تولید نمایشگرهای كم مصرف با استفاده از گرافین

تولید نمایشگرهای كم مصرف با استفاده از گرافین

آتی جو: تهران - محققان هلندی راهكار جدیدی را برای ساخت نمایشگرهای الكترونیكی با وضوح تصویر بالاتر، نرخ فریم سریع تر و مصرف كمتر ابداع كردند كه در آن از گرافین استفاده می گردد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، نمایشگرهای انعكاسی مانند انچه كه در كتابخوان های الكترونیكی مورد استفاده قرار می گیرد، انرژی بسیار كمی را مصرف می كنند اما سرعت یا وضوح تصویر موردنیاز برای پشتیبانی از فناوری های استاندارد مانند LCD یا OLED را ندارند.
اما محققان با استفاده از گرافین نوعی نمایشگر انعكاسی ساختند كه در مقایسه با نمونه های موجود در بازار، نرخ فریم سریع تر و وضوح تصویر بالاتری دارد.
گرافین از صفحاتی به ضخامت یك اتم كربن با آرایش لانه زنبوری ایجاد می شود. این ماده بسیار محكم، انعطاف پذیر، سبك و حدودا شفاف بوده و یك رسانای عالی گرما و الكتریسیته به حساب می آید. به همین علت یك مولفه ایده آل برای سیستم های میكروالكترومكانینی (MEM) به حساب می آید.
به محض استفاده از گرافین در یك سیستم MEM می توان غشای موجود در نمایشگر را با استفاده از ورودی های الكتریكی و اپتیكی دستكاری كرد.
محققان با تركیب قابلیت های مكانیكی، اپتیكی و الكترونیكی گرافین فناوری جدیدی موسوم به GIMOD را برای ساخت نسل جدید نمایشگرها توسعه دادند. در این نمایشگر، پیكسل ها متشكل از غشاهایی هستند كه به صورت الكتریكی كنترل می شوند و نور سفید ورودی را منعكس می كنند. غشاهای گرافینی با سرعت هایی كه برای چشم انسان قابل تشخیص نیست، سوسو می زنند.
محققان نمونه اولیه نمایشگرهای GIMOD را با وضوح 2500 پیكسل در اینچ تولید كرده اند. حالا محققان در تلاشند تا چند استارتاپ را برای تجاری سازی فناوری GIMOD با هدف گیری بازار واقعیت مجازی راه اندازی كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/08/28
12:52:08
5.0 / 5
4848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آتی جو