پارچه هایی كه در فناوری پوشیدنی جایگزین باتری می شوند

پارچه هایی كه در فناوری پوشیدنی جایگزین باتری می شوند

آتی جو: تهران - محققان دانشگاه ماساچوست راهكار جدیدی را برای ذخیره توان الكتریكی توسعه دادند كه امكان یكپارچه سازی سیستم ذخیره توان را با پارچه و لباس فراهم می آورد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، یكی از مهمترین عواملی كه مانع توسعه سنسورهای زیستی مورد استفاده برای نظارت بر سلامت می شود، فقدان یك منبع توان الكتریكی پایدار و سبك است. این مشكل باعث محدودشدن فناوری های تولید انواع تجهیزات الكترونیكی قابل حمل، پوشیدنی، خوردنی و انعطاف پذیر شده است.
اكنون محققان با استفاده از یك میكرو ابرخازن و به كار گرفتن آن به همراه رشته هایی از جنس فیلم پلیمری با پوشش رسانای الكتریكی كه با استفاده از یك تكنیك بافت ویژه، به هم متصل می شوند، یك شبكه انعطاف پذیر از الكترودهای همسو را روی پارچه تولید كردند. در نتیجه توانستند یك سیستم ذخیره توان الكتریكی توسعه دهند كه در مقایسه با ابعاد خود، قابلیت بالایی در ذخیره توان الكتریكی دارد و منبع مناسبی برای تامین توان موردنیاز سنسورهای زیستی به حساب می آید.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا این تكنولوژی جدید ذخیره توان الكتریكی را با فناوری پارچه های هوشمند و ریزپردازنده های كم مصرف ادغام كنند تا سیستم یكپارچه ای را برای نظارت بر عملكرد مفاصل و فرایند راه رفتن در طول روز توسعه دهند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/08/21
18:15:53
5.0 / 5
4477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آتی جو