راز حیات در زیر آبهای تاریك قطب جنوب كشف می گردد

راز حیات در زیر آبهای تاریك قطب جنوب كشف می گردد

به گزارش آتی جو محققان یخ های قطب جنوب را سوراخ كرده اند تا به دریاچه ای دسترسی یابند كه زیر ۳۵۰۰ فوت یخ قرار دارد. آنها وجود حیات در آب های تاریك آنرا بررسی می كنند.به گزارش آتی جو به نقل از نیچر، دانشمندان در قطب جنوب سوراخی به یك دریاچه ناشناخته حفر كرده اند كه زیر بیشتر از ۳۵۰۰ فوت یخ قرار دارد. آنها تلاش دارند وجود حیات در این دریاچه را بررسی نمایند.
دریاچه Mercer Subglacialاز لحاظ هیدرولیكی فعال است و در عمق بیشتر از هزار متری Whillans Ice Plain قرار دارد. این بخشی از یك صفحه یخ قطب جنوب است كه با سرعت زیادی حركت می كند.
این دریاچه با مساحت ۶۲ مایل مربع بیشتر از یك دهه قبل با كمك تصاویر ماهواره ای كشف شد اما تاكنون بررسی نشده بود.
Mercer Subglacial یكی از ۴۰۰ دریاچه ای است كه زیر یخ های قطب جنوب قرار دارند و به قول كارشناسان وجود هرگونه حیات در این مناطق امید برای وجود ارگانیسم در اعماق مریخ یا مشتری را زیاد می كند.
درهمین راستا محققان SALSA طی 2 روز سوراخی به این دریاچه حفر كردند. محققان با استفاده از آبی پرفشار و داغ، یخ را سوراخ كردند تا به این دریاچه برسند.
به هرحال محققان یك روز بعد از سوراخ كردن یخ توانستند ابزارهای علمی را داخل دریاچه ارسال نمایند.
محققان امیدوارند با استفاده از سه دوربین ویدئویی كه به اعماق دریاچه ارسال شده اند بتوانند تصاویری از حیواناتی ثبت كنند كه در این آب های تاریك زندگی می كنند.

1397/10/11
22:34:10
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: دانش , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آتی جو