ماموریت بزرگ انجام شد

تامین نیاز كاربران با توسعه ظرفیت هسته شبكه ملی اطلاعات

تامین نیاز كاربران با توسعه ظرفیت هسته شبكه ملی اطلاعات

آتی جو: تبادلات اطلاعاتی كاربران كشور توسط شبكه ملی اطلاعات انجام می گیرد كه با عنایت به رشد تقاضا، توسعه این شبكه در دستور كار قرار گرفت و امروز در مراسمی پروژه ارتقای ظرفیت هسته آن افتتاح شد.


شبكه ملی اطلاعات كشور، شبكه ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP)، همراه با سوئیچ ها، مسیریاب ها و مراكز داده ای است به صورتی كه درخواست های دسترسی داخلی و اطلاعاتی كه در مراكز داده داخلی نگهداری می شوند، به هیچ وجه از راه خارج كشور مسیریابی نشوند.
مقوله راه اندازی شبكه ملی اطلاعات به سال 1384 برمی گردد. زمانی كه این هدف با نام «شبكه ملی اینترنت» در دستور كار مجلس قرار گرفت. در آن زمان این پروژه پیشرفت زیادی نكرد تا این كه با عنایت به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال 1389 سوژه شبكه ملی اینترنت با نام جدید «شبكه ملی اطلاعات» رنگ جدی تری به خود گرفت و بالاخره در دولت یازدهم راه اندازی این پروژه در سه فاز برنامه ریزی شد.

**بزرگ ترین شبكه دیتای كشور
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، روز یازدهم دی ماه پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبكه ملی اطلاعات راه اندازی شد. این شبكه بزرگ ترین شبكه دیتا در كشور بود و ترافیك های ارزشمندی مانند ترافیك های مالی بانكی و تجاری از بستر این شبكه انجام می شد؛ مهاجرت از شبكه قدیمی به شبكه ملی بسیار پیچیده بود. به صورتی كه در عملیات های برگردان باید در ابتدا مشتركین با كمترین اختلال مواجه می شدند و افزون بر ان، برگردان باید در ساعات اولیه بامدادان و در زمان های محدود انجام می شد. پس در این پروژه با عنایت به سناریوهایی كه از قبل و با جزئیات طراحی شده بودند و با اتكا به تبحر متخصصینی كه سال ها تجربه این گونه عملیات ها را در شركت ارتباطات زیرساخت داشتند، مرحله مهاجرت شبكه با كمترین قطعی انجام شد.
از دستاوردهای این شبكه احداث بسترهای مناسب برای نمایش سرویس های جدید است كه با عنایت به ساختار و معماری سلسله مراتبی آن، ارتباط منطقی موجود در شبكه را كاهش داده و موجب كاهش پیچیدگی در شبكه شده است، وضعیتی كه منجر به استفاده بهینه از منابع شبكه خواهد شد. دستاورد مهم دیگر در این پروژه پیاده سازی مهندسی ترافیك به منظور استفاده بهینه از منابع شبكه است.

**یك وجه اشتراك
همه ما هر كجا كه باشیم چه برای كسب وكار، چه برای آموزش و یادگیری و چه برای برقراری ارتباط با خانواده و در نهایت تهیه كالاهایی كه این روزها به وفور در بستر اینترنت عرضه می شوند، یك وجه مشترك داریم كه در چارچوب نیاز به یك شبكه اطلاعات پایدار، با كیفیت، ایمن و البته ارزان شكل می گیرد. بستری كه رویای پایدار زیرساختی برای تسهیل و تسریع تعاملات و تبادلات اطلاعات ما و تامین خیلی از نیازها در این حوزه را به حقیقت پیوند می زند.
شبكه آی پی یا هسته شبكه ملی اطلاعات، یك لایه زیرساختی در تمام كشورها به حساب می آید كه به جهت ویزگی های خود سرعت بیشتر، كیفیت مطلوب تر و ایمن تر شدن چرخه اطلاعات را برعهده داشته و در مجموع رضایت بیشتر كاربران در بهره گیری و حضور در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را سبب میگردد.

