كارشناسان تشریح كردند

بایسته های تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دانش بنیان

بایسته های تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دانش بنیان

آتی جو: گسترش فناوری در جهان مفهومی را به نام اقتصاد دیجیتال رواج داده است كه رشد سریع ارزش ارائه خدمات از دستاوردهای آن است و كارشناسان با اشاره به اهمیت پیوستن به این جریان، زیرساخت، برنامه ریزی و حضور بین المللی را از بایسته های تحقق آن می دانند.


به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، مصلی تهران از 23 تا 26 دی ماه میزبان اولین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند، همزمان با اولین نمایشگاه مسكن، شهرسازی و بازآفرینی شهری است؛ در یك پنل تخصصی این نمایشگاه، تحولات دیجیتالی و توسعه اقتصاد دانش بنیان بعنوان یكی از طریق های رسیدن به شهر و شهروند هوشمند بررسی گردید.
رسول سراییان دبیركل سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور در ابتدای این نشست اظهار داشت: حدودا تمام كشورهای دنیا با چالش های مختلفی از قبیل آب، بیكاری و اقتصاد روبرو هستند. از چالش های مهم خلق ثروت است. اما بیشترین رقابت ها در حوزه كسب و كار شكل می گیرد. با ورود فناوری همه چیز متحول شده و مفهومی به نام اقتصاد دیجیتال در دنیا شكل گرفته است، مفهومی كه می خواهد سهم خویش را از دنیای اقتصاد بگیرد.
او در ادامه به تحول دیجیتال در دنیا اشاره نمود و اظهار داشت: با ورود فناوری، تكنولوژی های مختلف در دنیا خلق شده است. این تحول می تواند صنایع مختلف را متحول كند. آنچه در كنار فناوری شكل گرفته، دریافت خدمات باكیفیت توسط شهروندان و قیمت مناسب خدمات است. به عبارت دیگر، فناوری سبب شده است كه شهروندان خدمات باكیفیت تر را با قیمت مناسب دریافت نمایند.
وی همینطور با اشاره به این كه سه بخش صنعت، خدمات و كشاورزی، سبد اقتصاد دنیا را شكل می دهند، افزود كه این امر سبب رشد سریع ارزش ارائه خدمات شده است.
«امروزه از اقتصاد ۸۰ تریلیونی دنیا، حدود ۷۰ درصد در حوزه خدمات، 5 درصد كشاورزی و ۲5 درصد صنعت است. بیشترین سهم اقتصاد دیجیتال به خدمات برمی گردد كه در كشور ما هم این میزان 5۳ درصد است و هنوز نسبت به دنیا كمی فاصله داریم.»
وی در ادامه به نقش اقتصاد دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: تحولاتی كه اقتصاد دانش بنیان سبب آن می شود، خارج از روال معمول كسب و كارهاست. بزرگ ترین شركت خودروی دنیا، اوبر است كه بدون داشتن حتی یك خودرو توانسته این عنوان را كسب كند.
به گفته سرابیان، باید به این نكته دقت كنیم كه برای رسیدن به تحول و اقتصاد دیجیتال باید مسیر را فراهم و تسهیل نماییم تا بتوانیم با برنامه ریزی به آن برسیم. اجازه دهیم كسب و كارهای این حوزه كه به كسب و كارهای سنتی تنه زده اند، رونق بگیرند.

