شمخانی:

ایران تنگنای علمی و اجرایی برای افزایش برد موشكهای نظامی ندارد

ایران تنگنای علمی و اجرایی برای افزایش برد موشكهای نظامی ندارد

به گزارش آتی جو دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: ایران هیچگونه تنگنایی برای افزایش برد موشكهای نظامی نداشته و صرفا برپایه دكترین دفاعی خود، اراده ای برای ارتقای برد موشكها ندارد.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، علی شمخانی بامداد امروز در همایش ملی فناوری فضایی و كاربردهای آن كه در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، اظهار داشت: توسعه برنامه فضایی را برای ارتقای كیفیت زندگی مردم و بالا بردن توان فناورانه كشور با جدیت دنبال خواهیم كرد.
وی افزود؛ داشتن توانمندی فضایی و بهره برداری از ظرفیت های ماهواره ای باعث تولید جهش در قابلیت های مدیریتی به منظور مقابله با بلایای طبیعی و پیشگیری از گسترش سطح بیابان ها، كاهش سطح جنگل ها و مراتع و مواجهه كارشناسی با بحران كاهش بارش برف و باران و خشك تر شدن اقلیم خواهد شد.
دریابان شمخانی اظهار داشت: بدون در اختیار داشتن زنجیره فضایی بومی گام برداشتن در راه توسعه همه جانبه رویایی دست نیافتنی است.
شمخانی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح تاریخچه شكل گیری برنامه های فضایی در كشور اظهار داشت: در ایران هم مانند سایر كشورهایی كه به باشگاه فضایی وارد شده اند نخستین گام های مطالعاتی، تحقیقاتی و صنعتی در این حوزه بدلیل سطح بالای دانش و فناوری آن در بخش دفاعی و در دهه ۷۰ شروع شد.
وزیر اسبق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، شكل گیری سازمان صنایع هوا فضا در اواسط دهه هفتاد در وزارت دفاع راكه بر مبنای تدبیر حكیمانه مقام معظم رهبری انجام شد را سرآغاز تولید ساختار دانش بنیان، منسجم و مبتنی بر برنامه راهبردی در حوزه دستیابی به ظرفیت های فضایی عنوان نمود و تصریح كرد: دانشمندان جوان و با انگیزه كشور با هم افزایی كم سابقه ای كه میان ظرفیت های مختلف در بخش های دفاعی، دانشگاهی و صنعتی بوجود آمد توانستند از مسیرهای میانبر شگفتی های بی بدیلی را در تولید ظرفیت های فضایی بومی خلق كنند.
وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از جانب دولت های هفتم تا دوازدهم در زمینه توسعه دانش فضایی در كشور تصریح كرد: در سال ۱۳۸۰ در جلسه ای با حضور معاونین و روسای سازمانهای صنعتی وزارت دفاع گزارشی از پیشرفت برنامه های فضایی كه كمتر از ۳ سال از شروع آن می گذشت به رئیس جمهور وقت عرضه كردیم كه تحسین و تعجب وی را بدنبال داشت.
شمخانی اظهار داشت: تعجب وی ناشی از مقایسه پیشرفت برنامه فضایی هند كه در مدت زمان طولانی و صرف هزینه های گزاف به نتیجه رسید با روند برنامه فضایی ایران بود كه موفقیت های حاصل شده در آن بدون اختصاص بودجه ملی و صرفا با استفاده از منابع داخلی ناشی از صرفه جویی در وزارت دفاع و در مدت زمان كوتاه بدست آمد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی دانش و ظرفیت های فضایی كشور را مولود انقلاب اسلامی و حاصل شكل گیری روحیه خودباوری در دانشمندان جوان ایرانی عنوان و تصریح كرد: نخستین گام ها در حوزه بهره گیری از دانش هسته ای در كشور هرچند محدود و تحت تسلط بیگانگان، قبل از انقلاب اسلامی برداشته شد لیكن آغاز و پیشرفت برنامه های فضایی در ایران دستاورد خالص جمهوری اسلامی است.
دریابان شمخانی كسب رتبه اول در سرعت رشد علمی و رتبه 16 تولید علم در جهان را حاصل سیاستگذاری درست كشور برای پیشرفت علمی و تامین زیرساخت های لازم در خلال چهل سال قبل دانست و افزود؛ یكی از مزیت های كم نظیر دانشمندان ایرانی، تلاش صد برابری برای جبران اثرات دشمنی ها و تحریم های علمی ضد ملت ایران است.
وی ظرفیت های علمی و عملی كشور در حوزه طراحی و ساخت زنجیره فضایی، شامل ماهواره، ماهواره بر و ایستگاه های پرتاب ماهواره و دریافت زمینی را بسیار بیشتر از دستاوردهای به فعلیت رسیده عنوان نمود و اضافه كرد: وجود برخی محدودیت های اعتباری باعث كاهش سرعت پیشرفت فضایی، متناسب با نیازمندی ها و توانمندی های كشور گردیده كه به صورت قطع برای برون رفت از وضع موجود باید چاره اندیشی عاجل بعمل آید.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با مرور واقعیت های تاریخی مربوط به كشف نفت در ایران و دروغ پردازی كمپانی های نفتی غربی درمیان مردم در مورد مضرات و خسارت های نفت بعنوان مایعی سیاه و بدبو اضافه كرد: امروز هم رسانه های وابسته به نظام سلطه با بهره برداری از برخی تنگناهای اقتصادی موجود در جامعه تلاش می كنند هزینه های بسیار اندكی كه در بخش های علمی و تحقیقاتی بخصوص در حوزه فضایی كشور انجام می شود و دستاوردهای قابل توجه اقتصادی هم به همراه دارد را عامل نابسامانی وضعیت معیشتی مردم عنوان كنند.
دریابان شمخانی فضاسازی رسانه های غربی و رژیم صهیونیستی برای مرتبط كردن برنامه های فضایی جمهوری اسلامی به توسعه توانمندی های موشكی را دادن آدرس غلط برای تولید انحراف در افكار عمومی عنوان نمود و اضافه كرد: ایران هیچگونه تنگنای علمی و اجرایی برای افزایش برد موشك های نظامی نداشته و صرفا بر مبنای دكترین دفاعی خود دركنار تلاش مستمر برای ارتقاء دقت، اراده ای برای ارتقاء برد موشكها ندارد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به رویكرد تبلیغاتی جدید سران رژیم صهیونیستی كه برای قدرت نمایی و منحرف نمودن افكار عمومی از فساد اخلاقی و اقتصادی موجود در هیئت حاكمه این رژیم انجام می شود تصریح كرد: هیچ رسوائی برای رژیم صهیونیستی كه مدعی داشتن قدرت اطلاعاتی برتر است، بالاتر از این نیست كه هم زمان با هیاهوهای كودكانه متوجه شود كه وزرای كابینه اش به منابع اطلاعاتی تبدیل گشته اند و زیر پایش صدها كیلومتر تونل حفر شده و موشك های نقطه زن در دستان پرتوان رزمندگان مقاومت درغزه و لبنان آماده اند كه حماقت احتمالیش را با جهنمی از آتش پاسخ دهند.

1397/11/09
18:18:31
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: امنیت , تحقیقات , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو