گزارش ایرنا از دومین روز جشنواره دریا مسیر پیشرفت؛

آخر رقابت ربات های زیرسطحی و برپایی چهار كارگاه

آخر رقابت ربات های زیرسطحی و برپایی چهار كارگاه

آتی جو: تهران - برگزاری پنل تخصصی، رقابت شناورهای دریایی و آخر رقابت ربات های زیر سطحی و تقدیر از برگزیدگان دانش آموزی جشنواره دریا مسیر پیشرفت مهمترین رویدادهای روز دوم جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت بود.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار علمی ایرنا، در دومین روز از چهارمین جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» كه در باغ موزه دفاع مقدس در حال برگزاری است، ابتدا مسابقات جكت های نفتی با هدف مدلسازی سازه های دریایی آب های عمیق (جكت) با سازه های ماكارانی و ماكت به صورت باربری بهینه ثقلی، مطابق با آیین نامه ابلاغی دبیرخانه، در بخش دانش آموزی و دانشجویی برگزار گردید.
در این مسابقات علاقمندان علاوه بر آشنایی با كاربرد محاسبات مهندسی در فضای واقعی، كار تیمی و مدیریت ساخت پروژه را تجربه می كنند.
همچنین در روز دوم برگزاری چهارمین جشنواره دریا مسیر پیشرفت مرحله‌ی اولیه داوری مسابقه ایده پردازی در سالن هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار گردید و در این مسابقه 100 ایده توسط ایده پردازان در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی عرضه شد.
ایده پردازان در این مرحله تنها دو دقیقه فرصت داشتند در حضور داوران و سرمایه گذاران از ایده و طرح خود دفاع كنند كه در نهایت 10 ایده در بخش دانش آموزی و 10 ایده در بخش دانشجویی بعنوان ایده های برتر انتخاب شدند.
مرحله‌ی نهایی این مسابقه فردا روز سوم جشنواره برگزار می گردد كه در آن برگزیدگان مرحله‌ی اولیه، افراد برای عرضه ایده خود 7 دقیقه فرصت دارند و در نهایت از هر دو گروه دانش آموزی و دانشجویی 10 ایده در داوری دوم انتخاب می شوند.
صاحبان ایده های برتر مرحله‌ی دوم داوری، هر كدام 7 دقیقه در حضور داوران و سرمایه گذاران، ایده خویش را تبیین و تشریح می كنند تا در نهایت سه ایده برتر بخش ایده بازار دریایی انتخاب می شوند.
از دیگر برنامه های دومین روز جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» برگزاری مرحله نهایی 'چالش فناوری ساخت مواد جدید جاذب آلودگی های نفتی' با حضور محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان بود.
در این كارگاه آموزشی بر ضرورت استفاده از فناوری زیست سازگار، پرهیز از تولید آلودگی و پسماند، كاهش هزینه ها، سوخت، انرژی و بهره وری بهینه، صرفه جویی در زمان و همینطور بكارگیری فناوری های روز برای پیشگیری از آلودگی های نفتی تاكید شد.
اهمیت تصفیه آب، جداسازی آب های آلوده از نفت و گاز، استفاده از روش های فیزیكی، شیمیایی، زیستی و غشایی برای تصفیه آب، انواع مكانیزم های جداسازی آب و روغن، از دیگر موضوعات مورد بررسی در این كارگاه بود.
همچنین در این كارگاه آموزشی پدیده ابرآب گریزی و همینطور استفاده از فیلترهایی با قدرت جدایش انتخابی هم بعنوان یكی از ملزومات امروز صنعت دریایی قلمداد شد.
امروز همینطور در دومین روز از جشنواره پنل بررسی وضعیت آموزش دانشگاهی در حوزه علوم دریایی بررسی گردید كه در ابتدای نشست، سه مقاله در پنل بررسی وضعیت آموزش های دانشگاهی در حوزه علوم و فنون دریایی مطرح و بررسی گردید.
بررسی جایگاه و وضعیت رشته های دریایی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بررسی مشكلات و چالش های موجود آموزش های دریایی، جهت دهی به فعالیت های آموزشی و پژوهشی متناسب با نقشه راه فناوری های دریایی هم ازجمله اهداف برگزاری این پنل بود.
همچنین در روز دوم برگزاری چهارمین جشنواره دریا مسیر پیشرفت جشنواره رقابت ها در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی مسابقات شناورهای «زیست سازگار»، «شناورهای پیشران بخار آب» در دریاچه باغ موزه دفاع مقدس و مسابقه ربات های زیر سطحی در استخر رازی ادامه یافت.
برپایی چهار كارگاه «ایمنی ویژه دریانوردان»، «بوم كسب و كار دریایی»، «تبیین روش های آموزش دریانوردان بر مبنای قوانین بین المللی» و كارگاه «روش های استفاده از فن آوری های نوین عددی در مدل سازی دریایی» از دیگر برنامه هیا روز دوم جشنواره بود.

**تقدیر از برگزیدگان دانش آموزی جشنواره دریا مسیر پیشرفت
اما یكی دیگر از برنامه های روز دوم چهارمین جشنواره دریا مسیر پیشرفت تقدیر از برگزیدگان بخش دانش آموزی این جشنواره با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و عباس علی باقری؛ مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران بود.
دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی روز چهارشنبه در آیین تقدیر از برگزیدگان بخش دانش آموزی جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با اشاره به ضرورت جهت دهی و هدایت استعدادهای دانش آموزی به سمت پرورش خلاقیت، اظهار داشت: خوشبختانه جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت تا حدود زیادی فضای لازم برای رشد خلاقیت و ایده پردازی دانش آموزان فراهم نموده است.
محمدسعید سیف اضافه كرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی در سال های گذشته اقدامات خوبی برای پشتیبانی از خلاقیت و نوآوری دانش آموزان و همینطور هدایت آنان انجام داده است.
وی ابراز امیدواری كرد با افزایش همكاری و تعامل بیشتر آموزش و پرورش، برنامه های كنونی با كیفیت بالاتری صورت گیرد و زمینه بیشتر از پیش برای ایده پردازی دانش آموزی در حوزه دریا فراهم گردد.
چهارمین جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری تا چهارم آبان ماه جاری در محل باغ موزه دفاع مقدس در حال برگزاری است.
علمی ** 1836 **2017


1397/08/03
19:52:30
5.0 / 5
4419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آتی جو