توسط محققان جهاددانشگاهی؛

بانك جنین از نژادهای ثمین گاوی به وجود آمد

بانك جنین از نژادهای ثمین گاوی به وجود آمد

آتی جو: محققان جهاددانشگاهی موفق به بومی سازی دانش فنی تولید آزمایشگاهی جنین از گاوهای اصلاح نژاد شده و احداث بانك جنین از نژادهای ثمین شدند.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، این دستاورد یكی از دستاوردهای محققان جهاددانشگاهی در پژوهشگاه ابن سینا بود كه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی رونمایی گردید.
دكتر ابوالفضل شیرازی، مدیر مركز بیوتكنولوژی در تولید مثل حیوانان مزرعه ای در پژوهشگاه ابن سینا درباب لزوم اجرای پروژه احداث بانك جنین اظهار داشت: خشكسالی پیش رونده و كاهش علوفه و خوراك دام، افزایش جمعیت و واردات سالیانه ۱۵۰ هزار تن گوشت، تسریع شاخص های اصلاح نژادی و تكثیر ۲۰ برابری حیوانات ممتاز گله (نسبت به روش فعلی) و نیاز به تكثیر گاوهای شیری و گوشتی ممتاز (تولید حداقل ۶۰ جنین پیش از سن تولیدمثل) از لزوم های اجرای این طرح است.
وی با اشاره به اینكه از ۱۸ سال پیش فعالیت های این چنینی برای تولید نژادهای پر ارزش گوشتی، شیری و دو منظوره داشته ایم، اشاره كرد: هم اكنون، تولید حدود ۵۰۰ جنین از نژادهای شیری (جرزی) و دومنظوره (سیمنتال)، تولید سفارشی ۴ هزار جنین گاو گوشتی برای یك شركت خصوصی و درخواست تولید جنین گاومیش توسط مركز اصلاح نژاد انجام و «گندم»، آغازین گوساله جرزی حاصل از این فناوری متولد شده است.
وی با اشاره به مراحل اجرای این پروژه اظهار داشت: انتخاب حیوانات ممتاز، تكثیر هدفمند حیوانات ممتاز (تولید جنین نر و ماده) و كاشت جنین در حیوانات غیر ممتاز از مراحل این طرح به حساب می آید.
شیرازی افزود: كاربرد این فناوری كاهش هزینه تمام شده هر واحد شیر و گوشت، خودكفایی در تولید گوشت (برنامه توسعه ششم) و افزایش بهره وری و رونق اقتصادی تا ۳۰درصد كاهش هزینه ها در صنعت دام پروری را به دنبال دارد.
مدیر مركز بیوتكنولوژی در تولید مثل حیوانان مزرعه ای در پژوهشگاه ابن سینا بیان كرد: توان تولید فعلی كشور در این زمینه، پنج هزار جنین در سال (بر اساس تولید سفارشی) و میزان مورد نیاز كشور، ۱۵۰ هزار جنین در سال است و امكان صادرات تا ۱۵۰ هزار جنین در سال (معاد ۷۵ میلیون یورو) در این صنعت وجود دارد.
وی اظهار داشت: همین طور میزان اشتغال در صورت استفاده از تولید داخل به صورت مستقیم، ۳۰ نفر و غیرمستقیم، ۶۰ نفر خواهد بود و قابلیت صادرات به خارج از كشور باز امكان دارد.

1397/10/01
15:19:32
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: تكنولوژی , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آتی جو