25پژوهش از دستگاه های اجرایی خوزستان انتخاب شدند

25پژوهش از دستگاه های اجرایی خوزستان انتخاب شدند

آتی جو: مدیر مركز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار داشت: 25 پروژه پژوهشی از 75 پژوهش ارائه شده از طرف دستگاه های اجرایی خوزستان برای عملیاتی شدن انتخاب شدند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا قاسم صنگوری سواری روز شنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته پژوهش و فناوری در سرسرای دانشگاه شهید چمران اهواز بیان كرد: این تعداد پروژه توسط 17 دستگاه انجام گرفته كه اعتبار آنها باز از محل یك درصد اعتبارات استانی همان دستگاه ها تامین میگردد.
وی اظهار داشت: در مجموع 79 پروژه پژوهشی از دستگاه های اجرایی كه اعتبارات آنها استانی است ارائه شد كه از این تعداد 25 پژوهش كه مورد نیاز خوزستان است برای تامین اعتبار پذیرفته شدند.
صنگوری سواری افزود: مراحل قانونی اجرای پروژه های پژوهشی 15 دستگاه انجام گرفته است.
مدیر مركز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان بیان كرد: در گذشته توسعه پژوهش های كاربردی خارج از استان تامین اعتبار و مدیریت می شد كه با رایزنی انجام گرفته مدیریت اعتبار یك درصدی دستگاه های اجرایی كه باید برای كارهای پژوهشی اختصاص پیدا كند استانی شده است.
وی با اشاره به اینكه از یكصد دستگاه اجرایی در خوزستان 25 دستگاه اعتبار استانی دریافت می كنند اظهار داشت: یك درصد از اعتبارات آنها برای پژوهش های درون استانی استفاده میگردد و دستگاه های اجرایی كه از اعتبارات ملی دریافت می كنند پروژه های پژوهشی آنهادر سطح ملی مدیریت میگردد.
صنگوری سواری افزود: پایین ترین میزان اعتباری كه برای این 25 پروژه دستگاه اجرایی در نظر گرفته شده 70 میلیون ریال و بیشترین میزان اعتبار 2 میلیارد ریال است.
مدیر مركز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار داشت: دبیری اجرایی نمایشگاه هفته پژوهش امسال خوزستان بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است و این نمایشگاه علاوه بر اهواز در بهبهان، دزفول و خرمشهر باز برگزار می گردد.
وی بیان كرد: امسال در نمایشگاه پژوهش خوزستان برای پژوهشگران برتر بسته های فرهنگی و ورزشی آماده شده و خدمات بیمه ای باز شامل این افراد خواهد شد.

** جای خالی ترویج فرهنگ پژوهش در مدارس
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز باز در این نشست بیان كرد: بار انجام پژوهش ها بیشتر بر عهده دانشگاه است این در شرایطی است كه می توان با آموزش و ترویج فرهنگ پژوهش در میان دانش آموزان، پژوهشگران زیادی را تحویل جامعه داد.
علی حقیقی اظهار داشت: می توان در مدت 12 سال تحصیل دانش آموزان این فرهنگ را به آنها آموخت و روحیه پژوهش را در مدارس پرورش داد.
وی با اشاره به شعار امسال هفته پژوهش 'پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین در خدمت تولید ملی' است اضافه كرد: هفته پژوهش از 24 تا 28 آذر است و نمایشگاه پژوهش باز از دهم تا 13 آذر در اهواز و سه شهرستان دیگر استان برپا میگردد.
حقیقی افزود: باید بررسی شود كه پژوهش چقدر به سمت كاربردی شدن در حال حركت است و چقدر به تولید ملی كمك می نماید.
وی اضافه كرد: در خوزستان درگیر مسایل و مشكلات زیادی همچون گرد و غبار و مشكل آب هستیم و شایسته نیست در استانی كه بیشترین میزان رودخانه و آب كشور را دارد با مشكلات مربوط به آب روبه رو باشد.
حقیقی اظهار داشت: پژوهش هایی كه در خوزستان انجام میگردد باید در راه حل مشكلات و مسایل این استان باشد.
رییس پارك علم و فناوری خوزستان باز بیان كرد: از سال 92 در نمایشگاه پژوهش، فن بازار هم برگزار می گردد و امسال در بخش فن بازار 30 شركت و فناور حضور دارند.
بابك مختاری بیان كرد: در نمایشگاه پژوهش امسال در اهواز 20 دستگاه اجرایی خوزستان باز حضور دارند و تلاش میگردد كه در این نمایشگاه از حضور كودكان برای تشویق به كارهای پژوهشی بیشتر استفاده گردد.
مدیركل برنامه ریزی، نوسازی وتحول اداری استانداری خوزستان باز بیان كرد: اگر درحوزه پژوهش قوی تر و بیشتر كار شود خیلی از مسایل و مشكلات خوزستان حل میگردد.
مهدی مكارمی اظهار داشت: یكی از مهم ترین وظایف صنایع هزینه برای انجام كارهای تحقیقاتی و پژوهشی به منظور شناسایی راهكارها برای كاهش آلایندگی حاصل از فعالیت صنعت است.
وی افزود: باید راهكارهایی برای رصد فعالیت های پژوهشی دستگاه هایی كه اعتبار ملی دریافت می كنند مشخص شود.
مكارمی بیان كرد: به هیچ وجه قابل قبول نیست كه دستگاهی یك درصد سهم پژوهش را از اعتبار خود هزینه نكند.
7158/ 6037


1397/09/11
14:32:21
5.0 / 5
4787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آتی جو