در واحد علوم و تحقیقات؛

ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی ساخته شد

ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی ساخته شد

به گزارش آتی جو محققان واحد علوم و تحقیقات موفق به طراحی و ساخت ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی شدند.به گزارش آتی جو به نقل از واحد علوم و تحقیقات، لیلا فكری اول محقق پسادكتری واحد علوم و تحقیقات با اشاره به اینكه اصطلاح «ابرخازن ها» برای دستگاه هایی گفته می گردد كه تا بیشتر از ۱۰ برابر انرژی در واحد حجم را بعنوان یك خازن نگهداری كند و دارای قابلیت شارژ و تخلیه با سرعت بالا باشد، اضافه كرد: ابرخازن های كاغذی سبك تر و ارزان تر از انواع دیگر هستند.
وی اضافه كرد: در آینده نزدیك، برنامه های صنعتی و خانگی جهت استفاده از این نوع ابرخازن ها افزایش خواهد یافت و از این طریق هزینه های ذخیره سازی انرژی كاسته می شود.
به گفته این محقق، حالا ذخیره مقدار زیادی از انرژی بوسیله باتری های قابل شارژ بزرگ و سنگین تامین می گردد. ابرخازن ها می توانند این كار را انجام دهند، اما در یك قدم آنها ظرف چند دقیقه به جای ساعت ها شارژ سریع تری را نسبت به باتری های معمولی دارند و می توانند طول عمر بیشتری را در طول چرخه شارژ و دشارژ داشته باشند.
فكری اول عنوان كرد: ابرخازن های جدید حتی اگر تحت پیچش یا خمش قرار گیرند می توانند انرژی را به صورت موثر در خود ذخیره كنند.
این محقق اضافه كرد: ابرخازن ها در دستگاه های لیزر، پزشكی، نظامی، منابع تغذیه، سیستم های امنیتی و اطلاعاتی بعنوان ذخیره پشتیبان، مدارهای راه انداز ال ای دی های توان بالا، توربین های و شبكه های برق رسانی برای پایداری شبكه، درهای برقی در هنگام قطع شدن برق، سیستم های مولد برق از ترمز در ماشین های برقی جدید، تثبیت كننده ولتاژ و مدارهایی كه نیاز به خازن هایی با زمان شارژ و دشارژ سریع دارند مورد استفاده قرار می گیرند.
فكری اول با اشاره به اینكه امیدوارم برنامه های تجاری و خانگی این ابرخازن ها بزودی افزایش و هزینه های ذخیره سازی انرژی كاهش پیدا كند، تصریح كرد: انرژی مهمترین چالش ما در آینده است. مهم می باشد دستگاهی را تولید نماییم كه دارای چگالی و توان انرژی بالا باشد، اما با هزینه كم تولید شود و با محیط سازگار باشد و این چیزی است كه تحقیق ما در مورد ابرخازن ها از آن الهام گرفته است.
پروژه «طراحی و ساخت ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی» با حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران ریاست جمهوری در مركز تحقیقات فیزیك پلاسمای واحد علوم و تحقیقات و با راهنمایی پروفسور محمود قرآن نویس صورت گرفته است.

1397/09/23
12:14:47
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: آینده , امنیت , انرژی , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آتی جو