**نگرش توسعه اقتصادی زیربنای تحقق اقتصاد دیجیتالی
دكتر مهدی بینا رئیس كمیته توسعه شهرهای هوشمند آسیایی هم در سخنانی اظهار داشت: برای رسیدن به
اقتصاد دیجیتالی، مهم ترین نكته این است كه مدیران باید نگرش توسعه اقتصادی داشته باشند.
به گفته بینا، توسعه فرآیندی است كه باید تمام زمینه ها را شامل شود تا به بهبود شرایط اقتصادی برسد؛ دانش، محور اساسی توسعه است كه در عصر حاضر سبب به وجود آمدن كسب و كار دانش بنیان شده است. كسب و كاری كه پایه اش دانش است، چیزی كه نه تنها از بین نمی رود و تمام نمی گردد بلكه هر چه بیشتر مصرف شود، رشد بهتری می كند. مهمترین نكته این است كه شركت های كوچك و متوسط نقش كلیدی دارند و حدود ۷۰ درصد بازار در كشورهای توسعه یافته در دستان این شركت های كوچك است.
وی افزود: ما در تازیخ حوزه فناوری كشور چند چیز را تجربه كردیم. با موج فناوری های صف شكن كه به سمت كشور ما آمده است، مقابله كرده ایم. به جای این كه برای این فناوری ها چاره داشته باشیم بیشتر از بگیر و ببند ها بهره برده ایم؛ از دوران وی اچ اس و ماهواره ها گرفته تا شبكه های اجتماعی امروزی. به جای اینكه از این نرم افزارها برای توسعه استفاده نمائیم، خود تحریمی انجام می دهیم و نرم افزارهای مورد استفاده دنیا را از خود دریغ می نماییم. اگر ما به استقبال توسعه شهر هوشمند نرویم، در دنیا فراگیر می گردد و ما از تحول دیجیتال عقب می مانیم.
بینا اشاره كرد: بسیار مهم می باشد كه بتوانیم بر مبنای دی ان ای هر كدام از شهرها یا در نگاه كلان تر كشورها، اولویت های خویش را مشخص نماییم. متاسفانه هر كدام از سازمان ها یك نهاد نظارتی و تنظیم مقررات دارند كه مدام مقررات تازه ای به مسائل اضافه می كنند.
وی تصریح كرد كه برای بالا رفتن بالون توسعه اقتصادی باید آنرا از قوانین و مقررات دست و پاگیر سبك كرد و همینطور بیشترین استفاده را از تجربیات بین المللی به عمل آورد.
بینا افزود: اگر بتوانیم به چند سوال اصلی در این حوزه پاسخ بدهیم می توانیم به یك جمع بندی خوب در این خصوص برسیم. اینكه بازیگران اصلی و ذینفعان تحولات دیجیتال چه كسانی هستند، نقش شان چیست و چطور می توان آنها را با هم هماهنگ كرد. چطور می توانیم مشاركت حداكثری مردم را در زندگی شهری و تصمیم گیری های مهم داشته باشیم. نقش داده ها و امكانات دیجیتالی و سایر فناوری هایی كه در حوزه شهر هوشمند باید مورد توجه قرار بگیرد، چیست؟
«یك مبحث دیگر كمبود منابع مالی است. باید بتوانیم سرمایه هایی را كه به صورت جزیره ای در جاهای مختلف سرمایه گذاری می شود، متمركز نماییم و برپایه اولویت ها قدم برداریم.»

**اهمیت حضور بین المللی
فرزاد ابراهیمی رئیس آكادمی اینترنت اشیا هم در سخنانی به لزوم عرضه خدمت و محصول در سطح بین المللی پرداخت و اظهار داشت: پول دیجیتال زمانی اتفاق می افتد كه ما در عرصه بین المللی بتوانیم خویش را نشان دهیم نخستین قدم لازم از جانب فعالان بخش خصوصی این است كه تحول دیجیتال را از خود شروع نماییم.
«برای كشورمان اتفاقات خوبی افتاده است. پاییز امسال پس از سال ها عضو شورای حكام itu اتحادیه جهانی مخابرات شدیم كه بعنوان یكی از قدیمی ترین مجموعه های دنیا با حدود 150 سال قدمت، 193 كشور در آن عضویت دارند و هر 4سال یكبار تغییراتی در آن داده می شود. امسال جمهوری اسلامی ایران موفق شد در اجلاسی كه در امارات برگزار گردید با رای بسیار خوبی حتی بالاتر از روسیه صاحب كرسی شورای حكام شود.»
وی اضافه كرد: در مورد بخش خصوصی هم لازم به ذكر است كه یك ماه و نیم قبل در بزرگ ترین نمایشگاه فناوری چین، برخی از شركت های ایرانی حضور پیدا كردند و به جرأت می توانم بگویم در حوزه اینترنت اشیا حرفی برای گفتن داشتند. در آنجا به راحتی توانستند با طرف های چینی خود در مورد خدمات و محصولات AR مذاكره كنند و عرضه خدمت داشته باشند.
«ما امروز صاحب كرسی مركز تعالی اینترنت اشیا آسیا و اقیانوسیه هستیم؛ یعنی چهار سال آینده هر فعالیتی كه در آسیا و اقیانوسیه صورت بگیرد باید با استفاده از ایران صورت گیرد.»
رئیس آكادمی اینترنت اشیا اضافه كرد: یكی از طرح هایی كه دو سال قبل آغاز كردیم، گردشگری آموزش است. در همین كشور همسایه پاكستان برای یك دوره 30 ساعته iot روزی 100 دلار هزینه پرداخت می گردد. ما در كشور در شرایطی قرار داریم كه از تهدیدها بعنوان فرصت بهره برده ایم و در این زمینه پیشرفت خوبی داشته ایم.
ابراهیمی افزود: هم اكنون كشور چین با اتاق بازرگانی ایران در حال رایزنی است تا بتواند در ایران به تولید بُرد چینی اقدام نماید، چونكه یك كارگر چینی با حداقل حقوق در ماه حداقل سه هزار یوآن دستمزد می گیرد در حالیكه كارگر ما در نهایت شاید ماهیانه 2میلیون تومان حقوق بگیرد.
وی اضافه كرد: ما در كشورمان نیروی جوان و با استعداد زیاد داریم از طرفی دانش فنی لازم را به واسطه مجموعه های قوی كه در حوزه آموزش كار می كنند، مهیا كردیم به همین واسطه می توانیم توریسم آموزش را در كشورمان راه اندازی نماییم.
ابراهیمی خاطرنشان كرد: امروز در دنیا در حوزه تكنولوژی و فناوزی های نوظهور، حدود 44 درصد كسب و كارها در سال 2016 با شركت هایSME - بنگاه های كوچك و متوسط كسب و كار (Small & Medium Size Enterprises) بوده است. طبق آمارهای رسمی سال 2025این رقم به 45 و 46 درصد می رسد. با عنایت به اینكه ما یك درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده ایم، به صورت مثال اگر 25 میلیون اپلیكیشن موبایل یا نرم افزار در حوزه iotساخته شود، 250هزار اپلیكیشن سرانه كشور ماست. فرصت زیادی وجود دارد كه با آن نیروی تحصیلكرده با استعداد و جوان و جویای كار كشورمان با استفاده از آن شتاب دهنده های كسب و كار در اكوسیستم كارآفرینی كه امروز انصافا دوره سختی خویش را گذرانده و به بلوغ خوبی رسیده است، ما سهم بازار خویش را در حوزه اپلیكیشن بگیریم.
وی در ادامه اظهار داشت: البته در این مسیر باید به نكاتی هم توجه كرد، نخستین نكته لزوم تغییر دیدگاه است اینكه به بخش خصوصی اعتماد نماییم و یقین داشته باشیم می تواند در عرصه بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.
«نكته دیگر تسهیل روابط بین المللی است؛ واقعیت قضیه ما نمی توانیم در كشور خود بنشینیم و حرف های خوب بزنیم و بگوییم می خواهیم وارد عرصه تكنولوژی نوین شویم اما در سطح بین المللی تعامل نداشته باشیم. به هر صورت، در این زمینه فعالیت های خوبی در سازمان نظام صنفی كامپیوتری انجام شده و این سازمان تعامل خوبی را برای عرضه خدمات و محصولات شركت های فعال فناوری در حوزه iot با روسیه آغاز كرده كه اتفاق اتفاق بسیار خوبی است و خبرهای آنرا خواهید شنید. در همین راستا، نمایشگاهی هم در افغانستان برگزار می شود. قدم هایی برداشته شده است و فرصت های خوبی برای انجام كار وجود دارد.»

