فناوری های قابل انتظار در سال 2019 میلادی

فناوری های قابل انتظار در سال 2019 میلادی

آتی جو: متخصصان بر این باورند كه در سال 2019 میلادی شاهد پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مختلف علم و فناوری خواهیم بود. با عنایت به معضل گرمای جهانی و آلودگی هوا انتظار می رود بیشتر دستاوردها در زمینه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی باشد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، بعضی از فناوری های قابل انتظار در سال 2019 میلادی به شرح زیر خواهند بود:

**پلاستیك
محققان تلاش بیشتری برای شناسایی نتایج استفاده از پلاستیك بر سلامت بشر می كنند. حالا ضایعات پلاستیكی به نگرانی اصلی محققان در حوزه محیط زیست تبدیل گشته است. اطلاع از این كه آیا ذرات كوچك پلاستیك كه با استفاده از تنفس هوا یا مصرف ماهی ها وارد بدن ما می گردد بدون لطمه به سلامت دفع می گردد یا سبب بروز بیماری ها و تهدید سلامتی ما خواهد شد، هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد.

** غذاهای كنسرو شده
پس از قانونی شدن تولید مواد غذایی كنسرو شده برای تمام مصارف در كشور كاناد، بزودی شاهد انتشار نتایج مجموعه ای از تحقیقات در ارتباط با آثار مصرف مواد غذایی كنسرو شده خواهیم بود.
با توجه به این كه در كشور انگلیس باز كنسروكردن مواد دارویی، با تصویب قوانین جدید مجاز اعلام شده است، نتایج این تحقیقات در انگلیس باز كاربرد خواهد داشت.

**ویرایش ژن ها
پس از این كه محققان چینی در ماه نوامبر 2018 آغازین دوقلوی دست ورزی شده ژنتیكی در جهان را به دنیا آوردند، انتظار می رود در سال 2019 فناوری های ویرایش ژن، یكی از موضوعات اصلی موردتوجه محققان باشد.
محققان امیدوارند نتایج حاصل از آزمایشات آنها مورد تایید قرار گرفته و بتوانند هرگونه عوارض جانبی بالقوه این فرآیند را شناسایی كنند.

**پروژه های قطبی
قرار است در ماه ژانویه 2019 میلادی محققان آمریكایی و انگلیسی بزرگترین ماموریت مشترك قطبی در طول 70 سال قبل را آغاز كنند. هدف این ماموریت 5 ساله بررسی احتمال ذوب شدن یخچال عظیم Thwaites در طول چند دهه آینده است.

**خاستگاه انسان
انتظار می رود در جزایر واقع در جنوب شرق آسیا فسیل های بیشتری از گونه های مختلف انسان تباران به دست آید. حفاری های در حال انجام در این مناطق اطلاعات بسیاری را درباره آغازین انسان های ساكن در جزیره لوزن واقع در فیلیپین به دست می دهد. همچون این كه جدا افتادن این انسان های اولیه از سایرین مانند آنچه در جزیره فلورس رخ داده، سبب كوتاهی قد آنها شده است.

**تغییرات آب و هوایی
در سال 2019 میلادی شاهد آغازین آزمایشات متخصصان برای درك بهتر نحوه خنك كردن مصنوعی زمین با استفاده از روش های مهندسی آب و هوا خواهیم بود.
در این آزمایشات كه در چارچوب پروژه Stratospheric Controlled Perturbation Experiment یا SCoPEx انجام می شود، بسته های 100 گرمی از ذرات شبیه به گچ در استراتوسفر زمین رها می شوند تا نحوه انتشار آنها مورد بررسی قرار گیرد.
این ذرات با استفاده از انعكاس بخشی از نور خورشید به فضا سبب كاهش دمای زمین خواهند شد. البته بعضی از متخصصان نگران نتایج ناخواسته استفاده از این روش و همینطور بی توجهی كشورها به كاهش گازهای گلخانه ای در اثر به كارگیری این روش هستند.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/08
13:36:21
5.0 / 5
4352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آتی جو