب برای تست و كالیبراسیون انواع دستگاههای مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار است.
وی افزود: نمونه خارجی این دستگاه بسیار اندك است و فقط در آلمان، كانادا و آمریكا تولید می گردد. قیمت نوع خارجی دستگاه های تست و كالیبراسیون تجهیزات پزشكی 10 برابر محصول تولید داخلی است. همینطور دستگاه های تست تجهیزات پزشكی خارجی خدمات بعد از فروش ندارد.
این فعال در صنعت تجهیزات پزشكی اظهار داشت: این شركت در واقع سه تستر دستگاه شوك قلبی، سیمولاتور قلبی و سیمولاتور بیمار شبیه ساز را تولید می كند و در شرف تولید دو تستر دیگر در حوزه محصولات فیزیوتراپی است.
مدیرعامل شركت موج پرداز تصویر تهران اضافه كرد: بیمارستانهای كشور از آنجائیكه بودجه لازم را ندارند تست دستگاه هایی مانند شوك قلبی را سالی یك مرتبه توسط شركت های كنترل كیفی طرف قرارداد انجام می دهند در حالیكه دستگاهی مانند شوك قلبی باید تست مداوم داشته باشد تا جان بیمار را نجات دهد.
مهرانداز افزود: از جانب دیگر این شركت با اینكه تولیدكننده تجهیزات پزشكی است و نیاز زیادی به تاییدیه ندارد، در فرآیند دریافت مجوز برای فروش محصول خود باید تاییدیه های زیادی را دریافت كند كه این مستلزم صرف زمان و هزینه است. شركت موج پرداز تصویر نیازمند حمایت بیشتری از جانب دولت در تامین نقدینگی و فروش محصول خود به بیمارستا نها حداقل برای نجات جان بیماران است.

* با غرفه داران نمایشگاه، واردكنندگان
مدیرعامل یك شركت توزیع كننده تجهیزات پزشكی در ایران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت توزیع كننده سه محصول ایرانی و خارجی در داخل كشور است.
محمد عباسپور فرد تصریح كرد: ماسك های فیلتردار ان 95 و ان 99 تولید كرج و ساكشن برقی دندانپزشكی تولید مشهد دو نوع محصول ایرانی و دستكش های جراحی ساخت مالزی محصول دیگری است كه توسط این شركت توزیع می شوند.
وی افزود: نوسانات نرخ ارز قیمت تجهیزات پزشكی بخصوص محصولات وارداتی را به شدت افزایش داده است. بعضی از محصولات وارداتی در داخل گمرك مانده و ترخیص نشده است. از آنجائیكه بعضی از تجهیزات پزشكی ساخت داخل كشور هم تعدادی از ابزارهای اولیه خویش را از كشورهای دیگر تامین می كنند پس از نوسانات نرخ ارز قیمت نهایی تولید آنها افزایش یافته است.
مدیر این شركت توزیع كننده تجهیزات پزشكی اظهار داشت: در مجموع افزایش قیمت تجهیزات میزان توزیع را هم قدری كاهش داده است.
مدیرعامل یك شركت واردكننده تجهیزات پزشكی در تهران هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت چهار محصول را از چین وارد می نماید كه دو محصول فشارسنج دیجیتال و تب سنج آن در زمره تجهیزات پزشكی و ترازو و بخور سرد جزو اقلام مورد نیاز خانگی است و مربوط به اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت نمی گردد بنابراین به فشارسنج عقربه ای ارز دولتی 4200 تومانی اختصاص داده شده و برای واردات در گروه اول كالایی قرار گرفته است.
سهیل سهرابی اضافه كرد: فشارسنج عقربه ای در داخل كشور تولید می گردد و حقوق گمركی آن 10 درصد است ولی فشارسنج دیجیتال در داخل تولید نمی گردد و حقوق گمركی آن پنج درصد است. در مقابل نحوه تخصیص ارز این دو قلم برعكس یكدیگر است.
این واردكننده تجهیزات پزشكی افزود: یك سری چیزها را می توان در بخشنامه ها دید، مثلا شركت هایی بذر گل كوكب وارد می كنند و وزارت جهاد كشاورزی آنها را از پرداخت مابه التفاوت ارز معاف كرده است اما در مقابل برخی تجهیزات پزشكی باید مابه التفاوت ارز را پرداخت كنند.
كارشناس فروش شركت بازرگانی آوین آكسون پارس خراسان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شركت به طور عمده محصولات با كاربری های خاص وارد كشور می كند كه مهمترین آن دستگاه سونوگرافی پرتابل فوق سبك است.
محمد امینی تصریح كرد: این شركت همینطور نمایندگی انحصاری فروش و خدمات بعد از فروش سونوگرافی های درامینسكی در ایران را دارد.
وی بیان كرد: ساخت دستگاه سونوگرافی در ایران به علت حساسیت های زیاد و استانداردهای خیلی بالای آن توان نظارت بر استانداردها و كیفیت دستگاه برای تولید را ندارد بنابراین این دستگاه هنوز در كشور تولید نشده است.
امینی در مورد تاثیر نوسانات نرخ ارز بر واردات سونوگرافی اظهار داشت: نوسانات ارز خیلی صدمه زننده بود، دستگاه های تصویربرداری پزشكی كه تا پیش از آخرین مصوبه دولت، جزو اولویت های كالایی برای واردات بود و ارز 4200 تومانی به آن اختصاص می یافت ناگهان از فهرست كالاهای گروه اول نیازمند ارز دولتی خارج شد و به آن ارز ثانویه با نرخ 8800 تومان اختصاص یافت و این مورد قیمت دستگاه سونوگرافی را تا دو برابر افزایش داد.
به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا، نمایشگاه تجهیزات پزشكی مشهد از 19 تا 22 مهر در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار گردید.
7489/1858


1397/07/23
14:03:01
5.0 / 5
4542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آتی جو