میزان تشعشع الكترومغناطیس شهر تهران در محدوده مجاز است

میزان تشعشع الكترومغناطیس شهر تهران در محدوده مجاز است

آتی جو: تهران- پایش سامانه اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی نشان داده است عصر امروز (چهارشنبه) بر پایه داده های 70 ایستگاه ثابت شهر تهران، همه مناطق از نظر میزان تشعشعات پایین تر از استاندارد قرار دارند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران سامانه ای را روی درگاه این سازمان برای پایش ایستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الكترومغناطیسی در شهرهای تهران و شیراز راه اندازی كرده است.
داده های امروز این سامانه نشان داده است میزان تشعشع در همه ایستگاه های شهر تهران، كمتر از استانداردهای تعریف شده است.
بیست و دوم تیرماه امسال بود كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه ریزی جهت راه اندازی سامانه ای اطلاع داد كه مانند نمایش آلودگی هوا، وضعیت فركانسی در شهرها را به صورت برخط به شهروندان نشان دهد.
آنگونه كه رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چهارم شهریورماه خبر داد، دستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی تشعشعات در 70 نقطه شهر تهران و 18 نقطه شهر شیراز افتتاح شد تا میزان تشعشعات فركانسی از 300 كیلوهرتز تا 18 گیگاهرتز را اندازه گیری و گزارش كند.
مردم می توانند نتایج اندازه گیری ها در نقاط مختلف را به صورت برخط مشاهده كنند.
نگرانی درباره آثار نصب آنتن های تقویت كننده امواج رادیویی بی.تی.اس از جانب اپراتورهای تلفن همراه سبب شد سازمان انرژی اتمی بعنوان متولی و ناظر اصلی اندازه گیری میزان پرتوها در كشور، از سال 1380 كار اندازه گیری پرتو این آنتن ها را در دستور كار قرار دهد.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم بعنوان رگولاتور اپراتورهای تلفن همراه كشور درباره میزان و شدت تشعشع ها بررسی هایی انجام می دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیزدهم تیرماه امسال از اندازه گیری تشعشعات رادیویی آنتن های مخابراتی تهران در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اطلاع داده و اظهار داشته بود: تابحال نتایج نشان داده این اشعه ها همواره برپایه استانداردهای حرارتی بوده است.
به گفته آذری جهرمی، «معیاری كه به لحاظ فنی در استانداردهای علمی مضر بودن آن بر بدن انسان ثابت شده، بحث اثر گرمایی تشعشعات فركانسی در دستگاه هایی مانند موبایل، وای فای، تلویزیون و ماهواره به صورت تجمیعی است كه در فضا وجود دارد».

** چگونگی اندازه گیری میزان تشعشع ها
اكنون شهروندان ساكن در شهرهای تهران و شیراز می توانند با رجوع به سامانه اطلاع رسانی سازمان تنظیم مقررات به نشانی www.cra.ir از میزان شدت تشعشع های امواج رادیویی در مناطق گوناگون آگاه شوند.
شهروندان هنگام رجوع به تارنمای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سمت چپ صفحه اصلی بخشی را به نام «اندازه گیری تجمعی شدت امواج الكترومغناطیس» می بینند كه با كلیك روی آن صفحه اصلی سامانه باز می گردد.
در این صفحه نام شهرهای تهران و شیراز دیده می گردد كه با كلیك روی هر شهر، اطلاعات آن به نمایش درمی آید.
علاوه بر آنكه نقشه شهر انتخابی به نمایش درمی آید، راهنمای استفاده از سامانه برای اندازه گیری شدت تشعشع ها هم وجود دارد.
برای نمونه در بالای صفحه مربوط به تهران، پنجره ای وجود دارد كه نام ایستگاه های نصب شده در شهر قید شده است كه می توان با جست و جوی نام هر محله از آخرین میزان تشعشع ها آگاهی یافت.
زیر این فضا، 2 پنجره دیگر طراحی شده است كه می توان بازه های زمانیدلخواه را برای دریافت اطلاعات درباره تشعشع ها برگزید.
پنجره دیگر مقدار بیشینه، كمینه و متوسط اندازه گیری در بازه زمانی انتخابی را نمایش می دهد.
در سامانه امكان نمایش سطح استاندارد تشعشع ها وجود دارد. همینطور مردم می توانند به صورت همزمان از میزان شدت امواج الكترومغناطیسی برپایه استاندارد ملی ایران و استاندارد جهانی آگاهی یابند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام آمادگی كرده است در صورت دریافت درخواست اعضای شوراهای اسلامی شهرها یا شهرداران كلانشهرها، جهت راه اندازی ایستگاه های لازم اقدام گردد.
بر اساس قانون، وظیفه اندازه گیری سطح تجمعی تشعشعات رادیویی به عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و حفاظت در برابر آنها بر عهده سازمان انرژی اتمی است.

اقتصام*2078*1961*


1397/07/26
16:39:47
5.0 / 5
4378
تگهای خبر: انرژی , دستگاه , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آتی جو