**رشد استارتاپ ها
از این منظر توسعه خدمات دولت الكترونیك، رشد استارتاپ ها و كسب و كارهای مبتنی بر وب و كاهش شكاف دیجیتالی و رقابتی تر شدن آنها، توسعه مرزهای دانش و عدالت در آموزش، دسترسی عموم شهروندان به اطلاعات و خدمات در سال های اخیر كه زندگی همه را تحت تاثیر خود قرار داده است، حاصل شكل گیری شبكه ملی اطلاعات است.
در حال حاضر مجموعه تبادلات اطلاعاتی كاربران متشكل از صاحبان محتوا، سرویس دهندگان اینترنت، مجموعه سازمان های اجرایی كشور، مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، شبكه بانكی كشور و كسب وكارها توسط شبكه پر ظرفیت و پایدار به اسم شبكه ملی اطلاعات انجام می گیرد.
بر اساس سیاست های كلان دولت تدبیر و امید و اولویت های ابلاغی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه هسته شبكه ملی اطلاعات متناسب با رشد تقاضای كاربران در دستور كار شركت ارتباطات زیرساخت قرار گرفت. در این راستا كارشناسان این شركت مطالعات مربوطه را آغاز و سپس بررسی های گسترده در زمینه پیش بینی نیازها و روند رشد ترافیك در كشور مبادرت به طراحی پروژه توسعه هسته شبكه ملی اطلاعات كردند كه با اجرای این پروژه ظرفیت شبكه به بیشتر از سه برابر افزایش پیدا كرده است.

**مهاجرت به شبكه جدید
اجرای كامل این پروژه شامل طراحی، هم بندی، انتخاب پیمانكار، حمل، نصب، راه اندازی تجهیزات و سرانجام مهاجرت به شبكه جدید با تاكید بر توان و دانش شركت ارتباطات زیرساخت طی 10 ماه و با مجموع حدود 15هزار نفر روز در نهایت كارشناسی پیوسته و شبانه روزی محقق شده است.
این پروژه دستاوردهای دیگری باز دارد مانند افزایش ظرفیت شبكه به 18.5 ترابیت بر ثانیه، افزایش قابلیت نمایش سرویس از 3 ترابیت بر ثانیه به 8.3 ترابیت بر ثانیه، افزایش نقاط نمایش خدمات به مشتریان از 90 به 105 نقطه با ظرفیت های یك، ده و صد گیگابیت بر ثانیه، تمركز زدایی و توجه به ملاحظات پدافند غیر عامل در طراحی شبكه، تقویت ارتباطات، افزونه گی و استفاده از تكنولوژی ها نوین به منظور افزایش پایداری و قابلیت اطمینان شبكه، بهینه سازی مسیریابی و هم بندی شبكه در جهت تسهیل جریان ترافیكی، طراحی و راه اندازی سیستم مدیریت و مانیتورنیگ یكپارچه، طراحی و پیاده سازی كامل پروتكل ای.پی ورژن 6 (ip version 6) و بسترهای توسعه اینترنت اشیا در كشور، ارائه خدمات با سطوح كیفی مختلف و الویت بندی ترافیك مشتریان و نمایش سرویس های جدید به مشتریان.
شركت ارتباط زیرساخت بر این باور است كه تحول دیجیتال، توسعه زیرساخت ها همواره زیرساخت كلیدی توسعه در تمام بخش هاست.
نتیجه تلاش مدیران و متخصصان این شركت در سال های اخیر موجبات كاهش شكاف دیجیتالی و مشاركت در عادلانه تر شدن خیلی از خدمات دولت به مردم در حوزه های آموزشی، درمانی، فرهنگی، توسعه اطلاعات، نزدیك تر شدن رابطه دولت و مردم و در نتیجه شفافیت بوده است. در یك كلام زیرساخت لازمه دسترسی و دسترسی یعنی عدالت. توسعه مبتنی بر عدالت رویای پایدار هر ایرانی است.
علمی*م.ش*2017


1397/10/12
18:37:14
5.0 / 5
4737
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آتی جو