پیچ زیست تخریب پذیر برای درمان زانو در البرز ساخته شد

پیچ زیست تخریب پذیر برای درمان زانو در البرز ساخته شد

آتی جو: محققان پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در مشكین دشت البرز موفق به ساخت ؛پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال ؛با كاربرد در درمان لطمه دیدگی زانوی انسان شدند.


دكتر سعید حصاركی محقق و عضو تیم پژوهشكده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی ایران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نمونه این پیچ با تلاش وی و همكارانش توانست مرحله آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر بگذارد.
وی افزود: این پیچ كه نمونه خارجی ندارد در مرحله ثبت اختراع است.
همچنین بر طبق گزارش وزارت علوم، این دستاورد كه برای نخستین بار در كشور مورد بررسی قرار گرفته و به تولید آزمایشگاهی رسیده است، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، رونمایی گردید.
به گفته حصاركی، طی سال های اخیر، پیچ های تداخلی فلزی برای تثبیت رباط صلیبی استفاده شده اند كه با وجود استواری بسیار بالا، اما مضرات زیادی را همچون احتمال لطمه رباط، تداخل حین عكسبرداری با روش ام آر آی از بافت، نیاز به جراحی ثانویه برای خارج كردن ایمپلنت پس از ترمیم، دارند.
وی اضافه كرد: استفاده از پیچ های پلیمری زیست تخریب پذیر باز تا حدود زیادی مشكلات ناشی از پیچ های فلزی را برطرف كرده است با این وجود ضمن خواص مكانیكی ضعیف تر نسبت به فلزات، رشد مجدد استخوان را ترغیب نكرده و در نتیجه سپس تخریب آن، حفره به وجود آمده در بافت استخوان همچنان باقی خواهد ماند.
حصاركی با اشاره به مزیت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال اظهار داشت: این پیچ ساخته شده علاوه بر اینكه زیست تخریب پذیر می باشد، به سبب اجزای به كار گرفته شده در تركیب آن، دارای استواری مكانیكی مطلوب برای نگهداری رباط صلیبی بوده و امكان چسبندگی به استخوان و قابلیت جایگزینی استخوان در حین تخریب را باز دارا می باشد.
وی گفت: طرح مذكور در خصوص تكنولوژی های جدید در حوزه های مواد پیشرفته و زیست فناوری در نقشه جامع علمی كشور بوده كه جهت رفع نیازهای بخش سلامت جامعه انجام شده و می تواند علاوه بر افزایش سهم تولید كشور در منطقه، به سبب نمایش خدمات مبتنی بر دانش و فناوری منجر به ثروت افزایی و اشتغال زایی در آن حوزه گردد.
حصاركی توضیح داد: چهار نوع لیگامان وجود دارد كه وظیفه اصلی آنها اتصال استخوان ران به استخوان ساق پا می باشد. لیگامان ACL یا همان رباط صلیبی قدامی از سر خوردن و لغزیدن استخوان ران در بالای ساق پا جلوگیری می كند. همین طور این لیگامان وظیفه حفظ پایداری چرخشی زانو را باز عهده دارد.
وی افزود: لطمه دیدگی لیگامان ACL (رباط صلیبی قدامی) یكی از معمولترین جراحات در ارتوپدی و لطمه دیدگی زانو است كه عدم توجه به آن سبب صدمات جبران ناپذیر و حتی در مواردی منجر به مرگ میگردد.
این پژوهشگر همین طور اظهار داشت: برمبنای آماری كه در سال 2017 در كشور ایالات متحده نمایش شده است، سالانه در حدود 200 هزار جراحی ترمیم رباط صلیبی در این كشور انجام میگردد كه چیزی حدود 7/6 بیلیون دلار برآورد هزینه این جراحی ها است.
پژوهشگر پژوهشكده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار داشت: متاسفانه آمار دقیقی از میزان این جراحی در كشور خودمان در دست نیست لیكن جزو متداولترین جراحی ها در حوزه لطمه های مربوط به زانو می باشد كه در اثر تصادفات، لطمه دیدگی های ورزشی و غیره رخ می دهد.
حصاركی اضافه كرد: این طرح، موفقیتی دیگر برای پژوهشگاه مواد و انرژی است كه پشتیبانی از آن می تواند كمك شایانی به حل معضلات موجود در حوزه پزشكی كشور كند.
7413/6993* 2017


1397/10/11
13:25:05
5.0 / 5
4502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آتی جو