**فعالیت های بین المللی
در آخر این نشست، سرابیان در جمع بندی نظرات و اظهارات مطرح شده به چند نكته مهم اشاره نمود و اظهار داشت: اگر زنجیره ارزش اینترنت اشیا را در نظر بگیریم، از بخش سنسورها یا حسگرها شروع می گردد و تا آخر كه در بحث پلت فرم و تحلیل داده است، پیش می رود. در بخش سنسورها و دیوایس ها كه به سمت مشتری می رود قیمت بسیار مهم می باشد، ازاین رو شاید ورود ما به این بحث اصلا درست نباشد چونكه نمی توانیم سنسورها و دیوایس های سمت مشتری را در ایران ارزانتر از قیمت بین المللی در چین تولید نماییم.
وی اضافه كرد: حاشیه سود كانكتیویتی هم حدود 5 درصد است، داده ها و پلت فرم ها خامه اصلی را در این مسیر شكل می دهد ازاین رو اگر بخواهیم جهت گیری نماییم باید مراقب باشیم كه وارد ساخت چیزی نشویم كه به سبب فقدان زیرساخت نتوانیم توجیه اقتصادی برای آن داشته باشیم.
دبیركل سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور اضافه كرد: نكته مهمی كه به آن اشاره شد حضور در عرصه بین المللی و خارج شدن از فضای ایران است خوشبختانه در این راستا چند اتفاق در بهمن ماه رخ خواهد داد.
«هفته آینده سه شنبه و چهارشنبه وزیر ارتباطات عراق به ایران می آید و در حاشیه این سفر، برگزاری یك جلسه خاص نظام صنفی را پیش بینی كردیم تا بخش خصوصی بیاید و توانمندی هایش را در حضور وزیر ارتباطات عراق عرضه نماید و بتوانیم یك ارتباط و تعامل دوطرفه را تولید نماییم. همینطور هفته آینده، حضور وزیر ارتباطات افغانستان را در ایران خواهیم داشت و برنامه مشابهی برگزار خواهیم كرد. در نهایت نمایشگاه آی سی تی افغانستان است كه اوایل اردیبهشت سال بعد برگزار خواهد شد؛ یكی از شركت های صنفی امتیاز كل این نمایشگاه را گرفته است و ما فراخوان را در روزنامه های رسمی منتشر نموده ایم. تمام شركت هایی كه فكر می كنند می توانند در بازار افغانستان مشتری داشته باشند در این فراخوان شركت نمایند تا مقدمات لازم برای حضور آنها در جشنواره فراهم گردد.»
علمی*م.ش*2017


1397/10/25
14:20:19
5.0 / 5
4523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آتی جو