واكسیناسیون بدون درد تركیب میكروسوزن و نانوذرات

واكسیناسیون بدون درد تركیب میكروسوزن و نانوذرات

آتی جو: تهران - محققان هلندی در یكی از تحقیقات خود موفق شدند از تركیب میكروسوزن و نانوذرات، سامانه واكسیناسیون بدون درد با اثربخشی بالا تولید كنند. هزینه این فناوری از سیستم واكسیناسیون رایج كمتر است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «گوانگشنگ دو» در رساله دكتری خود در مركز تحقیقات دارویی لایدن، روی جایگزین كردن روشی ساده تر برای واكسن های رایج كار كرده است. او سامانه واكسیناسیونی متشكل از نانوذرات و میكروسوزن ابداع كرده كه برای بیماران استفاده از آن راحت تر است.
دو می گوید: «در این پروژه میكروسوزن بعنوان ابزار رهاسازی واكسن استفاده می گردد كه روشی بدون درد و غیرتهاجمی است و می تواند به صورت مؤثر باعث تحریك سیستم ایمنی بدن شود. همینطور از تركیباتی كه به صورت نانوذره در آمده بعنوان واكسن استفاده می گردد كه اثربخشی بسیار بالایی دارند. ما با تغییر این نانوذرات و اصلاح آن ها، پاسخ سیستم ایمنی بدن را مدیریت می نماییم.»
در حال حاضر استفاده از میكروسوزن و نانوذرات توجه خیلی از محققان را به خود جلب كرده است و تحقیقات زیادی روی آن در حال انجام می باشد.
گوانگشنگ دو در این پروژه دو نوع سیستم میكروسوزن را توسعه داده است. در یكی از آنها میكروسوزن ها توخالی بوده و می توان تركیبات واكسن را به صورت نانوذره ای با استفاده از آن به بدن تزریق كرد. در دومی از میكروسوزن هایی كه پوششی از جنس واكسن روی سطح آنرا گرفته استفاده می گردد. هر دو سیستم می توانند اثربخشی بالایی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشند.
دو روی عوامل مختلف نظیر ابعاد نانوذرات و خصوصیت های رهاسازی واكسن تحقیق كرده و بهترین شرایط را برای این كار مشخص كرده است. او پاسخ سیستم ایمنی بدن و آنتی بادی ها را روی موش ها آزمایش كرده و در نهایت بهترین واكسن را معرفی كرده است.
یكی از مزیت های این فناوری آن است كه واكسن های نانو ذره ای با دوز كم و اثربخشی بالایی دارند؛ بنابراین، این فناوری می تواند هزینه واكسیناسیون را كم كند. از جانب دیگر، این میكروسوزن ها بدون درد بوده و برای بیماران جذابیت زیادی دارند.
این میكروسوزن ها طولی در حد چند صد میكرون داشته و به سختی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند. آنها را می توان به صورت برچسب روی پوست قرار داد.
علمی ** 1201 **1440


1397/08/17
21:29:04
5.0 / 5
4412
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آتی جو