انفجار نانوذرات حاوی مواد بیهوشی در مغز

انفجار نانوذرات حاوی مواد بیهوشی در مغز

آتی جو: محققان با استفاده از نانوذرات پلیمری موفق به آزادسازی داروی بیهوشی در بخش كورتكس موش های آزمایشگاهی شدند. در این روش از امواج فراصوت برای شكست نانوذرات و رهاسازی دارو استفاده شد.به گزارش آتی جو به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك گروه تحقیقاتی با استفاده از امواج فراصوت موفق به شكست نانوذرات حاوی داروی بیهوشی شدند تا این دارو وارد كورتكس مغز موش شود.
این دارو پس از رسیدن به سایت هدف مانع از احداث پتانسیل های تحریك كننده در مغز میگردد. محققان قصد دارند این روش ایمن و غیرتهاجمی را روی حیوانات بزرگتر آزمایش نمایند. این روش دارای پتانسیل استفاده كلینیكی برای درمان بیماری هایی نظیر صرع است.
پژوهشگران دانشگاه استنفورد برای شكستن نانوذرات پلیمری، از امواج صوتی با فركانس بالا استفاده كردند. آنها از قبل نانوذرات حاوی داروی بیهوشی را به منظور ورود به جریان خون، به موش تزریق كردند. امواج صوتی سبب شل شدن ساختار نانوذرات شده و در نهایت با باز شدن ساختار نانوذره، دارو وارد بخش مورد نظر مغز میگردد.
آریان از محققان این پروژه نسبت به فناوری رهاسازی دارو علاقه مند و سپس با سوژه اپتوژنتیك آشنا شد كه در آن از ژنتیك و روش های اپتیكی برای درمان استفاده میگردد. با این وجود او به دنبال روشی غیرتهاجمی برای درمان بیماری های در رابطه با مغز بود.
از این رو به سراغ ایده احداث قفس زیست سازگار به منظور احداث نانوذرات زیست تخریب پذیر رفت كه بتوان با امواج فراصوت آنها را شكست تا دارو رهاسازی شود. این گروه از داروی رایج پروپوفول كه یك داروی بیهوشی است، برای پركردن نانوذرات استفاده كردند. از این دارو در جراحی ها استفاده میگردد كه سبب خاموش شدن بخشی از مغز میگردد.
محققان پوسته ای از جنس پلیمر را با هسته ای از جنس یك سیال برای احداث نانوذرات انتخاب كردند. این ساختار به امواج فراصوت حساس است. در مقاله ای كه محققان این پروژه منتشر نمودند، نشان دادند كه نانوذرات می توانند بدون اثرات جانبی باشند. آنها با استفاده از این نانوذرات موفق به خاموش كردن بخش كورتكس مغز شدند. محققان به دنبال بررسی اثربخشی و ایمنی این روش روی حیوانات بزرگتر هستند و امیدوارند كه این روش را بتوانند روی انسان آزمایش نمایند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه ی Neuron به چاپ رسیده است.

1397/10/17
21:33:11
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , توسعه , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آتی جو