در گفتگو با مهر اعلام شد؛

تولید ماهانه ۱۵محصول نانویی در كشور، سبد نانویی هر روز پربارتر

تولید ماهانه ۱۵محصول نانویی در كشور، سبد نانویی هر روز پربارتر

آتی جو: دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: محصولات نانو روز به روز در حال افزایش می باشد و برمبنای آماری كه داریم ماهانه ۱۲ تا ۱۵ محصول نانو توسط شركتهای دانش بنیان تولید می شود.دكتر سعید سركار در گفتگو با خبرنگار مهر با تاكید بر اینكه همواره تولید محصولات نانو رو به افزایش است، اظهار نمود: كشور ما در ابتدای انقلاب محصول نانویی نداشت و تولیدات در این زمینه از سال ۱۳۸۵ شروع شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاكید بر اینكه محصولات نانو از همان ابتدا با تمركز در طراحی و ساخت تجهیزات نانویی به تولید رسیده اند، بیان كرد: در زمان انقلاب، ایران رتبه ای در سطح دنیا نداشت و ما از رتبه ۵۷ دنیا شروع كردیم كه مربوط به ۲۰۰۱ میلادی بوده است.
سركار در مورد میزان تولید محصولات نانو در كشور اظهار داشت: هم اكنون حدودا به صورت ماهانه ۱۲ تا ۱۵ محصول جدید به سبد محصولات نانو اضافه می شود كه همه این محصولات با تایید ستاد نانو هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به میزان تولید مقاله و جایگاه ایران نسبت به پیش از انقلاب اظهار داشت: در سال ۲۰۰۱، كلا ۱۰ مقاله از كشور ما در زمینه فناوری نانو تولید شده اما حالا در جایگاهی هستیم كه روزی ۱۰ مقاله از محققان ایرانی داریم و این قابل مقایسه نیست.
وی با اشاره به اینكه میزان تولید مقاله و تولید محصولات یك انفجار علمی در حوزه نانو بوده است، بیان كرد: همه محصولاتی كه در زمینه نانو به تولید می رسند در حوزه های آب، دارو، ساختمان، نساجی، خودرو، پوشاك، ابزار آموزشی، كالاهای صنعتی، خدمات صنعتی و... هستند.
وی با اشاره به اینكه تمام محصولاتی كه در حوزه نانو به تولید می رسند در شركتهای دانش بنیان یر نظر ستاد توسه فناوری نانو هستند، اظهار داشت: سرعت پیشرفت در توسعه نانوی كشور زیاد است.
وی تصریح كرد: محصولات نانو ماه به ماه به سبد نانو اضافه شده و به بازار وارد می شود
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه نیروی انسانی قوی، فندانسیون حركت در راه های علمی است، بیان كرد: تمركز ما روی توسعه منابع انسانی بود تا منابع انسانی متخصص به خوبی تربیت شود؛ با تربیت نیروی انسانی قوی، توسعه علمی، توسعه فناوری، توسعه محصول و رسوخ در صنعت دیده می شود؛ همینطور طی آن توسعه صنعتی بازار اتفاق می افتد.
وی تصریح كرد: حالا باید بتوانیم راهی برای بازار بین المللی باز نماییم و وارد عرصه فروش بین المللی شویم كه تا حدودی این مورد هم اتفاق افتاده است و به ۴۰ كشور دنیا صادرات داریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه هم اكنون ستاد توسعه فناوری نانو سیر تكاملی طی كرده است، عنوان كرد: ستاد چه از نظر كمی و چه از نظر كیفی این مسیر را طی كرده و رتبه چهارم را در دنیا پس از چین، امریكا و هند بدست آورده است.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام كشورهای اروپایی قرار گرفته در صورتی كه سایر كشورها سرمایه های هنگفتی روی نانو داشته اند.
سركار تصریح كرد: ایران نسبت به سایر كشورها سرمایه گذاری كمتری روی نانو داشته ولی به پیشرفت های خوبی رسیده است.
وی اضافه كرد: ما حالا بیشتر از ۳۰ هزار نیروی متخصص در سطح كارشناسی ارشد داریم.
وی اظهار داشت: امیدوار هستیم كه صادرات ما به كشورها روز به روز بیشتر شود.

1397/11/13
14:24:44
5.0 / 5
4825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آتی جو